Лідери 37 країн-учасниць коаліції щодо спецтрибуналу над РФ провели саміт — подробиці

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Коаліція зі створення спецтрибуналу для Росії закликала світ підтримати українську формулу миру. Учасники також закликали міжнародну спільноту підтримати застосування належного механізму правосуддя за злочин агресії проти України. Спільну заяву ухвалили лідери 37 країн-учасниць коаліції під час саміту в Києві, інформує FREEДОМ.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна зробить усе можливе, аби головний винуватець агресії був притягнутий до відповідальності. 

“Наші цінності для нас — справжні. І ми будемо їх захищати! Отже, ми зробимо все можливе, щоб головний винуватець цієї агресії та всі його спільники були притягнуті до відповідальності за все вчинене ними — без винятку! Насамперед це стосується злочину агресії. Цей злочин Росії поставив тепер уже і XXI століття на межу глобальної катастрофи. Цей злочин закликає нас до правосуддя”, — наголосив він.   

Коаліцію держав для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії рік тому створили з ініціативи українського Міністерства закордонних справ. Нині до її складу входить 37 держав, серед яких — країни “Великої сімки”, ЄС і деякі країни глобального Півдня. 

“ЄС підтримує створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ. Як перший крок до цього, ми маємо збирати, зберігати та аналізувати докази. Для цього створюється Міжнародний центр розслідування злочину агресії проти України”, — зазначила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. 

Спеціальний трибунал необхідний, оскільки Міжнародний кримінальний суд може судити за злочин агресії тільки керівників тих країн, які ратифікували Римський статут. Росія до цього списку не входить. 

“Це означає, що Міжнародний кримінальний суд не має права розслідувати цей злочин і не може притягнути до відповідальності Путіна та інших високопосадовців”, — зазначила радниця віцепрем’єр-міністра України з питань євроінтеграції Олена Сотник. 

А спецтрибунал дозволить притягнути до відповідальності військово-політичне керівництво Росії. Експерти прогнозують, що сам процес може розпочатися наприкінці 2023-го або на початку 2024-го.

“Можливо, до річниці визволення Бучі наприкінці березня наступного року можливо, принаймні ми все робимо для того, щоб це стало можливим”, — сказав Олег Гавриш, член робочої групи зі створення міжнародного трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. 

Спеціальний трибунал потрібен для того, щоб відповідальність понесли не тільки ті, хто виконує злочинні накази, а й ті, хто їх віддає. Про необхідність створення спецтребуналу заявив і президент Польщі Анджей Дуда. 

“Вірю, що скоро ми побачимо кінець російської агресії в Україні. Росія буде зупинена і розбита. Це потрібно робити як на полі бою, так і перед спеціальним трибуналом з розслідування злочину агресії в Україні. Наша коаліція повинна продемонструвати нашу сильну віру в міжнародне право”, — заявив лідер Польщі.  

Міжнародна академія Нюрнберзьких принципів ухвалила декларацію щодо воєнних злочинів Росії проти України. 

“Нюрнберзька декларація закликає міжнародна спільнота підтримати створення трибуналу для переслідування злочинів агресії, як вони визначені в міжнародному праві, скоєних на території України”, — йдеться в документі Міжнародної академії Нюрнберзьких принципів. 

Наразі збираються докази геноциду, злочинів проти людяності та злочину агресії, які скоїла російська армія на території України. На їхній підставі буде будуватися обвинувачення. Завдяки роботі спеціального трибуналу російське керівництво отримає статус воєнних злочинців.

Читайте також: Міжнародний спецтрибунал дасть історичну оцінку діям Путіна та всієї військово-політичної верхівки РФ, — нардеп

Нагадаємо, Нідерланди та Бельгія заявили про свою підтримку України, схвалили ідею надати Україні дорожню карту переходу на стандарти НАТО, підтримали українську формулу миру, а також домовилися посилювати санкційний тиск на Росію.

Прямий ефір