Плацдарм для російського впливу на Балканах: чому Сербія не підтримує санкції проти РФ

Фото: sputnik.md

Уряд Сербії заявив про наміри країни вступити до Європейського Союзу. При цьому держава не підтримує санкції проти Росії, що є однією з умов, інформує UA.

“Дуже важливо, щоб Європейський Союз і всі ми були солідарні з Україною, допомагали їй захищатись від цієї атаки. Тому ми очікуємо, що санкції підтримають усі ті, хто вважає себе кандидатами на вступ до ЄС”, — таку заяву зробив канцлер Німеччини Олаф Шольц під час візиту до Белграда 10 червня.

Хоча офіційний Белград засудив повномасштабне військове вторгнення до України, Сербія залишається єдиною європейською країною, окрім Білорусі, яка не запровадила санкції проти Росії. США та Євросоюз не припиняють спроб змінити думку Белграда.

“Сербії варто діяти на кшталт країн ЄС, приєднавшись до санкцій проти Росії. Це наша політична позиція”, — говорить Шольц.

А поки що Сербія домовилася з Росією про низьку ціну на газ. Найближчі три роки вона платитиме приблизно 400 дол. за 1000 кубометрів палива. Сербська влада називає це найкращою ціною в Європі, але насправді Москва має партнерів, які отримують газ на більш вигідних умовах — Білорусь і Угорщина.

“Якщо ми реалізуємо все за домовленістю з Путіним, у нас буде безпечна зима щодо постачання газу”, — заявив президент Сербії Александр Вучич.

Продовжуючи газовий контракт на відносно невеликий термін, Москва намагається утримати Сербію на “короткому повідку”, вважають експерти.

Кремлю важливо зберегти “стратегічне партнерство” із країною, яка залишається плацдармом для російського впливу на Балканах. Сама Сербія не проти такої співпраці: Москва підтримує сербів у косовському питанні.

До того ж після розпаду Югославії у сербів не склалися партнерські відносини з сусідами — колишніми союзними республіками.

“Серби вважають, що визнання незалежності Косова — порушення норм міжнародного права. Вони роблять знак рівності, умовно кажучи, між визнанням “Л/ДНР” та Косово європейськими державами та США. Для них немає різниці, вони вважають це своєю територією. Росія щодо Косова, умовно кажучи, займає просербську позицію. Для РФ це дуже зручне питання розгойдування Сербії. Кремль це і надалі використовуватиме”, — каже Ігар Тишкевич, аналітик Українського інституту майбутнього.

Водночас, Сербія намагається знизити свою залежність від російських газових поставок. Наприклад, за рахунок будівництва трубопроводу, який зв’язує її з Болгарією. Він дозволить Сербії з наступного року одержувати азербайджанський газ.

“Наступного року в нас буде можливість отримувати близько 40% газу газопроводом Ніш — Димитровград. Ми очікуємо, що насамперед це буде газ з Азербайджану, і вже ведуться переговори про резервування потужностей на той момент, коли буде завершено будівництво газопроводу” , — сказала міністерка енергетики Сербії Зорана Михайлович.

Серед політичної еліти Сербії дедалі частіше почали звучати антиросійські висловлювання. Так, за введення санкцій нещодавно висловився член пропрезидентської партії Драган Шормаз.

“Сербія має бути частиною сучасного, вільного, демократичного, технологічно розвиненого євроатлантичного світу. Решта — брехня і обман. (…) Ми обираємо між нашим місцем у Європі та азіатською деспотією, в якій панують відсталість і злидні”, — сказав він.

Проте експерти вважають, що президент Сербії Олександр Вучич намагатиметься максимально тягнути час зі зміною курсу стосовно Москви.

Читайте також:

Єдиним варіантом швидкої доставки зерна на світовий ринок залишається деблокада портів України — експерт

Сомалі загрожує голодна смерть через посуху та блокування українських портів Росією

Експорт українського зерна — маршрути, ризики, гарантії

Гайдай назвав умову, за якої українські військові швидко повернуть Сєвєродонецьк під повний контроль

Прямий ефір