Понад 20 тис. кримінальних справ щодо воєнних злочинів РФ розслідує прокуратура Харківщини, — Чубенко

Дмитро Чубенко. Фото: inforesist.org

Прокуратурою Харківської області розслідується понад 20 тис. кримінальних справ щодо воєнних злочинів Російської Федерації. Більша частина з них — це факти невибіркових обстрілів цивільної інфраструктури. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

“На даний момент, що стосується воєнних злочинів РФ, зафіксовано вже понад 20 тис. кримінальних проваджень. Велика частина — це факти невибіркових обстрілів цивільної інфраструктури. Таких із 20 тис. кримінальних проваджень понад 16 тис. Решта 4 тис. — це воєнні злочини, вчинені під час окупації: зґвалтування, мародерство, крадіжки, убивства, тортури. Це те, що було скоєно російськими військами під час окупації третини Харківської області”, — сказав Чубенко.

Документування воєнних злочинів Росії ведеться на підставі різних типів інформації, уточнив він. Це і дані з відкритих джерел, і документи, які були вилучені після деокупації частини регіону.

“Після звільнення Харківщини було вилучено багато документів окупаційних органів, за допомогою яких встановлюється причетність конкретних осіб: хто які посади обіймав, хто які накази видавав, хто з ким співпрацював”, — пояснив речник.

Також інформацію про злочини надають безпосередньо їхні свідки — місцеві жителі. Крім того, прокуратура отримує дані від російських військовополонених.

“Багато інформації щодо воєнних злочинів, скоєних комбатантами, надається військовополоненими РФ, які потрапляють у полон періодично як у нашому регіоні, так і в інших, оскільки в них є ротація. Ті, хто скоював воєнні злочини в Харківській області, наприклад, можуть бути в Херсоні, де, потрапляючи в полон, надають дані. Ці відомості використовуються для звинувачень конкретних військовослужбовців РФ. У нас таких справ і підозр, із конкретними особами, близько 50. Йдеться про зґвалтування місцевих мешканок Харківської області, а також про накази щодо обстрілів із систем “Град”, — сказав Чубенко.

За словами речника, оголошено підозри російським військовослужбовцям, які причетні до тортур місцевих жителів. Це і очні, і заочні звинувачення.

“Для прикладу, є підозра генералу, який віддавав накази про обстріли Харківської ядерної підкритичної установки “Джерело нейтронів”. Росіяни на початку повномасштабного вторгнення здійснювали її обстріл близько 100 разів із різного типу озброєння, що могло заподіяти і руйнацію цієї станції, і спровокувати екологічний злочин у масштабах усього регіону”, — доповнив гість ефіру.

Усі факти злочинів розслідуються. Не завжди є можливість встановити російських військовослужбовців із конкретними прізвищами, але робота в цьому напрямку ведеться. Такої інформації з кожним днем все більше, акцентував речник. 

Крім того, за словами Чубенка, є магістральне кримінальне провадження, у якому зафіксовано загальне обвинувачення про ведення агресивної війни, про невибіркові обстріли, про порушення Женевської конвенції.

“Надалі це виллється для росіян у трибунал у межах кримінального суду. І там буде висунуто обвинувачення саме вищому військово-політичному керівництву Російської Федерації, яке безпосередньо брало участь у пропаганді, в ухваленні рішень про геноцид українців”, — резюмував Чубенко.

Читайте також: Обстріли мирних громадян Харкова — це геноцид: про обстановку в місті розповіли в обласній прокуратурі

Нагадаємо, 12 випадків розстрілів щонайменше 32 українських військовополонених від грудня 2023-го до кінця лютого 2024 року зафіксувала Моніторингова місія ООН з прав людини.

Прямий ефір