Не просто намет із генератором: як в Україні облаштовують мобільні та стаціонарні “Пункти незламності”

Пункт незламності. Фото: dsns.gov.ua

Незважаючи на те, що українські енергетики в екстреному порядку ремонтують та підключають до мережі все більше населених пунктів після російських обстрілів, планові та аварійні відключення світла у будинках українців продовжуються. Уряд попередив громадян, що в такому режимі країні доведеться жити мінімум до весни, але ситуація може погіршитися, якщо черговий ракетний обстріл РФ розширить масштаби руйнувань критичної інфраструктури.

І великі, і невеликі міста України вже знають, що таке частковий блекаут. Не всі мешканці країни змогли до нього підготуватися. На допомогу їм прийшли “Пункти незламності”. Вони забезпечують громадян теплом, електроенергією та інтернетом. Деякі працюють цілодобово і в них можна залишатися після комендантської години.

Число таких пунктів по всій країні зростає. Не скрізь вони почали працювати одразу на 100% — десь немає тепла, десь є електрика, але немає інтернету. Але робота продовжується. Президент України Володимир Зеленський повідомив про скарги українців на столичні пункти, тому влада Києва 26 листопада провела їх перевірку на відповідність комфорту та безпеці.

Люди все більше дізнаються про найближчі пункти, тим більше, що їх адреси занесені до бази на сайті nezlamnist.gov.ua. При виборі на мапі можна переглянути його точну адресу та перевірити наявність інтернету. Також на карті позначені супермаркети, АЗС, банки та інші установи з генераторами, в яких можна погрітися та безкоштовно зарядити мобільні телефони.

Журналісти телеканалу FREEДОМ у різних містах України побували у “Пунктах незламності” та поспілкувалися з місцевими жителями.

Поруч живу. Постійно ходжу цією дорогою, побачив, що є такий пункт. Сьогодні з ранку, на жаль, уже повністю сіли батареї на телефонах, тож змушений звернутися. Здорово, що поставили такі пункти людям дуже допомагає. Так, у принципі, все нормально”, — розповів мешканець Миколаєва Олександр.

У Запоріжжі відкриваються “Пункти незламності” на випадок, якщо світла у місті не буде більше ніж 24 години. Вони передбачається наявність тепла, води, освітлення, інтернету, харчування мобільних, місця відпочинку, аптечки, забезпечення мам і дітей. У планах ще є обладнання їх системами супутникового зв’язку Starlink. Працюватимуть вони цілодобово та безкоштовно, незважаючи на аварійне відключення електроенергії.

“Тримаємося, звісно. Але без світла дуже тяжко, без телефонного зв’язку дуже тяжко, бо я не можу зателефонувати батькам. Чоловік знайшов цей пункт, тому приходимо сюди за звичайною водою і Wi-Fi, і підзарядка тут теж є. Тому, я думаю, все буде гаразд, тримаємось”, — поділилася мешканка Дніпра Анастасія.

За відсутності світла рятувальники можуть повідомляти інформацію про їхню роботу через гучномовці. Так роблять, наприклад, в Одесі, де облаштовано 216 “Пунктів незламності”.

“Пункти незламності” є й у прифронтових районах України, з міркувань безпеки їхні локації не публікують.

У Харкові працюють 13 Пунктів незламності. Ще 59 — в області. Один із них розмістився в розбитому російською армією спальному районі міста. Тут є навіть ноутбуки для роботи та телевізор, щоб, наприклад, переглянути новини чи навіть фільм.

“Самі бачите: добре, затишно. Заходимо грітися, коли є можливість, буваємо щодня, буває, коли і двічі на день зайдемо”, — каже співробітник однієї з комунальних служб Харкова Олексій.

У Вишгороді один із “Пунктів незламності” розташований поблизу зруйнованих російськими ракетними ударами п’ятиповерхівок, де після атаки 23 листопада загинуло семеро людей, а понад 30 отримали поранення. Усіх мешканців звідси відселили. Волонтери допомагають людям закривати розбиті вікна, рятувати майно. Місцеві жителі приносять сусідам, які втратили все, продукти та теплий одяг.

