Близько 70 млрд грн російських коштів передано Агентству з питань виявлення та розшуку активів, одержаних злочинним шляхом (АРМА). Це дані від початку повномасштабного вторгнення Росії до України. При цьому 80% — це корпоративні права. Лише Служба безпеки України передала активів загальною вартістю понад 13 мільярдів гривень за 29 кримінальними провадженнями. Про це стало відомо під час засідання тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань економічної безпеки, інформує FREEДОМ.
Бюро економічної безпеки України з лютого минулого року передало до АРМА російського майна на 43 мільярди гривень. З найбільших активів — це 17 800 вагонів орієнтовною вартістю 15 мільярдів гривень та металева руда, загальним обсягом 169 тис. тонн.
З початку 2022 року Національна поліція передала в АРМА російські активи, заарештовані у 55 кримінальних провадженнях. Йдеться, зокрема, про майно, яке належало куму Путіна, колишньому народному депутату України Віктору Медведчуку. Заарештовано понад 600 об’єктів культурних цінностей, а саме картини, понад 100 легкових та вантажних автомобілів, 42 вагони, 49 земельних ділянок та корпоративні права на 4 мільярди гривень. На сьогодні до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії федерації до державного бюджету надійшло понад 61 мільярд гривень. З них майже 26 мільярдів отримано внаслідок примусового вилучення коштів держави-агресора.
“У 2023 році кошти Фонду ліквідації будуть використовуватись для надання грошової допомоги на ремонт пошкодженого житла (програма “єВідновлення”), відновлення критичної інфраструктури, на пілотні проєкти відновлення у п’яти областях, а також велику кількість об’єктів по всій країні, які були зруйновані, або допоможуть подолати соціально-економічні наслідки війни”, — розповіла Роксолана Підласа, голова бюджетного комітету Верховної Ради України в інтерв’ю “Економічній правді”.
Також Україна шукає рішення і щодо конфіскації російських активів у Європі.
“Йде велика дискусія про суверенні активи, державні та приватні. Кожен із цих активів може бути конфіскований за різною процедурою. Потрібно змінювати законодавство. У ЄС для таких рішень, особливо з огляду на недоторканність приватного майна, має пройти дуже серйозна процедура”, — заявив Олексій Макєєв, посол України у Німеччині в інтерв’ю виданню “Дзеркало тижня”.
При цьому в Міністерстві фінансів Німеччини повідомили, що в країні заморожено російські активи на суму понад 5 млрд євро. І сьогодні у Берліні розглядають механізми, які дають змогу використовувати російські активи для відшкодування збитків Україні внаслідок повномасштабного вторгнення федерації. Про притягнення Кремля до відповідальності заявили й у Єврокомісії.
“Як держава-агресор Росія зобов’язана за міжнародним правом виплатити репарації Україні”, — сказав Валдіс Домбровскіс, віцепрезидент Єврокомісії в інтерв’ю газеті Handelsblatt.
Нагадаємо, у травні цього року в рамках саміту Ради Європи в Ісландії було створено міжнародний реєстр збитків, завданих Україні від початку повномасштабного вторгнення РФ. Угоду підтримали 43 держави. Декларація має започаткувати міжнародний комплексний механізм компенсації жертвам російської агресії.
Читайте також: Реальні механізми одержання Україною заморожених активів РФ: інтерв’ю з брюссельським адвокатом Володимиром Лінкаутаном