Редагують статті в аналогу “Вікіпедії” і планують заблокувати YouTube: як у Росії зачищають інформаційне поле (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

У місцевому аналогу “Вікіпедії”, “РуВікі”, зі статей активно видаляють неугодну владі інформацію. Кремлівські цензори дісталися навіть до матеріалу про антиутопію Джорджа Орвелла “1984”. Відредаговано і статтю про посадку пасажирського авіалайнера Airbus у кукурудзяному полі 2019 року після зіткнення зі зграєю птахів. Цензори видалили оцінку авіаекспертів про те, що пілоти зробили низку помилок, повідомляє FREEДОМ.

Кремль створює своє “Міністерство правди”: спочатку — блокування соціальних мереж і опозиційних ЗМІ, а тепер російська влада взялася за “Вікіпедію”. Так, її російський аналог “РуВікі” активно піддається цензурі. Редагують практично все. Наприклад, сторінка про заарештованого і поміщеного в психіатричну лікарню шамана Олександра Габишева, який оголошував похід на Москву. З “РуВікі” видалено частину про те, що Володимир Путін, на думку Габишева, є “демоном, якого не любить природа”.

“Там, де Путін з’являється, згодом відбуваються катаклізми — таким чином природа очищається від його впливу. Впоратися з демоном під силу тільки шаману; себе Габишев називає шаманом-воїном, своїм завданням він вважає відновлення в країні народовладдя і гармонії, по можливості мирними засобами, але, якщо буде потрібно, то і силою”, — пише видання The Insider.

Не оминули й Україну. Так, згадки про окупацію українських територій Росією прибрали.

При цьому в Кремлі наполягають, що російський аналог — це просто скопійована і відредагована інтернет-енциклопедія.

“Мені здається, зараз час не творити контент новий з нуля: це складно наздоганяти. Агрегувати та використовувати чужий контент, скопіювати всю цю “Вікіпедію”, та й усе”, — заявив помічник президента Росії Володимир Мединський.

За його словами, на порталі “Знание. Вики” зараз тільки 22 тис. статей, тоді як у “Вікіпедії” — 70 млн. І тільки 1% із них несе так звану ворожу інформацію для росіян. Активне цензурування експерти пов’язують із тим, що сьогодні інтернет посідає важливе місце в житті росіян. Так, за даними Mediascope, за останні два роки місячна аудиторія YouTube у Росії зросла на 7 млн осіб, Google — на 8 млн.

“Аудиторія YouTube у РФ становить 95 млн осіб на місяць — це рівно стільки ж, скільки становить охоплення місячне всього російського федерального телебачення. У Google — 99 млн, у Яндекса — 100 млн. Інтернет у РФ сильно проникнув”, — наголосив журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.

Тому експерти впевнені — повне блокування в Росії YouTube — справа часу.

“Те, що вони заблокують нарешті YouTube — питання тільки оказії. Завжди так було: якийсь привід і реакція на нього від Роскомнагляду. Але відключення країни від світового інтернету — це постріл у ногу. Коли почали блокувати VPN, впало багато потрібних сервісів. Постраждав бізнес. Або у вас є вільний інтернет, або через блокування страждає економіка. Неможливо взяти й закритися”, — пояснив експерт ринку інтернету, блогер і громадський діяч Михайло Клімарьов.

Зараз цензура в Росії діє за так званими чорними списками — тобто дозволено все, крім того, що в цьому переліку. А скоро, можливо, Кремль дозволить користуватися тільки ресурсами з “білого списку”. Ця концепція передбачає, що заборонено все, крім кількох ключових адрес, необхідних для того, щоб підтримувати фінансові зв’язки із закордонним бізнесом. Тобто для звичайного російського громадянина інтернет буде заблоковано, але ті, кому потрібен доступ, зможуть його отримати.

Читайте також: Інтерес росіян до пропагандистського ТБ падає, люди шукають альтернативні джерела інформації — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір