Клеймо злочинця і суд у Гаазі: чим загрожує ордер на арешт Путіну — детальний розбір

Ілюстративне фото: atlanticcouncil.org

Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт президента Російської Федерації Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини при президентові РФ Марії Львової-Бєлової.

Путіна і Львову-Бєлову обвинувачують у відповідальності за викрадення і незаконну депортацію цивільного населення з окупованої території України в Росію. Переважна більшість депортованих — українські діти.

Вердикт МКС означає втрату Путіним імунітету як глави держави, позбавлення можливості подорожувати більшістю країн світу та блокування міжнародних перемовин із Росією.

Рішення Міжнародного кримінального суду

Про рішення Міжнародного кримінального суду 17 березня оголосив його президент Петро Хофманьський. У рішенні Палати досудового провадження МКС ідеться про те, що злочини вчинялися на окупованій території України щонайменше з 24 лютого 2022 року.

“Президент Російської Федерації Володимир Путін… імовірно несе відповідальність за воєнний злочин – незаконну депортацію та незаконне переміщення населення (дітей) з окупованих територій України на територію РФ… Путін несе індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезгадані злочини, за скоєння діянь безпосередньо спільно з іншими особами та/або через інших осіб та за його нездатність належним чином контролювати цивільних та військових підлеглих, які вчинили дії… Ордери на арешт було видано на підставі заяв, поданих прокуратурою 22 лютого 2023 року”, — йдеться у повідомленні МКС.

У Міжнародному кримінальному суді вважають, що дитяча омбудсменка РФ Марія Львова-Бєлова, щодо якої також видано ордер на арешт, несе майже таку саму відповідальність, як і Путін, за винятком “нездатності здійснювати належний контроль над військовими підлеглими”.

Звинувачення МКС стосуються лише одного з багатьох видів російських злочинів — викрадення українських дітей. Цей злочин відносно легко юридично довести, оскільки окупанти самі зібрали на себе масу доказів.

Викрадення дітей відкриває шлях до звинувачення в геноциді, оскільки насильницька депортація дітей є однією з його прямих ознак. Таким чином, інші його прояви (вбивства, створення нестерпних умов життя та інші злочини) можна буде приєднувати до обвинувачення.

На сьогодні юрисдикцію Міжнародного кримінального суду визнають 123 країни світу — це держави, які не лише підписали, а й ратифікували міжнародний договір — Римський статут МКС. Його рішення серйозно підриває легітимність путінського режиму у світі, навіть якщо не вдасться негайно заарештувати Путіна й організувати над ним суд.

Зеленим позначено країни, які визнають Римський статут. Ілюстрація: wikipedia.org

Читайте також: Міжнародний суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна — подробиці

Реакція у світі

Президент України Володимир Зеленський назвав рішення МКС історичним.

“Керівник держави-терориста та ще одна посадова особа Росії офіційно стали підозрюваними у воєнному злочині — у незаконному переміщенні тисяч наших дітей на територію держави-терориста. У кримінальних провадженнях, які розслідуються нашими правоохоронцями, вже зафіксовано понад 16 тисяч випадків примусової депортації окупантом українських дітей. Але реальна кількість депортованих може бути значно більшою. Здійснити таку злочинну операцію було б неможливо без наказу вищого керівника РФ”, — наголосив глава держави.

Генеральний прокурор України Андрій Костін заявив, що після рішення МКС російський президент має офіційний статус підозрюваного у вчиненні міжнародного злочину.

“Це означає, що за межами Росії Путін має бути заарештований і переданий до суду. А світові лідери будуть тричі думати, перш ніж подавати йому руку або сідати з ним за стіл переговорів. Світ отримав сигнал, що російський режим злочинний, і його керівництво та поплічники будуть притягнуті до відповідальності”, — заявив Андрій Костін.

На рішення МКС також відреагували в Міністерстві закордонних справ України. Глава МЗС Дмитро Кулеба привітав рішення видати ордер на арешт Путіна.

“Колеса правосуддя крутяться: я вітаю рішення МКС видати ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за насильницьке переміщення українських дітей. Міжнародні злочинці будуть притягнуті до відповідальності за викрадення дітей та інші міжнародні злочини”, — поділився своєю думкою у Twitter Дмитро Кулеба.

Підтримав рішення Міжнародного кримінального суду і президент США Джозеф Байден. Лідер Сполучених Штатів вважає справу МКС щодо воєнних злочинів Путіна обґрунтованою.

“Думаю, це виправдано. Питання в тому, що суд не визнається США, проте ордер — це дуже сильний аргумент. Він явно вчинив воєнні злочини”, — заявив Байден.

Зазначимо, що США підписали Римський статут 2000 року, у період президентства Білла Клінтона, а вже 2002-го (у період правління Джорджа Буша-молодшого) відкликали свій підпис.

Водночас в Організації Об’єднаних Націй (ООН), незважаючи на рішення Міжнародного кримінального суду, вважають, що необхідно продовжувати діалог із президентом РФ.

“Ми будемо, як і раніше, вважати, що генеральний секретар ООН [Антоніу Гутерріш] буде говорити з тим, із ким йому потрібно, щоб розв’язувати питання, які стоять перед ним”, — зазначив представник Офісу генсека ООН Стефан Дюжаррік.

Він зазначив, що “Міжнародний кримінальний суд є незалежним від Секретаріату ООН, і ми не коментуємо його рішення”.

Дюжаррік також не дав чіткої відповіді на запитання, чи буде Гутерреш гарантувати безпеку Путіну під час участі в заходах ООН, які проходять на території держав-підписантів Римського статуту.

Так, однією з країн, які підписали цей документ, є Південноафриканська республіка (ПАР). Як інформує Sky News, у серпні 2023 року в ПАР має відбутися саміт БРІКС (міждержавний економічний союз Бразилії, Росії, Індії, КНР і ПАР — ред.), на якому має бути присутнім президент РФ Володимир Путін. Таким чином, Південноафриканська республіка має юридичне право забезпечити виконання судового рішення і заарештувати президента Росії.

Тим часом речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що з правового погляду для Російської Федерації рішення МКС не має жодного значення.

“Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду і зобов’язань за ним не несе. Із цим органом Росія не співпрацює, а можливі “рецепти” на арешт, що виходять із Міжнародного суду, будуть для нас юридично нікчемними”, — повідомила Захарова.

Нашого полку прибуло — Путін у компанії президентів-арештантів

Володимир Путін увійшов в історію як третій чинний глава держави, на якого Міжнародний суд ООН у Гаазі видав ордер на арешт. Першим лідером, якого зобов’язав заарештувати МКС, був президент Судану Омар аль-Башир — 2008 року його звинуватили в геноциді через криваві події в Дарфурі, що спричинили численні людські жертви.

У 2015 році влада ПАР відмовилася виконувати рішення МКС про арешт аль-Башира. Він був повалений і заарештований у Судані 2019 року. Однак його досі не екстрадували до Гааги, а умови його утримання далекі від ідеальних.

Ордер на арешт колишнього президента Лівії Муамара Каддафі було видано 2011 року. Його звинувачували у злочинах проти людяності під час громадянської війни в Лівії. Він постійно змінював своє місцеперебування і жив в оточенні численної охорони. У жовтні того ж року в місті Сірт повстанці схопили Каддафі і після довгих катувань убили його разом із сином.

Колишній президент Кот-д’Івуару Лоран Гбагбо отримав ордер на арешт у 2011 році вже після програшу на виборах і спроби утримати владу.

Його звинуватили в причетності до масових убивств і зґвалтувань, скоєних його прихильниками під час збройного конфлікту, спричиненого відмовою Гбагбо передати владу переможцю на виборах Алассану Уаттарі. Президент був заарештований після того, як переховувався від власного народу в бункері. У 2019 році Міжнародний кримінальний суд виправдав Гбагбо.

Крім МКС, у системі міжнародного кримінального правосуддя також діють спеціальні військові трибунали. Одним із найгучніших міжнародних процесів, які розглядав міжнародний трибунал, була справа колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича.

