Між США та Україною буде багато позитивного: інтерв’ю з заступником помічника держсекретаря США Джорджем Кентом (ВІДЕО)

Фото Посольство США в Україні

Джордж Кент – американський дипломат, заступник помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії.

Кент глибоко занурений у питання України. Так, із 2004 до 2007 року працював заступником керівника політичного відділу Посольства США в Україні, а з 2015 до 2018 року був заступником голови місії США в Україні. У липні цього року очолював місію США в Україні на період відпустки тимчасового повіреного в справах США Крістіни Квін.

В ексклюзивному інтерв’ю, яке відбулося 2 вересня, Джордж Кент розповів про важливі результати саміту Володимира Зеленського та Джо Байдена, про формати врегулювання ситуації на Донбасі та гуманітарну допомогу українцям, які постраждали від окупації.

Веде інтерв’ю шефредактор телеканалів “Дом” та UA Олексій Мацука.

– Безпека в нашому регіоні – це ключ до успіху України чи навпаки: успішні реформи – це ключ до безпеки?

– Думаю, що ключ до успіху України – це країна з сильними та цілісними інститутами, з успішною економікою, яка дає змогу українцям мати цінності й стійкість протистояти російській агресії, зовнішньої агресії. Тож це не вибір “або – або”. Україні потрібна безпека. Україні потрібне процвітання. Україні потрібні інститути, які обслуговують її громадян. І США – відданий партнер, який стоїть на допомозі успішної України.

– Сполучені Штати виділили великий транш для захисту прав людини й нашої країни загалом. Я сам із Донбасу і я розумію, що значать права людини для людей, які живуть у зоні найбільшої нестабільності та кризи. Розкажіть докладніше про цей гуманітарний трек зі Спільної заяви про стратегічне партнерство України та США.

– США прагнуть допомогти українцям, які постраждали від конфлікту. Це і щорічна гуманітарна допомога, яку ми надаємо передусім міжнародним організаціям, які працюють з українською владою та українськими громадами, які постраждали від конфлікту. І на ці цілі виділяють додатково 45 млн дол. цього року.

Крім того, ми також надали допомогу у зв’язку з COVID-19. Зокрема, ми надали Україні 2 млн 200 тис. вакцин. А зашалом ми надали допомогу у зв’язку з COVID-19 розміром 55 млн дол.

Крім гуманітарної допомоги, велика частина наших програм стосується галузі демократії та управління, а також економічного зростання на сході України. І це було навмисне рішення кілька років тому, бо ми хочемо зміцнити українські інститути, зміцнити українську економіку та зрозуміти, що на сході України є досить великі потреби. І це також може стосуватися жителів Донбасу, які були змушені залишити свої будинки через конфлікт.

– А як щодо Криму?

– Я вважаю, що Кримська платформа була прекрасною подією. 23 серпня українська влада поставила питання Криму знову до міжнародного дипломатичного порядку денного.

Ми вже 7 років працюємо з українською владою над розв’язанням ключових проблем і для жителів Криму. Тож і цей напрям внесено до нашої програми з гуманітарної допомоги. Це також входить до нашої політики, яка полягає в санкціях проти Росії та інших організацій, що активно діють в окупованому Криму. І це також містить допомогу українським громадянам і організаціям, які перебувають під тиском через російську окупацію.

Президент Зеленський згадав у своїх коментарях у Білому домі, що українська влада представила нам списки українських політичних в’язнів в окупованому Донецьку, в окупованому Луганську і в окупованому Криму, а також українських політв’язнів у російських в’язницях із проханням про нашу допомогу в порушенні цього питання з російською владою.

– Також Володимир Зеленський та українська делегація представили у Вашингтоні план трансформації України. Що ви думаєте про цей план?

– Я думаю, що український план трансформації – це, звичайно, питання, яке найкраще поставити українській владі. Але минулого місяця ми бачили [в США] велику кількість українських міністрів – оборони, сільського господарства, енергетики та багатьох інших напрямів. Вони приїхали сюди, щоб обговорити своє бачення того, як Україна може розвиватися як більш сучасна економіка та успішна країна. І я думаю, що США готові бути партнерами у багатьох з цих галузей.

Якщо ви поглянете на нашу спільну заяву, там багато деталей у сферах безпеки, оборони, космічних досліджень та розвитку інститутів, які необхідні Україні для успіху інститутів правосуддя, антикорупційних інституцій в економіці та енергетиці, для протидії Росії в перетворенні енергетики на зброю, для розвитку зеленої енергії, а також сільського господарства і в інших галузях. Підписано меморандум про взаєморозуміння з Westinghouse з ядерних технологій. Між урядовими установами, між США та Україною буде багато позитивного.

– Звичайно, питання може бути більше до українського уряду та президента. Але, можливо, ви щось знаєте про план мирного врегулювання ситуації на Донбасі?

– Українські чиновники заслуговують на похвалу за те, що вони відстоюють і захищають свою територіальну цілісність і суверенітет. І це теж дуже принципова позиція США. Україна опинилася в дуже складному становищі, як і її сусіди в Молдові, і її партнери в Грузії – країнах, які постраждали від російської агресії.

Є механізми, які допоможуть розв’язати конфлікти. У нас є мінська Тристороння контактна група щодо Донбасу, це нормує процес. Інші конфлікти мають інші механізми. Спільний знаменник – небажання росіян виконувати взяті на себе зобов’язання. Зобов’язання, які президент Путін дав у Мінську в лютому 2015 року, аналогічні зобов’язанням, які президент Путін дав президенту Саркозі в Грузії у 2008 році. І вони аналогічні обіцянкам, які Борис Єльцин дав щодо Придністров’я ще у 1999 році.

Думаю, проблема не в форматі. Проблема полягає в готовності Росії дозволити конфліктам залишатися неврегульованими, щоб вони могли спробувати вплинути на долю цих країн.

– І останнє запитання про посаду спецпредставника Держдепу США щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі. Можливо, ви можете щось сказати про нього?

– Я не чекаю нового спеціального представника з США, але у нас є новий старший радник з питань енергетичної безпеки. І я думаю, що це частина наших зобов’язань перед Україною – протидіяти створенню Росією зброї з “Північного потоку-2” і допомогти Україні уникнути найгірших сценаріїв. І тому ми продовжимо тісно співпрацювати з Україною та Німеччиною, щоб Росія не могла використовувати енергію як зброю.

Прямий ефір