Старт опалювального сезону – проблеми та як їх вирішити: “5 вопросов” з експертом Геннадієм Рябцевим

Фото з сайта gettyimages.com

В Україні опалення ввімкнули у майже 90% житлових будинках. Також до тепла під’єднано близько 85% об’єктів соціальної сфери. Водночас тарифи залишаться на рівні минулорічних.

Чи достатньо в Україні енергоресурсів, щоб пройти опалювальний сезон-2021 – розповів експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

Ведучий – Олег Борисов.

– Яка ситуація з готовністю до опалювального сезону в Україні? Чи вистачить енергетичних ресурсів для проходження опалювального сезону?

– Я не маю жодних доказів того, що Україні не вистачає для проходження опалювального сезону хоча б одного з енергетичних ресурсів, не кажучи вже про ймовірність зриву опалювального сезону загалом.

На мій погляд, проблема не так у наявності чи відсутності ресурсу, як у помилковому ціноутворенні. Насамперед на газ. Коли ціни на газ усередині країни прив’язані не до вартості ресурсу, який видобувається в Україні, не до наявності або відсутності газу в підземних сховищах, а до зовнішніх спекулятивних котирувань, які коливаються протягом буквально доби на десятки відсотків і схильні до різноманітних інформаційних атак, вкидів і просто введення в оману.

Така ситуація неприйнятна, і уряду, на мій погляд, для того, щоб легше проходити опалювальні сезони, насамперед слід було б відв’язатися від цих спекулятивних зовнішніх котирувань.

Безумовно, не слід перебільшувати існуючі проблеми. Дуже багато хто зараз говорить про нібито нестачу енергетичного вугілля, якісь провали в забезпеченні України електричною енергією, катастрофічну ситуацію на газовому ринку. Достатньо просто проаналізувати статистичні дані, щоб переконатися, що вугілля достатньо для функціонування всіх теплових електростанцій, які на ньому працюють. Постачання вугілля здійснюватиметься. Контракти підписано на постачання цього вугілля.

Ті величезні запаси, які звикли ТЕС мати на складах, – це, на мій погляд, пережиток радянських часів і того часу, коли всі ТЕС перебували у власності держави. Зараз на перше місце поставлена ​​економічна доцільність. І суб’єкти господарювання закуповують стільки енергетичного вугілля, скільки наразі їм необхідно.

Щодо газу – достатньо порівняти обсяги споживання газу в опалювальний сезон із тими обсягами, які видобуває Україна та тими обсягами, які реально належать українським трейдерам, і перебувають у підземних сховищах газу.

Щодо електричної енергії, то об’єднана енергетична система України досить надійна зараз. Працюють 14 із 15 блоків атомних електростанцій. Забезпечують значні обсяги генерації електричної енергії. А те, що підписуються угоди про резервування потужностей з боку Білорусі, то це на той випадок, якщо якийсь із блоків вийде з ладу, станеться аварійна зупинка, відбудуться якісь проблеми на лініях електропередач. Навпаки, це добре, коли є резерв для забезпечення надійності та безпеки роботи усієї системи.

– Влада обіцяє, що тарифи на тепло в Україні не зростуть. На що це може вплинути? Адже деякі експерти кажуть, що це додаткове навантаження на місцеві бюджети.

– Так, безумовно, якщо йдеться про тарифи на теплову енергію, підігрів води, то це додаткове навантаження на місцеві бюджети, оскільки саме органи місцевого самоврядування зараз відповідають за затвердження відповідних тарифів. Безумовно, політику ціноутворення, тарифну політику насамперед на газовому ринку необхідно переглядати, і чим швидше уряд це зробить, тим, на мій погляд, буде легше пережити ці перехідні етапи від монополізованого ринку до конкурентного.

Щодо забезпеченості громадян газом, забезпеченості домогосподарства тепловою енергією, то в мене тут немає жодних сумнівів, що цей опалювальний сезон Україна пройде так само як і минулий. Так, з окремими аваріями, із окремими проблемами місцевого масштабу. Оскільки, на жаль, держава не має коштів для повної модернізації системи теплопостачання. І поки що вона не знає, де знайти відповідні кошти.

Я далекий від алармістських настроїв і здивований, коли представники влади, зокрема народні депутати, заявляють про катастрофічний стан української енергетики. Так, ми маємо проблеми, їх необхідно вирішувати. Так, Кабінет міністрів не робить усіх необхідних кроків для їхнього оперативного вирішення. Проте не слід і говорити, що Україна чи не найостанніша з країн Європи за рівнем підготовки до опалювального сезону та готовністю нормально його пройти.

– Чому щороку у ЗМІ з’являються повідомлення про проблеми з опалювальним сезоном? Це політичні маніпуляції чи проблеми існують, і вони не вирішуються?

– Так, на жаль, проблема є. Чому вона не вирішується? Тому що для її вирішення потрібний досить тривалий час. А навіть у стратегії розвитку системи державного управління України до 2022 року однією з проблем, яка існує в системі державного управління, є нездатність цієї системи до стратегічного управління, стратегічного планування.

Якби у нас політики не думали сьогоднішнім днем, а думали ще й завтрашнім днем. Якби вони не просто розробляли нові політики, нові програми, нові плани, а й займалися їхньою реалізацією, тоді б нам не доводилося щоразу воювати з морозами на початку кожної зими. І не треба було б видавати нормальну діяльність, нормальне функціонування держави та органів державної влади як щось визначне, як велике досягнення того чи іншого складу Кабінету міністрів.

Прямий ефір