Інтерес росіян до пропагандистського ТБ падає, люди шукають альтернативні джерела інформації — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Російський пропагандистський телеканал показав у спеціальному випуску новин, присвяченому теракту в Підмосков’ї, черговий фейк. На відео секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов нібито підтверджує причетність України до того, що сталося. Ролик – підробка. Нічого подібного Данілов не говорив. Утім, про те, що кремлівські пропагандисти постійно брешуть, розуміє дедалі більше росіян. Це доводить статистка переглядів російських телеканалів. За останні сім років федеральні канали Росії втратили понад 25 млн телеглядачів. Такі дані наводить Telegram-канал “Можем объяснить”, повідомляє FREEДОМ.

Пропаганда війни та ненависті, фейкові новини, замовчування реальної ситуації в Росії – звична картинка кремлівських телеканалів. Брехня російських пропагандистів настільки набридла громадянам федерації, що вони все частіше відмовляються від перегляду телевізора. Згідно з дослідженнями, таких у Росії вже 30%. Сім років тому їх було всього 13%. Тобто російське телебачення не дивляться вже близько 44 млн росіян.

“Сім років тому рейтинги найпопулярніших передач в аудиторії “всі 4+” регулярно були вищими за 8%. А іноді досягали 9,1%. У 2024-му телерейтинги досягли абсолютного мінімуму за сім років і зараз ледь доходять до 5%. У результаті з 2017-го найпопулярніші передачі федерального ТБ, що входять до топ-10, втратили близько 40% своєї аудиторії”, — йдеться в публікації Telegram-каналу “Можем объяснить”.

Сьогодні федеральні канали вишукують кошти не для того, щоб залучити аудиторію, а для того, щоб утримати її. Тому на телеекрани повернули давно забуті, але колись популярні телепередачі, такі як: “Хто хоче стати мільйонером”, “Фабрика зірок”, “Найрозумніший”. Однак жодна з цих програм не потрапила навіть у топ-50. При цьому в розважальний контент російська влада примудряється впровадити пропаганду війни Росії проти України. Наприклад, на екранах дедалі частіше з’являються учасники так званої “СВО”.

“Ми бачимо, що просідають абсолютно всі програми, починаючи від “Поля чудес” і “100 до 1” і закінчуючи тією ж програмою “Время”, тому що росіяни не довіряють ТБ, і там нічого не змінюється. Друге — росіяни бачать, як розходиться порядок денний ТБ з реальністю. Нещодавно була цікава історія з пабліком “Первого канала” “В контакте”, куди прийшли жителі Бєлгорода і стали масово писати керівництву “Першого каналу” і журналістам: “Чому ви не висвітлюєте те, що у нас відбувається”. А там і справді майже нічого немає про Бєлгород”, — зазначив журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.

І третій важливий фактор — неминуче проникнення інтернету в життя росіян. Попри спроби Кремля заблокувати будь-які незалежні інформаційні джерела, люди дедалі активніше користуються інтернет-ресурсами. Наприклад, за даними Mediascope, за останні два роки місячна аудиторія YouTube у Росії зросла на 7 млн осіб, Google — на 8 млн.

“Місячна аудиторія YouTube у РФ становить 95 млн осіб. Це рівно стільки, скільки становить місячне охоплення всього російського федерального телебачення. У Google — 99 млн, у “Яндекса” — 100 млн. Тобто ви розумієте, що інтернет у Росії сильно проник”, — звернув увагу журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.

На думку експертів, повне блокування в Росії YouTube — справа часу. Кремль хотів би відключити всіх росіян від інтернету, але все не так просто. І справа не у свободі слова, це не цінність для путінського режиму, просто економіка без нього ефективно функціонувати не може.

“Те, що вони заблокують нарешті YouTube — питання тільки оказії. Завжди так було — якийсь привід і реакція на нього від Роскомнагляду. Але відключення країни від світового інтернету — це постріл у ногу. Коли почали блокувати VPN, впало багато потрібних сервісів. Постраждав бізнес. Або у вас є вільний інтернет, або через блокування страждає економіка. Неможливо взяти та закритися”, — сказав в інтерв’ю виданню “Можем объяснить” експерт ринку інтернету, блогер і громадський діяч Михайло Климарьов.

Наступний крок після блокування YouTube і месенджерів — інтернет за “білими списками”, припускає експерт. Зараз цензура діє за так званими “чорними списками”, тобто дозволено все, крім того, що в цьому переліку. А скоро, можливо, Кремль дозволить користуватися тільки ресурсами з “білого списку”.

Читайте також: Лукашенко і Путін об’єднують пропаганду — цілі союзного медіахолдингу за мільярд рублів (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Росії не полишають надії заблокувати VPN-сервіси, що дають змогу безперешкодно заходити на заборонені владою сайти. Однак поки що це лише мрії Кремля, адже, як зазначають експерти, це не просто неможливо, а ще й невигідно самій російській владі.

Прямий ефір