Єврокомісія представила можливі варіанти дій, які гарантують, що Росія відповість за свої злочини в Україні

Прапор ЄС. Фото: pixabay.com

Європейська комісія 30 листопада представила державам-членам різні варіанти дій для гарантії того, що Росію буде притягнуто до відповідальності за звірства і злочини, скоєні під час війни в Україні, повідомляє FREEДОМ з посиланням на сайт Єврокомісії.

Комісія, продовжуючи підтримку роботи Міжнародного кримінального суду, готова співпрацювати з міжнародною спільнотою у створенні спеціального міжнародного трибуналу або спеціального “змішаного” трибуналу для розслідування злочину російської агресії та судового переслідування за нього.

Україна, а також 14 держав-членів уже розпочали розслідування міжнародних злочинів, скоєних Росією. Їх через спільні слідчі групи підтримує Євроюст.

“Усі держави-члени ЄС є учасниками Міжнародного кримінального суду (МКС), і ЄС повністю підтримує МКС у розслідуванні воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Однак Росія не визнає юрисдикцію МКС. Це означає, що за нинішніх обставин за злочин агресії, який є злочином, скоєним вищим політичним і військовим керівництвом, кримінальна справа в МКС не може бути порушена”, — йдеться в повідомленні.

У зв’язку з цим Єврокомісія пропонує альтернативні варіанти забезпечення правосуддя:

  • може бути засновано спеціальний незалежний міжнародний трибунал, заснований на багатосторонньому договорі або
  • спеціальний суд, інтегрований у національну систему правосуддя з міжнародними суддями — тобто змішаний суд.

Також Комісія пропонує створити нову структуру управління замороженими російськими державними активами.

У березні 2022 року Єврокомісія заснувала Цільову групу із заморожування та арешту активів для забезпечення координації дій держав-членів на рівні ЄС. Наразі з її допомогою держави-члени ЄС заморозили 19 млрд євро активів, що належать російським олігархам. У ЄС і в інших партнерів по “Великій сімці” заблоковано близько 300 млрд євро резервів Центрального банку Росії. Щоб отримати максимальну користь із цих коштів і негайно приступити до відновлення України, Єврокомісія, серед іншого, пропонує:

  • у короткостроковій перспективі: створити структуру для управління замороженими коштами, інвестувати їх і використовувати виручені кошти на користь України;
  • у довгостроковій перспективі: після скасування санкцій необхідно буде повернути активи Центрального банку РФ. Це може бути пов’язано з мирною угодою, якою буде відшкодовано Україні завдані збитки. Активи, які підлягали б поверненню, можуть стати компенсацією в рахунок таких військових репарацій.

“Тепер ці варіанти будуть представлені Комісією державам-членам для обговорення та ухвалення рішення щодо подальших кроків”, — наголошується в повідомленні. 

Читайте також: Понад 60 тис. злочинів: як Росію можуть змусити заплатити за завдані Україні збитки

Прямий ефір