У травні 1999 року Гаазький трибунал для колишньої Югославії висунув звинувачення проти Слободана Мілошевича у скоєнні воєнних злочинів у Косово. У 2001 році Мілошевича передали Міжнародному трибуналу щодо колишньої Югославії (МТКЮ) і перевели до в’язниці ООН у Гаазі. У березні 2006 року Слободан Мілошевич помер у в’язниці, не дочекавшись вироку. Справу проти нього МТБЮ закрив через три дні після смерті.

Під удар міжнародного правосуддя потрапив також і експрезидент Ліберії Чарльз Тейлор. Він був одним із розпалювачів громадянської війни в Ліберії, організатором військового перевороту в Буркіна-Фасо, а також озброював і підтримував повстанців у сусідній Сьєрра-Леоне, де також тривала громадянська війна.

У 2013 році Спеціальний суд щодо Сьєрра-Леоне засудив Тейлора до 50 років позбавлення волі, після чого його помістили до в’язниці у Великій Британії.

У 2022 році керівництво України ініціювало створення спеціального міжнародного трибуналу з розслідування злочину агресії Російської Федерації.

Читайте також: Ордер на арешт Путіна — історичне рішення, з якого почнеться історична відповідальність, — Зеленський підсумував 387-й день війни

Перспективи для Путіна після рішення МКС — в огляді експертів

Які наслідки матиме рішення Міжнародного кримінального суду для Російської Федерації та особисто для Володимира Путіна? Чи вплине можливий арешт президента РФ на міжнародну політичну ситуацію? Чи існує взагалі зараз можливість заарештувати президента Росії? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Юрій Білоус, адвокат, який займається збором доказів військових злочинів РФ проти України;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього, президент аналітичного центру “Політика”;
  • Ольга Курносова, російський політичний аналітик, головний редактор порталу After empire.

ЮРІЙ БІЛОУС: Щоб Путін сів на лаву підсудних, є всі докази

— Видача ордера на арешт чинного президента держави можлива. Путін став в один ряд із серйозними міжнародними злочинцями — це Омар аль-Башир, Африка, Судан, геноцид. Це Муаммар Каддафі, Північна Африка, Лівія, злочини проти людяності.

Нинішній ордер Міжнародного кримінального суду — це ордер на арешт чинного глави держави, яка є постійним членом Ради безпеки ООН і володіє ядерною зброєю. З точки зору міжнародного права це абсолютно грандіозна річ.

Той факт, що Путін став в один ряд з Омаром аль-Баширом і Муаммаром Каддафі, підтверджує конкретне розуміння того, що є воля і бажання. Найголовніше — є докази, які можуть вплинути на те, що Путін зрештою сяде на лаву підсудних і буде засуджений.

Міжнародний кримінальний суд закидає Путіну злочини його підлеглих. Він же не сам вивозив українських дітей на Урал, на УАЗику приїхав і вивіз кудись. Йому закидають злочини його підлеглих, над якими він має ефективну владу, ефективний контроль, він розуміє те, що відбувається, і не вживає заходів.

Про це свідчать ті документи, які спрощують перебування на території Росії наших дітей, вкрадених з України, і допускають різні способи юридичної формалізації їхнього перебування на території Російської Федерації.

Що стосується геноциду, то тут потрібно довести спеціальний намір якоюсь дією, якимось злочином знищити групу або частину групи людей. У цій ситуації ми маємо на увазі українців за національністю. Геноцид взагалі доводити непросто, це дуже складна категорія.

Поки що йдеться про воєнний злочин. Те, що говорить Міжнародний кримінальний суд, це правильно, з цього потрібно починати. Далі, якщо будуть документи, геноцид можна перекваліфікувати вже з воєнного злочину на злочини проти людяності, а це можливо.

І найголовніше, ордер на арешт президента Путіна за депортацію українських дітей з окупованої частини нашої країни може бути доповнений і новими звинуваченнями. Цілком можливо, нам варто очікувати наступні ордери на арешт вищих посадових осіб.

