Саміт поруч із війною: ключові заяви зустрічі Європейської політичної спільноти в Молдові (ВІДЕО)

Володимир Зеленський і Мая Санду. Фото: president.gov.ua

У Молдові завершився другий саміт Європейської політичної спільноти. Подія відбулася в невеликому селі Бульбоака — неподалік від кордону окупованого росіянами Придністров’я і всього за 22 км від українського кордону. У саміті взяв участь президент України Володимир Зеленський. Він говорив про реалізацію української формули миру, гарантії безпеки для України, шляхи членства в ЄС і НАТО, а також про коаліцію винищувачів і ЗРК Patriot. Деталі розповіла кореспондентка FREEДОМ у включенні з Молдови. 

Вона нагадала, що такий формат зустрічі запропонував створити президент Франції Еммануель Макрон після початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України. Цей майданчик покликаний об’єднати, консолідувати країни Європи — як держави-члени Євросоюзу, так і кандидатів у члени ЄС та інші країни регіону. 

“Лише за 20 км від України ми зібрали весь континент, щоб підтвердити нашу колективну тверду рішучість принести мир у Європу. Ми продемонстрували нашу силу і єдність у той час, коли стабільність нашого континенту перебуває під загрозою. Ми показали, що єдині проти найбільшої військової агресії з часів Другої світової війни. Ми сказали президенту Зеленському, що будемо стояти на боці України стільки, скільки буде потрібно”, — сказала президентка Молдови Мая Санду.

Присутність президента України Володимира Зеленського, за словами кореспондентки, стала однією з головних подій саміту.

Як у вітальному слові, так і під час пресконференції глава Української держави багато уваги приділив таким темам, як реалізація української формули миру, гарантії безпеки, а також шлях країни до Євросоюзу і НАТО. 

Йшлося також про розвиток коаліції винищувачів і створення коаліції ЗРК “Петріот”. Адже поки Україна не отримала західну авіацію, Росія продовжує завдавати ударів, зокрема по цивільних об’єктах. 

“Нам потрібні сучасні винищувачі, і ви це прекрасно знаєте. І це частина не тільки нашого контрнаступу, це питання захисту нашого неба, логістики й передусім народу України, людей, дітей. Сьогодні нам важко, у нас немає сучасних винищувачів. До винищувачів ще потрібно дожити, і ми це зробимо обов’язково. І тому дуже важливо мати захист. Чому “Петріоти”? Тому що вони показали всьому світу, як це працює”, — акцентував Зеленський.

Крім війни Росії проти України, обговорюваною на саміті темою також стали відносини Вірменії та Азербайджану. 

Загалом на саміт прибули лідери 47 держав, а також керівництво Європейського Союзу. Представників Росії та Білорусі на зустрічі не було. 

Крім того, в останній момент від участі в заході відмовився переобраний президент Туреччини Реджеп Ердоган.  

“Росія продовжує атакувати цивільне населення України. Я сподіваюся, що президент і близькі до України лідери, які сьогодні перебувають лише за кілька кілометрів від кордону з Україною, передадуть потужний посил єдності. Це право народу захищати свою країну. Російської Федерації тут немає не тому, що ми не хочемо її запрошувати, а тому, що Путін виключив країну з європейської спільноти, необґрунтовано напавши на Україну. Ми повинні підтримувати стабільність”, — наголосив глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель. 

Перший, установчий, саміт Європейської політичної спільноти відбувся в жовтні 2022 року в Празі. Наступний планують провести цієї осені в Іспанії, у місті Гранада. 

Читайте також: Війна на нашій землі, тому формула миру може бути тільки наша, — президент України

Нагадаємо, 1 червня в Молдові провели другий саміт Європейської політичної спільноти, на якому зустрілися лідери країн-членів ЄС та інших держав. Захід відбувся у “замку Мімі” в селі Бульбоака.

Читайте також: Україні потрібно більше Patriot, — Зеленський

Прямий ефір