Понад 20 держав НАТО підтримали членство України в Альянсі — чого очікує Київ від саміту у Вільнюсі (ВІДЕО)

Прапори України та НАТО. Фото: pixabay.com

Про багаторічний пакет допомоги для України, за словами генсека НАТО Єнса Столтенберга, країни блоку оголосять на саміті у Вільнюсі. Угода допоможе Збройним силам України остаточно перейти до стандартів НАТО. Своєю чергою, Київ і його найближчі союзники у Східній Європі закликають до конкретних кроків щодо наближення України до членства в Альянсі, інформує FREEДОМ.

Як заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц, Берлін разом із партнерами по G7 і Європейському Союзу працюють над довгостроковими гарантіями безпеки для Києва. 

“Питання про те, якими будуть відносини між НАТО і Україною в майбутньому — відіграватиме важливу роль. Я виступаю за те, щоб ми зосередилися у Вільнюсі на тому, що зараз абсолютний пріоритет — зміцнення реального бойового потенціалу України”, — резюмував Шольц.  

Понад 20 країн уже підписали декларацію “за” вступ України до Альянсу. Зокрема, Велика Британія має намір підтримати вступ України до НАТО за спрощеною процедурою за прикладом Фінляндії та Швеції. Про це заявив міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі.

Франція зараз більше схильна підтримувати членство України в НАТО, ніж раніше, пише видання Le Monde. 

За словами генерального секретаря блоку Єнса Столтенберга, є три важливих елементи, які союзники мають намір надати Києву на саміті у Вільнюсі: у практичному вимірі — довгостроковий пакет допомоги в переході до доктрин і устаткування стандартів Альянсу, і політичний шлях — фіналізація угоди про створення Ради Україна — НАТО. Йдеться про розширений формат співпраці.

“Ми обговорюємо, як наблизити Україну до НАТО, і зараз тривають консультації, — я не можу передбачити їхній підсумок, але можу сказати, що союзники працюють над багаторічним пакетом допомоги для України. Ми також працюємо над створенням нової Ради Україна — НАТО для спільних консультацій з питань безпеки, що становлять взаємний інтерес. Рішення, які ми ухвалимо у Вільнюсі, наблизять Україну до НАТО”, — акцентував Столтенберг. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що Київ тісно співпрацює з генеральним секретарем Столтенбергом і столицями країн НАТО, щоб саміт у Вільнюсі відбувся успішно. 

Україна планує отримати запрошення до Альянсу за сценарієм Фінляндії та Швеції. Члени блоку виступили за вступ двох країн за пришвидшеною процедурою, без виконання плану дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО. 

“Шлях до членства України вирішено. Ніхто не може це змінити. І, звичайно, на цьому шляху нам важливі гарантії безпеки. Ми багато разів говорили про це. Це найголовніше очікування України, українців, президента України і всієї нашої команди”, — сказав керівник офісу президента України Андрій Єрмак.

У 2008-му році Україна і Грузія не отримали ПДЧ для вступу до НАТО під час Бухарестського саміту. Як наслідок, Росія почала агресивну війну проти Грузії, потім — анексію Криму і повномасштабну війну проти України. За словами колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена, тепер у Вільнюсі Альянс може вийти за рамки 2008 року.

“Тепер нам легко прибрати цю попередню умову, почасти тому, що ми не вимагали карту ні для Фінляндії, ні для Швеції, перш ніж розширили і прийняли їх. Україна вже відповідає всім критеріям Плану дій щодо членства. Вони продемонстрували таку ефективність на полі бою, що їм не потрібен план дій щодо членства”, — заявив колишній генсек Альянсу. 

Пропозиція скасувати ПДЧ для Києва вперше пролунала в червні від генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга на зустрічі з президентом США Джо Байденом у Вашингтоні.

Раніше Столтенберг провів переговори з лідерами країн блоку для узгодження позицій. А також взяв участь у зустрічі міністрів оборонних відомств, зокрема і за участю України. Результат буде відомий за підсумками липневого саміту.

Читайте також: Україна може пропустити етап ПДЧ для вступу в НАТО — роз’яснення Чернєва

Нагадаємо, саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня. У ньому візьмуть участь близько 40 делегацій держав – членів і партнерів Північноатлантичного альянсу.

Читайте також: Рада Україна — НАТО: які результати може принести цей формат

Прямий ефір