Путін же посилався на Генштаб, Міноборони РФ. Я думаю, щодо цивільної інфраструктури цілком ми можемо скоро побачити ордери на арешт Герасимова, Шойгу, цього Суровікіна, який командував військовою операцією в Україні. Тому робота ведеться, і ті документи, які вони самі створюють, теж є доказом.

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі не має своєї поліції у Франції, у Німеччині тощо, у нього немає в кожній країні поліцейських дільниць, в’язниць. Цей ордер передбачає арешт Володимира Путіна на території кожної з більш ніж 120 країн.

Хоч би куди він приїхав, країна, яка визнає, ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду, зобов’язана затримати, заарештувати Володимира Путіна і передати його в Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, де має розпочатися слухання, і де він матиме змогу захищатися від пред’явлених йому обвинувачень.

Тому його мають затримати в кожній із тих країн, які підтримують діяльність Міжнародного кримінального суду. Це на сьогодні понад 120 країн світу.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Ордер на арешт Путіна — це клеймо міжнародного злочинця

— Перші економічні санкції проти Росії, нехай і обмежені, але більш-менш чутливі, запровадили влітку 2014 року, після того, як росіяни збили пасажирський авіалайнер рейсу MH17. До цього були, я б сказав, такі символічні санкції, навіть попри те, що Росія анексувала Крим. Однак, на це м’яко відреагували. Але санкції з’явилися, і це вже якраз мітка ізгоя, але тільки лише мітка.

І ось зараз з’явився ордер на арешт глави держави, яка має ядерну зброю і статус постійного члена Ради безпеки ООН. І лідеру цієї країни Міжнародний кримінальний суд пред’явив ордер на арешт.

Це безпрецедентне рішення, і аналогів у сучасному світі та в сучасній історії просто немає.

Звісно, росіяни не будуть його визнавати, тим паче, не будуть виконувати це рішення. Але це вже не просто мітка або ізоляція — це таке токсичне клеймо. Клеймо нерукопожатності.

Звичайно, не всі будуть це визнавати. Статут Міжнародного кримінального суду підписали 123 держави. І в принципі, на території цих держав хоча б теоретично Путіна можуть заарештувати. Не всі, звісно, на це зважаться, але думаю, що і сам Путін навряд чи ризикуватиме.

Але фактично ізоляція Путіна посилюється, вона набуває вже не просто санкційного характеру, а жорсткого політико-правового характеру — це ордер на арешт.

З приводу санкцій для порівняння наведу конкретний приклад. Свого часу були переговори “Нормандської четвірки” щодо реалізації Мінських угод, до якої входили Росія, Україна, Німеччина і Франція. І згідно з міжнародним правилом, у таких випадках санкції не діяли проти глав держав, прем’єр-міністрів – щоб залишати можливість для переговорів. Наприклад, під санкціями перебуває помічник президента Путіна [Владислав] Сурков, і щоб він міг брати участь у переговорах, для нього тимчасово припиняли режим санкцій.

Проти Путіна взагалі санкцій не було, а тепер — ордер на арешт. Це тавро поки що попереднє, бо це ще не вирок. Але це фактично клеймо міжнародного злочинця.

Чим важливе це рішення? Воно максимально звужує простір для якихось дій самого Путіна, для переговорів із ним. Які можуть бути переговори з людиною, проти якої висунуто ордер на арешт?

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Ордер на арешт Путіна може послужити поштовхом для російських еліт

— На жаль, навіть видача міжнародного ордера не гарантує арешт відповідної особи. Була історія з президентом Судану [Омар аль-Баширом], якому суд виніс ордер у 2009 році. Якщо ви пам’ятаєте, були дуже страшні події в Дарфурі із загибеллю великої кількості людей. І тому президента притягнули до відповідальності.

Але, проте, ніхто навіть з африканських країн його не заарештував. І поки він був при владі, його не заарештували, і після того, як його вже прибрали, теж. Власне, нічого з цим ордером не сталося.

