Створення міжнародного спецтрибуналу для Путіна та його оточення — позиція Заходу (ВІДЕО)

Перформанс активистов в Киеве 7 октября 2019 года. Фото: radiosvoboda.org

Україна наполягає на створенні спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Його створення підтримали Європейський парламент і парламентські асамблеї Ради Європи, НАТО та ОБСЄ. Однак головний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі Карім Хан виступив проти такого рішення, оскільки вважає, що МКС може сам розглядати ці воєнні злочини, повідомляє FREEДОМ.

Карім Хан засудив ініціативу ЄС про створення спецтрибуналу з розслідування злочинів Росії в Україні.

“ЄС неправильно трактував закон. Ми замість фрагментації повинні працювати над консолідацією”, — цитує головного прокурора МКС “Голос Америки”.

Раніше про створення спеціального суду заявляла президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Вона підкреслила, що важливо отримати дозвіл ООН, щоб уникнути проблем з імунітетом для президента РФ Володимира Путіна, оскільки глави держав зазвичай не підсудні, поки перебувають на посаді.

“Росія має заплатити за свої жахливі злочини, зокрема за злочин агресії проти суверенної держави. І саме тому, продовжуючи підтримувати МКС, ми пропонуємо створити спеціалізований суд за підтримки Організації Об’єднаних Націй для розслідування та кримінального переслідування російського злочину агресії. Ми готові розпочати роботу з міжнародною спільнотою, щоб отримати максимально широку міжнародну підтримку для цього спеціалізованого суду. Росія також повинна заплатити фінансово за заподіяне нею спустошення. Збитки, завдані Україні, оцінюються в 600 млрд євро”, — сказала фон дер Ляєн.

Карім Хан визнав, що МКС не зможе притягнути президента Росії до відповідальності за агресію, але інші посадовці можуть сісти на лаву підсудних за воєнні злочини і геноцид українського народу.

“Міжнародний кримінальний суд не може притягати до відповідальності за злочини агресії, оскільки ні Росія, ні Україна не ратифікували Римський статут, тому за злочини агресії чинне керівництво притягнути неможливо. Тому створення спеціального трибуналу — це важливо, і це дасть змогу притягнути вище керівництво за злочини агресії до відповідальності, тому тут слід підтримати позицію України”, — пояснив юрист-міжнародник Олег Горбачов.

Президент США Джо Байден і президент Франції Емманюель Макрон 1 грудня у спільній заяві також повідомили, що мають намір притягнути Росію до відповідальності за широко задокументовані звірства та воєнні злочини.

“Він неправильно розрахував усе спочатку. Він думав, що його з розпростертими обіймами зустріне російськомовна частина українського населення. Один спосіб закінчити цю війну, раціональний шлях, Путіну вивести війська з України, номер один. Але, схоже, робити він цього не збирається. Він дуже дорого платить за те, що не зміг цього зробити, тому він здійснює неймовірну, неймовірну бійню над мирним населенням України, бомбить дитячі садки, лікарні, дитячі будинки”, — заявив Байден.

Франція вже розпочала роботу зі створення спецтрибуналу щодо злочинів Росії проти України. Про це заявили в Міністерстві закордонних справ Франції:

“Боротьба з безкарністю за злочини, вчинені в Україні внаслідок агресії Росії, є пріоритетом для Франції. Ми мобілізувалися на підтримку як української системи правосуддя, так і Міжнародного кримінального суду, які мають право проводити неупереджені та незалежні розслідування, щоб винні в цих злочинах були притягнуті до відповідальності”.

За створення такого трибуналу виступили також країни Балтії. Постійний представник Латвії при ООН Яніс Каркліньш підтримав ініціативу і додав, що такої самої позиції дотримується Литва та Естонія.

“Допоки не існує міжнародного суду або трибуналу, здатного притягнути до відповідальності верховне політичне і військове командування Росії за вчинення цих злочинів агресії проти України, має бути створено спеціальний міжнародний трибунал для покарання Росії за злочин агресії проти України для заповнення цієї юридичної прогалини”, — зазначив постпред на засіданні Ради безпеки ООН.

За даними Офісу генерального прокурора України, станом на 6 грудня, зареєстровано понад 51 тисячу злочинів агресії та воєнних злочинів, 18 тисяч — проти національної безпеки. За час повномасштабного вторгнення Росії до України загинуло 444 дитини і поранено 853. І цифри з кожним днем зростають.

Читайте також: “Найяскравіші точно сядуть, це — однозначно”: Малюська про долю російських пропагандистів, які розпалюють агресію

Нагадаємо, як повідомив міністр юстиції України Денис Малюська, злочин агресії — єдиний, для якого на міжнародному рівні не створено інфраструктури. Для нього потрібен окремий трибунал. І тільки в цій вузькій частині триває обговорення та ініціативи з тим, щоб такий трибунал створити. Для всього іншого, для тих самих воєнних злочинів, злочинів геноциду все вже готово.

Прямий ефір