“РФ окупувала місце в Радбезі”: ініціативу України про виключення країни-агресора з ООН прокоментував Полозов

ООН. Фото: e-cis.info

Російська Федерація в односторонньому порядку узурпувала місце в Раді безпеки ООН, а законних підстав на правонаступництво СРСР у неї немає. З практичного боку процес виключення країни-агресора не буде легким. Про це сьогодні, 27 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.

Він нагадав, що засновниками ООН був не СРСР одноосібно, а виступали Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка, Українська РСР і Білоруська РСР.

“І те, що після розпаду Радянського Союзу Російська Федерація фактично окупувала місце в Раді безпеки, звичайно ж, є порушенням Статуту ООН. У той момент політики світу вважали за краще закрити на це очі. Зараз, за 30 років, ми бачимо, до чого це призвело. Повноваження Російська Федерація, правонаступництво Радянського Союзу привласнила собі в односторонньому порядку. Це питання активно розглядалося в період, коли були захоплені українські військові моряки, і тоді команда адвокатів працювала над міжнародними документами, зокрема Третьою Женевською конвенцією. І тоді з’ясувалося, що фактично правонаступництво Радянського Союзу Росія оголосила одним лише листом з адміністрації президента. Тобто жодних законних підстав для того, щоб у Росії було правонаступництво Радянського Союзу, без домовленості з іншими колишніми радянськими республіками, немає навіть за нинішніми нормами міжнародного права”, — розповів Полозов.

Щодо фактичних наслідків такої заяви МЗС України, то, як вважає адвокат, тут важливо розуміти, що російська влада і російські дипломати в ООН чинитимуть опір до останнього.

“Місце в Радбезі ООН дає право вето, фактично дає повноваження, яких у більшості країн немає. І в цьому сенсі, найімовірніше, у Радбезі Росія накладе вето на будь-які рішення, а дії через Генеральну асамблею — це досить тривала процедура. І тут, звичайно ж, необхідна переважна більшість голосів на підтримку цього рішення. Але якщо звернутися до історії, у попередниці ООН — Ліги Націй, були випадки, коли держави виключалися, зокрема, виключався Радянський Союз із Ліги Націй через агресивні дії щодо Фінляндії під час радянсько-фінської війни”, — пояснив він.

За словами правозахисника, нинішня ситуація розкриває вади, які були закладені в архітектуру міжнародної колективної безпеки за підсумками Другої світової війни і перебування низки держав у Раді безпеки.

“Насамперед, це держави, що володіють ядерною зброєю, і реалізація ними права вето, звісно ж, у разі, якщо одна з цих держав займає агресивну позицію, якщо вона скоює воєнні злочини, фактично ставить під загрозу саме існування ООН в тому вигляді, в якому ми до нього звикли”, — зазначив Полозов.

Росія є членом безлічі міжнародних організацій, зокрема тих, що працюють під егідою ООН, і в різних міжпарламентських об’єднаннях. Тому, каже адвокат, якщо говорити про політику ізоляції сучасної путінської Росії, то, звісно ж, необхідно ініціювати виключення Росії з усіх цивілізованих спільнот, до яких вона колись була допущена і включена.

“Але тут необхідно виходити з позиції “не нашкодити”. Тому що, якщо ми говоримо про Червоний Хрест, це питання військовополонених, це питання гуманітарне. Якщо ми говоримо про МАГАТЕ, знову-таки питання хоча б умовного, але контролю за розвитком ядерної енергетики, ядерного озброєння. І Захід у цьому сенсі побоюється робити Росію країною-ізгоєм, тому що в цьому випадку можливе неконтрольоване зростання ядерних запасів і ядерних боєголовок”, — пояснив Микола Полозов.

Читайте також: Росія узурпувала місце в Раді безпеки ООН — огляд аргументів (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, у МЗС України заявили, що Україна офіційно ініціювала процес позбавлення РФ статусу постійного члена Ради безпеки ООН та виключення її з ООН загалом.

Читайте також: Як виключити Росію із Ради безпеки ООН — процедуру пояснив екс-нардеп України (ВІДЕО)

Прямий ефір