Єдина можливість притягнути до відповідальності всіх воєнних злочинців — це змінити владу в Росії, і тоді спільно Росія і Україна будуть їх судити.

Те, що Міжнародний кримінальний суд визнає Путіна військовим злочинцем, це, звісно ж, добре. Але навіть внутрішнього законодавства як Російської Федерації, так і України достатньо для того, щоб їх усіх посадити на величезні терміни.

Головне, щоб була політична воля. А вона має бути обов’язково спільна, інакше вони всі вислизнуть, і не вдасться нічого зробити. Тож це наше спільне завдання.

Ті, хто до Гаазького трибуналу прислухається, вони давно і так розуміють, що саме Путін винен у розв’язанні війни, і саме на ньому лежить відповідальність за величезну кількість людських життів, які ця війна забрала. Тому для них є таким собі таким міжнародним визнанням, але, за великим рахунком, воно і так було.

Ордер на арешт Путіна може послужити поштовхом для російських еліт. Це ще одна крапля в скарбничку санкцій: обмеження ціни на вуглеводні, неможливість нормально вести бізнес і так далі тощо. І ось тепер ще й переслідування Міжнародного кримінального суду.

Тобто всі товариші, які підтримують Путіна, скоро будуть разом із ним, і теж можуть понести кримінальну відповідальність. Ясна річ, що Путіна навряд чи хтось заарештує, а от їх — цілком можуть.

Тому, я думаю, що цей прецедент може прискорити розкол еліт.

Цілком можливо, що тому першим військовим злочинцем оголосили Путіна. І це абсолютно правильне рішення — якщо вже з когось і починати, то саме з Путіна.

Хто буде наступним? Звичайно, насамперед міністр оборони [Сергій] Шойгу, він усі накази підписує, тому й несе повну відповідальність за все те, що роблять Збройні сили Російської Федерації.

Думаю, що будь-хто, хто буде після Путіна, намагатиметься домовитися із Заходом. І мені здається, що навряд чи після Путіна буде якась єдиноначальність. Найімовірніше, це буде колективне керівництво, тому що вже всі нахлебалися, коли всі рішення ухвалює одна людина.

Яким конкретно способом буде влаштовано цей перехідний уряд? З цього приводу є різні думки, але, на мій погляд, це точно вже не буде така суперпрезидентська республіка, якою зараз є Росія.

ІГОРЬ ПОПОВ: На Заході за суд над Путіним уже йде конкуренція

— Рішення МКС — це дуже важливий політичний сигнал. Так, поки що судові виконавці не можуть приїхати до Москви, щоб упакувати підозрюваного і доставити в трибунал. А Міжнародний кримінальний суд працює тільки очно. І тому він видав ордер, який дійсний у 123 країнах світу.

Відповідно, якщо Володимир Путін відвідає одну з цих країн, то МКС може нагадати: там до вас приїхав розшукуваний злочинець, і ви, будь ласка, затримайте та забезпечте доставку в Гаагу.

Росія може заявляти все, що завгодно, що вони не підписували нічого (Римський статут, — ред.), що нікого видавати не будуть. Але ордер — це юридичний документ.

Ба більше, ми зараз бачимо якусь конкуренцію вже між юридичними інстанціями за те, хто ж судитиме президента Росії.

Паралельно створюється міжнародний кримінальний трибунал, домовленості вже з багатьма країнами досягнуто. Це спеціальний орган, який розглядатиме саме злочини агресії і роль усіх членів Ради безпеки Російської Федерації в ухваленні рішення про агресію проти держави Україна.

А в даному випадку Міжнародний кримінальний суд взяв лише один аспект — злочин проти українських дітей, те, що їх депортують без їхньої згоди та без згоди батьків в іншу країну. Це відображено у звіті ООН, тобто все спирається на серйозну доказову базу.

І в цьому випадку Міжнародний кримінальний суд підписав ордер на арешт Володимира Путіна для розгляду справи про депортацію українських дітей.

Читайте також: Міжнародний кримінальний суд добереться до Путіна — думка

Прямий ефір