Щодня росармія вчиняє воєнні злочини в Україні — що фіксують правозахисники та правоохоронці (ВІДЕО)

Наслідки обстрілу Херсона. Фото: Facebook/Ярослав Янушевич

Щодня окупаційна російська армія вчиняє воєнні злочини на території України. Вбивства мирних жителів, катування військовополонених, ракетні удари по цивільній інфраструктурі. Усі ці дії заборонені міжнародним гуманітарним правом. Злочини, які вчиняють росіяни, фіксують правозахисники та правоохоронці. Надалі ці матеріали ляжуть в основу обвинувального вироку на спеціальному трибуналі, повідомляє FREEДОМ.

Генеральна прокуратура України повідомила, що під час окупації села Правдине Херсонської області російські військові вбили у квітні шістьох чоловіків і дівчинку-підлітка. За даними правоохоронців, усіх було розстріляно. Щоб приховати сліди, російські солдати підірвали будинок, у якому перебували загиблі, і понад місяць місцевим жителям не дозволяли ховати тіла. Після деокупації українські правоохоронці провели ексгумацію. Тіла загиблих були зі слідами насильницької смерті, у двох із них на зап’ястях була мотузка. Про цей черговий злочин росіян написали журналісти видання The New York Times.

“Я благав російських солдатів дозволити поховати мертвих. Вони відмовилися. Із села втекло так багато людей, що дорогами бродили покинуті собаки. Вони знайшли тіла і почали розривати їх на частини. За п’ять тижнів солдати дозволили мені підготувати могилу для шести чоловіків. Сім’я дівчини поховала її окремо”, — розповів житель села Правдіно Анатолій Сікоза в інтерв’ю The New York Times.

Подібні поховання вбитих росіянами українців знаходять у всіх населених пунктах, які раніше перебували в окупації. Правоохоронці збирають свідчення очевидців, фіксують факти та проводять експертизи. Більшість із похованих — мирні жителі.

Навіть після звільнення населених пунктів від російських окупантів мирне населення зазнає обстрілів. Так, після деокупації Херсона російська авіація продовжує завдавати ударів по місту. Один із них стався 24 листопада.

“Дуже багато пилу. І взагалі нічого не видно, не зрозуміло. Ми сховалися з сином у туалеті. І я чую, що тато кричить під вікнами: “Ліля, викликай швидку, бо мама поранена”. А я не можу викликати швидку, бо зв’язок заглушили. Я виходжу на вулицю з дитиною, а мама лежить у третьому під’їзді. Догори дригом, уся в крові”, — розповіла жителька Херсона Лілія Христенко.

Воєнні злочини — це один із методів, який традиційно використовує російська армія. Катування військовополонених, вбивства мирного населення, знищення цивільної та критичної інфраструктури. Усе це заборонено гуманітарним правом. Відповідно до Женевських конвенцій, у яких прописані всі варіанти воєнних злочинів, такі дії — порушення законів і звичаїв війни.

“Херсон — це може бути Маріуполь номер 2. І зараз треба вивезти якомога більше людей, тому що будуть обстріли”, — каже волонтер Віктор Миронов.

Тисячі уламків російських ракет, касетних бомб, снарядів зібрали слідчі за весь період обстрілів Харкова, починаючи від 24 лютого. Під розривами цих снарядів були лікарні, школи, музеї, багатоквартирні житлові будинки, приватні та державні підприємства, які не мають нічого спільного з військовою інфраструктурою. Усе це тепер є доказами.

“Залишки боєприпасів є достатньою доказовою базою, оскільки вона фіксує застосування Росією того озброєння, яке перебуває на її балансі. Яке вона використовує проти України”, — повідомив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Загалом у Харкові та області вже зареєстровано понад 5 тисяч фактів воєнних злочинів, скоєних російською армією. На всіх інших деокупованих українських територіях правоохоронці продовжують збирати докази. Щоб розслідувати їх і покарати винних, Європейський Союз за підтримки ООН виступає за створення спеціалізованого суду.

“Ми готові розпочати роботу з міжнародною спільнотою, щоб отримати максимально широку міжнародну підтримку для цього спеціалізованого суду. Росія також повинна заплатити фінансово за заподіяне нею спустошення. Збитки, завдані Україні, оцінюються в 600 млрд євро”, — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

За всі збитки, завдані Україні, за словами глави Єврокомісії, Росія повинна виплатити повну компенсацію. Для цього необхідно розробити спеціальні нормативні документи. Тоді злочини Росії не залишаться безкарними.

https://www.youtube.com/watch?v=1fT0iQ9_gRY

Читайте також: Понад 60 тис. злочинів: як Росію можуть змусити заплатити за завдані Україні збитки

Як повідомлялося раніше, Європейська комісія 30 листопада представила державам-членам різні варіанти дій для гарантії того, що Росію буде притягнуто до відповідальності за звірства і злочини, скоєні під час війни в Україні.

Прямий ефір