Під час окупації росіяни використовували село як плацдарм для обстрілу Харкова — як відновлюється Циркунівська громада (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Село Циркуни, розташоване за 5 км від Харкова, було зайняте російськими окупантами в перші години вторгнення РФ до України. Коли навесні українські військові звільнили село, з території РФ його стали обстрілювати з ворожої артилерії так, що зараз немає в Циркунах жодного цілого будинку. Також від 24 лютого 2022 року у більшості жителів немає електрики, тепла і води. Але, попри це, життя в селі під Харковом налагоджується, повідомляє FREEДОМ.

57-річний житель села Руські Тишки Віктор Мальцев продемонстрував своє ноу-хау — теплоізоляцію димоходу гільзами ворожих далекобійних снарядів. У його будинок і двір було 4 влучання. Світла, води немає від 24 лютого, опалює одну маленьку кімнату за допомогою буржуйки.

“Ось це ось гільзи, які рашисти стріляли по нас, ми знайшли їх і застосували в справу, ставимо труби на буржуйки. Утеплюємо, а це ізоляція, щоб не промокало, тримало тепло, неймовірно тримає, просто неймовірно. Увечері підкинув і до ранку спокійно сплю, але спокійно це м’яко назвати, тому що з таблетками сплю, не можу спокійно спати. Пережив дуже багато — у мене господарство було велике, тільки дві дійні корови, 6 рогатої худоби було, і 6 поросят… Усе вітром пішло”, — розповів чоловік.

Віктор усе життя прожив у Руських Тишках — це частина Циркунівської громади. Село знищене практично на 90%. На вулиці, де раніше було майже 50 будинків, живе 4 людини. Під час окупації їхнє село противник використовував як плацдарм для далекобійної зброї, з якої щодня руйнували Харків.

“Так, розстрілювали Харків. Ми бачили це все. Як звідси шмаляли, як там вибухало. Ми ж то тут були в окупації сиділи. Серце, звісно, розривалося, наші били сюди акуратно, по селу зрідка-зрідка влучали, а коли їх вигнали, рашистів, тут жах почався, просто жах. Нас терли тут, ми боялися голову висунути, але вижили”, — згадує чоловік.

Гордість Циркунівської громади — будівля, якій понад 100 років. У ній розташовувався ліцей, у якому навчалося майже пів тисячі дітей. Під час окупації російські війська зробили тут свій штаб, нарили навколо окопів, а перед тим, як знищити пам’ятку архітектури, встигли вивезти все шкільне майно, включно з інтерактивними дошками та книжками.

“Танки стояли перед школою, вони їх заганяли, танки уходили, вони підганяли фури і вивозили майно школи. Жили навіть в бібліотеці — вони книжки виложили на підлогу, заклали вікна книжками. Весь “золотий фонд”, який збирався в бібліотеці, весь вони його вивезли, це дорогі книжки сучасні, все це вони вивезли, або спалили”, — розповіла виконувачка обов’язків завгоспа Циркунівського ліцею Наталія Кириленко.

Пограбували та розбили також будівлю Циркунівської сільради. Голову Циркунівської громади Миколу Сікаленка російські силовики тричі забирали з дому, намагалися схилити до співпраці з окупаційною так званою “владою”. Чоловік сказав, що давав присягу своїм землякам і відмовився від пропозицій.

“Чесно кажучи, я думав, що закінчиться це все трагічно, і везли мене вже коли останній етап, перевозили щодня, і останній етап — з мене рукавички зняли, шапку зняли, кажуть: “Тобі це все не знадобиться вже”. Ну, думаю, уже все. Привезли в сарай, кинули, я там день просидів і все це закінчилося”, — поділився начальник Циркунівської сільської військової адміністрації.

До війни в Циркунівській громаді проживало майже 10 тисяч жителів, зараз близько трьох тисяч. Люди повертаються до своїх домівок, відновлювати їх допомагає як обласна влада, так і гуманітарні організації. Насамперед люди потребують будівельних матеріалів. Волонтери з фонду “Мирне небо” стали перекривати непромокальною плівкою пошкоджені дахи будинків. За два тижні понад 100 покрівель отримали тимчасовий захист.

“Далі буде видно, які будуть пропозиції від жителів. Якщо знадобляться і цегляні кладки, шифер, але це опісля, треба спершу врятувати ті покрівлі, які зараз в аварійному стані, протікають”, — каже волонтер Олександр Овсянніков.

А на центральній площі Циркунів почали збирати модульне житло. Поки що це експериментальний проєкт для сімей, які залишилися без житла. Будинок Сергія Щелкова згорів від російських ракет, він живе в гаражі. Каже, як тимчасове житло такий будинок його влаштує, поки свій відновлюватиме. Йому допоможуть діти й онуки.

“Город, будинок — садити і жити тут! Все життя тут, як можна виїхати?! Всіх українців, які виїхали, — Циркуни, Тишки, всі нехай повертаються, на всіх чекаємо!” — сказала жителька Руських Тишків Ольга Щелкова.

За даними Харківської обласної військової адміністрації, від 24 лютого 2022 року в регіоні зруйновано 10 тисяч будинків, із них в області — понад 8 тисяч, а в місті майже 1,5 тисячі споруд не підлягають відновленню.

Читайте також: Витримає пряме влучання снаряда — підземні автономні бункери зі зручностями виготовляють харків’яни (ВІДЕО)

Прямий ефір