“Політичний акт підтримки України”: Кучухідзе розібрав візит президента Туреччини та генсека ООН до Львова

Візити президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана та генсека ООН Антоніу Гутерріша до Львова — політичний акт підтримки України. Такою думкою поділився в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA політолог-міжнародник Антон Кучухідзе.

“По-перше, особиста присутність (Ердогана та Гутерріша), попри бойові дії в країні, — це акт політичної підтримки України. По-друге, це політичний сигнал про вагу нашої держави. Сьогодні розв’язання глобальної проблеми з постачанням зерна залежить у тому числі й від України. І зустріч відбувається саме у такому форматі — два медіатори зустрічаються безпосередньо з Україною. Це якщо ми говоримо про тристоронній рівень”, — розповів Кучухідзе.

Експерт зазначив, що існує також двосторонній рівень — особиста зустріч президентів України та Туреччини.

“Ердоган і Зеленський мали багато тем для розмови. У ЗМІ писали, наскільки широкою була делегація Туреччини. Вона включала міністра оборони, керівника розвідки, голову підприємства з виробництва “Байрактарів”, а також агро- та економічний сегменти. Тому це, зокрема, про значущість України в політичних процесах, які сьогодні є важливими для регіону”, — пояснив він.

Кучухідзе зазначив, що вихід на державні кордони 23 лютого 2022 року для України є лише проміжною метою.

“З огляду на публічні заяви військово-політичного керівництва України, очевидно, що перше завдання — вихід на фактичні кордони (станом) на 23 лютого, а потім звільнення всіх територій. Сам президент України говорив про те, що наша країна має повернутися до визнаних у 1991 році кордонів. Тому тут двозначності бути не може”, — сказав гість ефіру.

Спікер підкреслив, що на формування політичних позицій впливає жорсткість війни, і на сьогодні в України може бути тільки така позиція, яку вона займає: “Якщо ми згадаємо березневу риторику, то досягнення кордонів 23 лютого 2022 року розглядалося як проміжне завдання для реалізації стратегії звільнення всіх територій. Ідея була в тому, що за умови повернення “статусу-кво” можливі будь-які переговори. Але ніхто не гарантував успішності цих переговорів. З того часу росіяни вчинили колосальну кількість злочинів проти мирного населення і фактично не залишили ні Україні, ні Заходу можливості розраховувати на їхню адекватність у переговорному процесі. Політична кон’юнктура навколо війни дуже змінювалася”.

У ході переговорів російська делегація, на думку Кучухідзе, виявила свою неадекватність, розповідаючи про нацистів в Україні.

“Вони показали українській делегації, що переговори їм потрібні лише для того, щоб легітимізувати своє вторгнення в Україну та захоплення окремих територій. На це Україна не могла піти й війна пішла зовсім за іншим сценарієм. Тобто на Заході, коли давали добро на Мінські угоди та запроваджували санкції, прив’язані до них, були чітко переконані, що російська сторона виконає свої зобов’язання. Але за вісім років вони просто зібрали угруповання, збудували військову інфраструктуру біля кордонів України та пішли війною”, — розповів він.

Експерт уточнив, що переговори Зеленського та Путіна можуть бути навколо укладання мирного договору, який визначить правила співіснування двох держав.

“Треба розуміти механіку та суть переговорів. Вони будуть про військову поразку Росії чи про що? Це визначатиметься результатом подій на полі бою. Для того, щоб раз і назавжди зняти з порядку денного російську проблему, РФ має програти у цій війні. Українська армія є ефективною, а військово-політичне керівництво України має колосальну довіру у західних партнерів. У Європі нарешті зрозуміли одну річ: Україна сьогодні не лише за себе воює, а і як мінімум за всю Центральну та Східну Європу, якій РФ неодноразово погрожувала”, — продовжив Кучухідзе.

Щодо посередницької ролі Ердогана політолог наголосив: президент Туреччини не приховує, що інформуватиме РФ про результати переговорів з українським лідером. При цьому Ердоган не зацікавлений у перемозі Росії.

“По-перше, Україна та Туреччина мають власні взаємовигідні економічні інтереси. По-друге, не слід забувати, що Туреччина постачає Україні озброєння, і при цьому повністю відмовилася від продажу тих самих “Байрактарів” російській стороні. А третє — це роль трикутника Україна-Туреччина-Росія. Потрібно віддати належне Ердогану: він це не приховує. Він сказав про те, що інформуватиме про результати зустрічі з президентом Зеленським російську сторону. Це означає, що на сьогодні Ердоган фактично єдиний лідер, з ким у Росії є хоч якась комунікація. Таким чином Ердоган показує насамперед Берліну та Парижу, що вони втратили дипломатичну ініціативу. Є Туреччина, яка зробила зернову угоду, є Туреччина, яка зараз обговорюватиме зі сторонами обмін військовополоненими… Спадковість османської дипломатії для сучасної Туреччини — це системність. В той самий час треба зрозуміти одну річ — пан Ердоган дуже розумний політик, багато років при владі й тонкий психолог. Я впевнений, що він не вмовляв Зеленського в жодних питаннях, бо чудово володіє ситуацією. А їхня дипломатія чудово аналізує політичні процеси та настрої в Україні. Говорячи про вмовляння, я маю створення умовного “Мінська-3”, — сказав Кучухідзе.

Нагадаємо, народний депутат України, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA заявив, що Україна довела Альянсу: вона не тільки може увійти до пояса безпеки для Європи, але й зробить великий вклад.

Єврокомісія виділить Україні 21 млн доларів для відновлення інфраструктури

ЗСУ вдарили по мосту у районі Каховської ГЕС, який нещодавно відновили війська РФ — Хлань

Читайте також: Десятки тисяч українців допомагають окупантам якнайшвидше забратися з України: експерт — про партизанський рух

Прямий ефір