Токсичні співагресори: як розвивалися стосунки Путіна і Лукашенка у 2022 році

Олександр Лукашенко та Володимир Путін. Фото: aa.com.tr

Главі Кремля Володимиру Путіну, судячи з усього, не вдалося переконати самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка вступити у війну з Україною. Такий висновок після зустрічі зробили аналітики американського Інституту вивчення війни. Вони, як і раніше, вважають, що участь Білорусі у війні РФ проти України малоймовірна, інформує FREEДОМ.

Путін і Лукашенко зустрічаються регулярно. Від початку 2022 року Лукашенко приїжджав до Росії сім разів, ще кілька зустрічей відбулися в інших країнах у межах міжнародних форумів. А ось поїздка Путіна до Мінська 19 грудня стала для нього першою, починаючи з 2019 року. І для авторитету Лукашенка цей візит був дуже важливим.

“Лукашенко втратив повагу навіть серед свого оточення. Бачимо, що його накази не виконуються, бачимо, що він там борсається, робить якісь гучні заяви і потім нічого не відбувається, і ось візит Путіна повинен налякати всіх силовиків, всіх чиновників — мовляв, ось мій старший брат, будете погано поводитися — дадуть вам по дупі”, — каже старший радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.

Попри те, що Лукашенко дозволяє безперешкодно використовувати територію Білорусі як плацдарм для російських військ, підтримки всередині країни його дії не мають. 

“Білоруси підтримують Україну, ми не знаємо і не маємо фактів, як білоруси підтримують росіян. Ми знаємо, як ПВК “Вагнер” приїжджали, кілька разів намагалися вербувати білорусів, і це все провалилося”, — зазначив Вячорка.

Лукашенко не хоче безпосередньо вступати в російсько-українську війну на боці Росії. За словами експертів, його цікавить тільки власне благополуччя і пост президента Білорусі. І заради цього він готовий на будь-які жертви… білоруського народу.

“Маски зірвано з 2020 року, де, по суті, відбулося насильство в містах Білорусі, було вбито протестувальників, понад 3 тис. осіб перебувають у катівнях, зараз їх мучать. І ці закони нові — смертну кару ввели за зраду батьківщини. Лукашенко показує, що він готовий перейти будь-які червоні лінії для того, щоб захищати своє крісло”, — вважає представник Народного антикризового управління і Координаційної ради Білорусі Валерій Мацкевич.

У цьому Лукашенко схожий на Путіна. Той теж готовий на будь-які жертви свого народу.

У розслідуванні The New York Times, з посиланням на неназваних чиновників у Вашингтоні, йдеться про те, що президент РФ готовий втратити на полі бою в Україні 300 тис. російських солдатів. У ЦРУ вважають, що Путін продовжуватиме війну на виснаження, тому що кремлівський режим залежить від її результату.

“Якщо ще станом на початок цієї війни він міг щось сказати, мовляв ми там щось зробили, якось зробили, то зараз у нього суцільні поразки. І навіть частина окупованих територій не сприймається громадянами Росії, як безумовна перемога. Тому для нього, звичайно ж, закінчення війни — питання якогось особистого виживання”, — каже політолог Ігор Рейтерович.

Але оскільки Путін не може похвалитися перемогами на фронті, він домовляється з Лукашенком про розширення співпраці з Білоруссю. Для того, щоб надати хоч якийсь результат.

Адже аналізуючи зустріч, експерти американського Інституту вивчення війни дійшли висновку, що Путіну так і не вдалося схилити Лукашенка до прямої участі в російсько-українській війні.

Читайте також: Путін намагається втягнути Білорусь у війну, оскільки у неї є командирський склад, якого не залишилося у ЗС РФ, — Ягун

Нагадаємо, Путін відвідав Білорусь 19 грудня вперше за останні три роки. На відкритій частині зустрічі сторони говорили про збільшення товарообігу, розвиток атомної енергетики та співпрацю в космосі. Але в межах візиту була і бесіда віч-на-віч. На ній, на думку військових аналітиків, якраз і йшлося про повноцінну участь Білорусі у війні з Україною.

Прямий ефір