14 бригад тут, організували місце для розпилу, видачі плівки, інструментів. Призначили адміністратора. Приходять люди та кажуть, що їм потрібно. Надсилаємо туди монтажну бригаду, вони міряють, відрізають, встановлюють. У “Пунктах незламності” є обіди, які можна погрітися, зарядитися. І мої волонтери туди ходять, я прошу, щоб ніхто не захворів. Чай із лимончиком, гарячі обіди, все є”, — каже волонтер Руслан.

У Херсоні відкрито 6 “Пунктів незламності”, ще 2 — у Білозерці та Бериславі. Надалі мають відкритися ще 10. Там люди матимуть змогу отримати необхідну допомогу, а також підключитися до інтернету.

За словами керівника прес-офісу ОВА, ситуація з водопостачанням у Херсонській області залишається складною, але гуманітарні організації допомагають із підвезенням питної води.

“Гуманітарні організації нам активно у цьому допомагають, міжнародні та українські. 23 листопада приїжджав новий конвой від областей, люди привозять бутильовану воду, яку потім видають на пунктах гуманітарної допомоги по всіх районах Херсона. Пункти працюють з 10:00 до 14:00”, — розповів Олександр Толоконніков.

Толоконніков зазначив, що українські фахівці не припиняють вести роботи з розмінування, а енергетики цілодобово відновлюють енергопостачання.

“Російські окупанти мінували все, що могли. Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) працює практично цілодобово. За чотирма напрямками тягнемо електрику до міста. Президент дав чітке завдання, щоб у стислі терміни повернути місто до життя. Електрика – найважливіше, щоб запустилися процеси, пов’язані з водою та каналізацією. Складнощі з розмінуванням є, тому що крім того, що потрібно провести лінії електропередачі, по цих лініях дуже багато вибухонебезпечних предметів та мінувань. Тому там також залучено вибухотехніку”, — підсумував Олександр Толоконніков.

До речі, перші “Пункти незламності” з’явилися у деокупованій частині Херсонської області. Докладно про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник глави міністерства внутрішніх справ України Ростислав Смирнов.

— Такі пункти були розгорнуті насамперед Херсонською областю, як тільки її деокупували, бо там був стан повного блекауту. Ці пункти були створені, щоб люди зверталися, коли немає зв’язку, коли немає світла та багато чого іншого. І там можна звернутися до правоохоронних органів, якщо така потреба є. Там можна отримати першу медичну безпеку, там можна й подивитися телевізор. Це теж важливо, щоб дізнатися про новини, тому що люди знаходилися в інформаційному вакуумі більше восьми місяців, і вони не розуміють, що відбувається зараз.

Ми відпрацювали механізм створення таких пунктів у Херсонській області та зрозуміли, що це дуже важливо. І зараз запустили такі пункти і по всій країні, бо ми знаємо, що РФ продовжуватиме обстрілювати наші об’єкти критичної інфраструктури. Ворог не зупиниться ні перед чим, він далі тероризуватиме громадянське населення з метою посіяти хаос і паніку. Тому ми їх розгорнули “Пункти незламності” у всій країні превентивно. Вони працюватимуть упродовж як мінімум усього холодного часу.

Є два типи пунктів. Перший тип — це мобільні намети. Паралельно щодня обладнуються та відкриваються нові пункти, які будуть перебувати вже у бомбосховищах. Тобто це будуть стаціонарні пункти, в яких можна отримати від першої медичної допомоги до заряджання мобільного телефону, переглянути новини тощо. Мобільні пункти встановлюються у таких місцях, щоб у разі повітряної тривоги протягом восьми хвилин можна було дійти до найближчого укриття.

Головне завдання — це спорудження саме стаціонарних пунктів. І зараз на них йде головний наголос. “Пункти незламності” працюватимуть саме у стаціонарних бомбосховищах, де завжди буде і мобільний зв’язок, і вихід в інтернет.

Читайте також: У пошуках тепла та світла, але без паніки та скандалів: як українці живуть у дні часткового блекауту

Прямий ефір