Навіть пенсіонери та чиновники: про види партизанського руху в Білорусі розповів Вячорка

Франак Вячорка. Фото: ukrinform.ua

Цього року в Білорусі тільки за офіційною інформацією було зареєстровано 5 тис. злочинів за політичними мотивами. Про це сьогодні, 28 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів Франак Вячорка, старший радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.

“5 тисяч — це означає, що кожен день було 30 і більше так званих злочинів. Хтось вивісив прапор, хтось написав “Слава Україні!”, хтось виступив проти війни в одиночному пікеті. І зараз усі отримують величезні терміни — 3, 10, 15, 20 років”, — повідомив В’ячорка.

Така кількість “злочинів” також свідчить про те, що люди не здалися і продовжують боротьбу.

Вячорка наголосив, що зараз у Білорусі будь-який вихід на вулицю — це одразу дорога до в’язниці. Тому люди обирають партизанський опір, у якому є розгалужена мережа різних активних груп. У них беруть участь білоруси, які хочуть зупинити російську агресію, допомогти Україні, звільнити Білорусь.

“Дехто займається рейковою партизанкою (диверсії, підриви на залізниці, — ред.), дехто — кіберпартизанкою та іншими напрямками. Серед кіберів є ті, хто займається контрпропагандою, хто зламує бази держустанов. Так, нещодавно зламали російський “Роскомнадзор”, — навів приклади опозиціонер.

До речі, що серед партизанів багато пенсіонерів.

“Надзвичайно багато пенсіонерів беруть участь, наприклад, у мережі самвидав. Вони роздруковують листівки, газетки з чесними новинами, які готуються активістами. Вони розкидають їх ночами по поштових скриньках”, — розповів Вячорка.

Після розв’язаної Росією повномасштабної війни проти України білоруському опору допомагають навіть чиновники, силовики.

“Багато силовиків, чиновників звернулися до нас або до наших партнерів і пропонують допомогу. Наприклад, діляться інформацією — даними, фото, документами”, — додав радник Тихановської.

У Білорусі діє смертна кара. Але й це не зупиняє членів опору.

“Звичайно, людей лякають терміни ув’язнення, лякає смертна кара, але це не зупиняє їх. Те, що ми не бачимо масових маршів, це не означає, що люди заспокоїлися. Люди просто шукають більш креативні форми боротьби. Але навіть порівняно з Росією у нас у рази, набагато активніший протест, опір. І це дає надію, що тиранія, диктатура Лукашенка впаде раніше, ніж путінський імперіалізм”, — підсумував Вячорка.

Читайте також: Жорстокість війни та пошук виходу: інтерв’ю з білоруською письменницею Світланою Алексієвич

Нагадаємо, суд у Гомелі засудив трьох білорусів — Дениса Дикуна, Дмитра Равіча та Олега Молчанова — до 23, 22 і 21 року ув’язнення відповідно за підпал релейної шафи на перегоні Жердь-Останковичі на залізниці, яка веде від Могильова до Мозиря і далі в Україну. Трьох партизанів затримали 4 березня, звинувативши в тероризмі та екстремізмі.

Прямий ефір