Наскільки Захід адекватно оцінює загрози Росії і може на них відповісти — розбір політологині

Олеся Яхно. Скріншот: uatv.ua

На будь-які рішення союзників збільшити допомогу Україні Росія відповідає погрозами, шантажем країн Заходу. Настав час Заходу подолати психологічний бар’єр остраху Росії і вибудовувати свої лінії на випередження. Про це сьогодні, 5 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла політологиня Олеся Яхно.

“Росія реагує стандартним чином на будь-яку перспективу збільшення допомоги від Заходу для України — шантажем, погрозами і як би підвищенням ставок війни. Тобто Росія нібито каже, що велика війна безпосередньо залежить від допомоги Заходу”, — сказала вона.

Але Захід за останні кілька місяців побачив, до чого призводить якраз зменшення допомоги Україні.

“Поки Конгрес США вів дискусії щодо нового пакету допомоги, Росія цим користувалася — як у військовому сенсі, завдаючи більше ударів по інфраструктурі України, намагаючись прорвати лінію фронту на сході, а також посиливши різні дезінформаційні кампанії проти самого Заходу. Ці кампанії були спрямовані не тільки на скорочення допомоги Україні, але також і на розкол усередині суспільств західних країн”, — зазначила Яхно.

Вона наголосила, що питання не в тому, як реагуватиме Росія, а в тому, “наскільки Захід адекватно оцінює ці загрози та наскільки він адекватно може відповісти”.

“Кілька місяців тому з боку західних представників лунала правильна заява: що Захід повинен перейти від логіки реагування на погрози та шантаж Росії (коли Росія постійно виставляла “червоні лінії”, підвищуючи межі шантажу) — до логіки того, що Захід повинен сам встановлювати ці лінії. Тобто не реагуючи постфактум, а реагуючи на випередження. Тобто Захід повинен чітко сформулювати, що він зробить, якщо Росія зробить ті чи інші кроки. Щоб Росія від початку розуміла, якими будуть відповідні дії Заходу”, — пояснила експертка.

Також важлива єдність країн Заходу з важливих питань, що впливають на фронт. Наприклад, питання можливої присутності в Україні військового контингенту країн НАТО. Також зараз обговорюється питання про можливе розширення ядерної зброї у неядерних країн Європи з метою стримування Росії — наприклад, Польща вже звернулася з такою заявкою до НАТО. Є й економічні теми, які вимагають єдиної позиції західних союзників — зокрема, збільшення внесків на оборону, що стосується як самих країн ЄС і НАТО, так і України.

“Тому НАТО, Заходу загалом потрібно подолати психологічний бар’єр страху перед Росією, і потрібно зрозуміти, що не Росія має диктувати агресивні умови, а Захід нарешті має запропонувати свої варіанти нормалізації, які неможливі без військової переваги України або хоча б позбавлення Росії такої переваги. Наприклад, у питанні присутності військ країн НАТО в Україні. Гадаю, що в Росії бояться не стільки просто присутності військових, вони бояться подолання на Заході ось цього психологічного бар’єра боязні. Бо за одним таким рішенням Заходу підуть наступні”, — резюмувала Олеся Яхно.

Читайте також: Ядерні плани Варшави: про побоювання Польщі перед агресією РФ говоримо з експертами

Як повідомлялося раніше, президент Франції Еммануель Макрон в інтерв’ю The Economist 2 травня назвав дві умови, за яких західні країни можуть відправити свої війська в Україну: прорив фронту російськими силами та прохання Києва про допомогу. Макрон заявив, що РФ, почавши повномасштабне вторгнення в Україну, повністю порвала з міжнародним правом і порядком, ставши загрозою європейській безпеці.

Це не перша заява французького лідера про можливе введення іноземного контингенту на українську територію. І вона говорить про те, що в НАТО таку можливість дійсно розглядають.

Читайте також: Франція створює альянс країн, готових розмістити свої війська в Україні: експерти обговорюють ідею

Прямий ефір