Поки що рано говорити, що договір про експорт зерна повноцінно працює – експерт

Попри те, що після повномасштабного вторгнення РФ та блокування морських портів Україна зуміла наростити експорт зерна суходолом, обсяги цих перевезень все ще недостатні. Цю нестачу має компенсувати рух через морські порти. Про це сказав генеральний директор асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Роман Сластьон.

За його словами, на початку повномасштабної війни йшлося про те, що максимум, який може вивезти Україна по суші, — 600 тис. т, проте вдалося вийти на 2 млн т. У липні очікується, що залізницею, автомобілями, а також річковими портами Україна зможе експортувати 2,5 млн т зернових.

Проте цього точно недостатньо, і зараз нам потрібно для нормального функціонування близько 6 млн т на місяць експортувати зернових. І саме цю недостачу має компенсувати рух через морські порти, — зазначив експерт.

Сластьон каже, що українські сільгоспвиробники вже зібрали величезний урожай, очікується близько 70 млн т зерна.

70 млн т зерна — це величезний обсяг, у рази більше, ніж нам потрібен, і цей обсяг за нинішніх темпів експорту суходолом вивозитимемо ще в наступні три роки, — каже експерт аграрного ринку, додаючи, що така логістика в кілька разів дорожча за перевезення морем.

Генеральний директор асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” зазначає, що ще до підписання зернової угоди були очевидні її ризики.

З дуже обережним оптимізмом ставилися до можливості підписання договору. Розуміли, що це лише перший крок, треба далі випустити ті судна, які вже є на Одещині, потім провести перше судно через комісію, через відповідні безпечні коридори. Тільки після цього ми можемо говорити про те, що коридори насправді почали працювати, — коментує він.

Удари по Одесі, зазначає Сластьон, підтвердили, що Росія не виконує зобов’язань.

Я думаю, що зараз дуже багато залежатиме від того, які будуть далі переговори, чи будуть телефонні дзвінки з Туреччини, з Анкари, зокрема зі штаб-квартири ООН до Москви, і які пояснення вони вимагатимуть від Російської Федерації, — коментує Сластьон перспективи реалізації зернової угоди.

Він наголосив, що Росія у зв’язку з цими угодами теж мала певні надії на поступки.

Для них теж дуже важливий експорт зерна, зокрема пшениці, крім того, експорт добрив… Якщо зараз Росія такими атаками ставить під сумнів можливість експорту з України, то вона теж повинна розуміти, що будуть наслідки, і санкції тільки посилюватимуться, — наголосив Роман Сластьон.

Як повідомилося, Україна, Туреччина та Росія за підтримки Генсекретаря ООН Антоніу Гуттереша домовилися про сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна, супутніх продуктів харчування та добрив (зокрема, аміаку) з морських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний” протягом 120 днів із можливістю продовження цього терміну.

Країна-агресор РФ створила мілітаризовану зону відчуження в ОРДЛО та Криму заради просування ідей “русского мира”. Центри насадження цієї ідеології продовжують працювати і в західних країнах. Про це розповіла виконавчий директор Східної правозахисної групи Віра Ястребова.

Українська армія не воюватиме аналогічно росіянам, які кидають особовий склад на забій, щоб захоплювати міста. ЗСУ виконують бойові завдання, використовуючи сучасну тактику та зброю. Про це розповів військовий експерт Михайло Самусь.

Прямий ефір