На якому етапі перебуває створення спецтрибуналу над Путіним і його оточенням, розповів міністр юстиції України

Денис Малюська. Фото: minjust.gov.ua

Злочин агресії — єдиний, для якого на міжнародному рівні не створено інфраструктури. Для нього потрібен окремий трибунал. І тільки в цій вузькій частині триває обговорення та ініціативи з тим, щоб такий трибунал створити. Для всього іншого, для тих самих воєнних злочинів, злочинів геноциду все вже готово. Про це сьогодні, 7 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив міністр юстиції України Денис Малюська.

Він зазначив, що світ має бути готовий до проведення трибуналу набагато раніше, ніж Україна переможе у війні. Його можна зробити і зараз, а не чекати на перемогу.

Міністр пояснив, що слід відрізняти воєнні злочини, які зараз масово чинять в Україні російські військові, “вагнерівці” та інші, і злочини агресії.

“Трибунал, про який ідеться, про який дискутується, — це для верхівки, для Путіна, для його команди, близьких осіб, які ухвалювали ключові рішення. І то не за всіма злочинами, тому що частина злочинів, вони і так теж можуть опинитися в Гаазі, в тому ж Міжнародному кримінальному суді. Там теж уже створена інфраструктура і для них теж. Але за окремий склад злочину, який називається злочини агресії. Якщо ж ми говоримо про акт агресії, тобто самий початок війни, — це злочин, який вимагає, щоб Путін поніс покарання, створення окремого трибуналу. Щодо людей, на яких імунітет глави держави не поширюється (за міжнародним гуманітарним правом на президента, міністра оборони, міністра закордонних справ), то решта товаришів дрібніші, їх можна притягнути до кримінальної відповідальності й не застосовуючи інструменти міжнародного трибуналу. А ось за цими трьома, за ними треба створити трибунал, щоб покарати, зокрема й за акт агресії. За геноцид і воєнні злочини вони відповідатимуть уже в межах наявної інфраструктури”, — сказав Малюська.

Щодо воєнних злочинів, то для них уже є вся інфраструктура.

“Не треба їх заспокоювати і тішити, що трибунал ще не створений, ще буде створений, що на них там чекає в майбутньому. Ні. Все вже створено. Їх уже наздоганяють і наздоганятимуть. Для цього існують як національні суди України, так і наших партнерів, так і Міжнародний кримінальний суд, який у Гаазі, який іменують Гаазьким трибуналом. Тобто для них усе готово, попадуться в руки, їм сидіти довго і щасливо в наших установах. Або якщо пощастить, то установа Гааги. Там теж є свій слідчий ізолятор і свої установи, де утримуються ті, хто отримав вироки в Гаазі”, — пояснив міністр.

Також Малюська поділився подробицями про зустріч міністрів юстиції країн G7 (“Великої сімки”) щодо теми трибуналу. Також туди були запрошені кілька генеральних прокурорів, зокрема України та прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС, Гаага).

“Була єдина тема — це реакція світової громадськості та судів, прокуратур на злочини, які скоюються російськими військовослужбовцями, російською верхівкою і всім цим набродом, який бігає і допомагає агресії. Ми розглядали кілька опцій, кілька напрямків. Класичний — це національне розслідування, допомога слідчих різноманітних груп, діяльність спільних слідчих груп, діяльність МКС, зокрема дій прокурора Хана і його група, яка веде розслідування зараз на території України. Але також і нові ініціативи. Зокрема, створення трибуналу для керівництва РФ, створення компенсаційного фонду для того, щоб усі, кому заподіяно шкоду діями Російської Федерації та її військ, отримали належну компенсацію. Зокрема й ключову роль у цьому відіграватимуть російські активи, які за кордоном будуть конфісковані, і виторг від продажу яких має надійти до такого компенсаційного фонду”, — розповів Денис Малюська.

Також міністр акцентував, що всі співучасники злочинів РФ в Україні будуть притягнуті до відповідальності.

“Атака на цивільну структуру і знищення — це точно є воєнним злочином. І щойно вони з’являться на радарах будь-якої більш-менш розвиненої країни, їх затримають у будь-якому разі, і на них чекає лава підсудних. Буде це в цій країні, у Гаазі чи в Україні? Це питання вже логістичне, але точно, що їм уже відпочити в якійсь країні з теплим кліматом буде, м’яко кажучи, ризиковано, навіть якщо це будуть якісь підроблені документи”, — додав Малюська.

Читайте також: Просувається робота над створенням спецтрибуналу для Путіна та його оточення — деталі від Мезенцевої

Нагадаємо, раніше Малюська заявив, що найзатятіші, найяскравіші та найрадикальніші російські пропагандисти — розпалювачі війни понесуть кримінальну відповідальність, яка може настати і на міжнародному рівні.

Читайте також: В ООН з’явився проєкт закону про спеціальний трибунал над винними у воєнних злочинах в Україні — що відомо

Прямий ефір