Пастки пропаганди: у Росії використовують дедалі більше конспірологічних теорій

Фото: pixabay.com

Російські пропагандисти використовують дедалі більше різних конспірологічних теорій, за допомогою яких намагаються виправдати загарбницьку політику Кремля та приховати злочини російської армії, повідомляє UA.

Один із найпоширеніших меседжів — на Заході нібито створюють новий світовий уряд, який намагається тримати під контролем громадян усіх країн. Така конспірологічна теорія, за словами експертів, націлена на те, щоб очорнити держави, які виступають проти російської колоніальної політики, і подати їх як агресорів, які намагаються зменшити роль Росії.

“Це типова така теорія фортеці в осаді, щоб мобілізувати рядових росіян навколо їхнього уряду і показати, що Росія нібито оточена ворожими країнами. Мовляв, у нас немає виходу, щоб вижити, ми маємо мобілізуватися проти Заходу і згуртуватися навколо путінського режиму. Ця теорія допомагає пояснити росіянам, чому до них застосовують санкції, чому їх на всіх міжнародних майданчиках сприймають як агресорів, чому вони не можуть поїхати до Європи”, — пояснив голова Українського центру безпеки та співробітництва Сергій Кузан.

“Тут, звичайно ж, варто відзначити використання певних особистостей, таких як Сорос, і безліч легенд, які пов’язані з Байденом. Ось ця ідея такого “глобального зла”, яким нібито є Захід, вона поширюється і на інші версії”, — зазначила заступник головного редактора StopFake Вікторія Романюк.

За словами експертів, щоб пояснити населенню, яким чином Захід намагається контролювати світ, у Росії і вигадали теорію про нібито створення ним біологічної зброї та спеціальних лабораторій в Україні. Там, за їхньою версією, проводять експерименти та розробляють штами, що впливають на генетичному рівні на росіян. В останні тижні з цією метою почали згадувати навіть мавпячу віспу.

“Метою всього цього є глобалізація конфлікту та глобалізація протистояння Росії, обґрунтування її агресивних дій проти України. Насправді таких лабораторій в Україні не було. Люди, які жили за цими адресами, люди, які з цим стикалися, завжди говорили, що це чистої води фейкова інформація”, — сказав експерт з комунікацій Міжнародного центру протидії російській пропаганді Дмитро Громаков.

Ще одна конспірологічна теорія говорить про те, що німці нібито збирають кров слов’янського етносу, і ніби Україна передає її біологічним лабораторіям, які перебувають у Німеччині. Про це першим заявив постійний представник Росії при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Геннадій Гатілов.

“І нібито метою дослідження цієї програми в умовах Східної Європи було дослідження потенціалу смертельно-небезпечних захворювань, таких як конго-кримська геморагічна лихоманка. Зрозуміло, що ніхто в здоровому глузді і тверезій пам’яті з першого разу це не запам’ятає і не вимовить. спеціально”, — зазначив керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей.

Такі прийоми використовують, щоб надати різним вкиданням ореол таємниці — тоді у населення виникає менше сумнівів. Експерти акцентують: коли людей закидають різними алогічними та абсурдними повідомленнями, вони під дією інформаційного валу легше потрапляють у пастку пропаганди.

“Люди справді під впливом таких пропагандистських ідей перестають вірити всьому — собі, своєму сусідові, своїй владі. І, звичайно ж, виникає апатія, відсутність бажання боротися, відсутність бажання чинити опір, що дуже важливо сьогодні російській стороні, бо величезною перешкодою для російської сторони є ось це ось наше бажання боротися до кінця”, — наголосила Романюк.

В останній тиждень у контексті міжнародної кампанії з визнання Росії державою — спонсором тероризму в різних засобах масової інформації почали просувати дзеркальний наратив, що Україна нібито завдає ударів по цивільній інфраструктурі та тероризує населення. Такі повідомлення стали з’являтися частіше після масового вбивства росіянами військовополонених у Оленівці, — зазначають аналітики. Російська пропаганда також намагається приписати Україні обстріл Донецька та Макіївки нібито ракетами, забороненими Женевською конвенцією.

“Це все робиться з однією метою — максимально вкинути безліч версій, щоб у цих версіях, які одна іноді буває гіршою і потворнішою за іншу, приховати справжню правду і справжню причину тих чи інших подій”, — зазначив Соловей.

За словами експертів, щоб протидіяти поширенню такої дезінформації, потрібно створювати різні системи оповіщення, популяризувати правдиві ресурси, особливо на тимчасово окупованих територіях, максимально залучати до висвітлення реальних подій журналістів із різних країн, а також волонтерів.

Нагадаємо, керівник секції стратегічного моделювання Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Ігор Левченко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив упевненість, що у разі відходу з правобережної частини Херсонської області військові країни-агресора РФ повністю зруйнують Антонівський міст.

Кулеба підписав подання на призначення Венедіктової послом України у Швейцарії

Китай ввів торгові санкції проти Тайваню через візит Ненсі Пелосі

Читайте також: Україні доведеться позиватися до різних країн, щоб отримати репарації від Росії – Клімкін

Прямий ефір