Герою слава: як Україна домагається покарання військових злочинців РФ — огляд думок експертів

Графіті із зображенням загиблого військового. Фото: odesa.novyny.live

“Слава Україні! Герою слава!”. Такими словами українці не просто віддали шану вбитому захиснику, а ще й спробували привернути увагу міжнародної спільноти до жорстоких злочинів російських військових.

Колаж: uatv.ua

Так люди реагують на відео розстрілу українського захисника, яке з’явилося в мережі 6 березня. У ролику ймовірно російські військові роблять кілька пострілів у беззбройного чоловіка у формі ЗСУ, який перед смертю вимовляє фразу “Слава Україні!”.

За попередніми даними командування Сухопутних військ ЗСУ, загиблим є військовослужбовець 30-ї окремої механізованої бригади Тимофій Шадура. Він вважається зниклим безвісти з 3 лютого 2023 року під час бойових дій у районі міста Бахмут Донецької області. Імовірно, він опинився в полоні російських окупантів під час боїв за місто. Однак подробиці події поки що невідомі.

ЗМІ пишуть, що родичі Шадури вже впізнали його, проте поки що просять тиші.

Тіло військовослужбовця перебуває на тимчасово окупованій території. Остаточне підтвердження особи може бути встановлено після повернення тіла та проведення відповідних експертиз.

За даними Офісу генерального прокурора, російська армія скоїла 68 тисяч військових злочинів від початку повномасштабного вторгнення в Україну. Найбільше число військових злочинів зафіксовано в Донецькій, Харківській, Херсонській та Київській областях. Це не тільки страти військовополонених, але також убивства і тортури мирних громадян, викрадення дітей, сексуальне насильство тощо.

Реакція політиків

Те, що сталося на відео, вразило як простих українців, так і політиків, чиновників, які теж закликають міжнародну спільноту до справедливої реакції на дії Росії.

З перших днів війни ми знаємо. В Україні буде завжди звучати: “Слава Україні!” І мільйони завжди відповідатимуть: “Героям слава!” Завжди буде саме так”, — сказав президент України Володимир Зеленський у відеозверненні.

“Військові злочини культивуються на Росії. І відбілюються їхньою пропагандою та міфами про “нацистів”. Убивство людини, яка потрапила в полон — ще один приклад цього. А ще — це приклад їхньої національної нікчемності та слабкості”, — написав керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець відправив країнам-міжнародним партнерам України та колегам-омбудсменам це відео.

“Розстріл українського військовослужбовця, який потрапив у полон, — це порушення Женевських конвенцій. Це прояв ницості й підлості”, — нагадав Лубінець.

Поступово з’являється реакція країн-партнерів України.

“Жахливі кадри з беззбройним українцем, якого страчують після того, як він просто сказав “Слава Україні”, вражають своїм варварством. Звичайно, це не перше свідчення явних звірств РФ в Україні, і, на жаль, мабуть, не останнє”, — сказав офіційний представник Державного департаменту США Нед Прайс.

Думки експертів

Правозахисники та юристи наголошують, що така поведінка російських військових щодо українців — цивільних і захисників — заохочується Кремлем. Чому так відбувається і навіщо російські військові злочинці фіксують це на камери, в ефірі телеканалу FREEДОМ пояснили:

  • Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ);
  • Андрій Піонтковський, політолог і публіцист, політичний діяч;
  • Віктор Чумак, головний військовий прокурор України (2019-2020 рр.).

ОЛЕКСАНДР ПАВЛИЧЕНКО: Російські військові розраховують на відповідну жорстокість

— Це, напевно, не єдиний такий факт. І ми просто частіше бачимо наслідки, а не сам процес.

У цій ситуації ми бачили, що було зафіксовано весь процес страти. Тут важливо бачити не тільки цей шматок, але є інформація, що є повне відео, яке пов’язане з цим епізодом. Для слідства дуже важливо мати найповнішу картину того, що сталося, щоб зробити належні висновки. Чи був уже взятий у полон цей військовослужбовець, чи до нього підібралися непомітно і застали зненацька? Чи його змусили копати цей окоп або могилу і розстріляли вже просто над цим окопом? Тобто можуть бути різні ситуації, залежно від контексту.

У будь-якому разі людина була беззбройною, не чинила опору, і вбивство є воєнним злочином. Тут сумніву немає жодного, це не впливає на кваліфікацію.

Це працює на російську публіку, підігріваючи їхню ненависть і викликаючи в них захват від такої страти. З іншого боку, це спроба принизити або залякати українських військовослужбовців, показавши таку страту-розправу.

І ще один дуже важливий момент — росіяни розуміють, що вони викликають хвилю ненависті у відповідь. І коли будуть аналогічні ситуації з російськими військовослужбовцями, то цілком можливо, що їх просто не братимуть у полон, а розстрілюватимуть на місці. Вони на це розраховують і потім будуть говорити про те, що “наших військовослужбовців вбивають і це порушує закони і звичаї ведення війни”.

Тобто це навмисне підігрівання ситуації для того, щоб розпалити пристрасті, підвищити рівень ненависті, хоча він і так досить високий по відношенню до цієї недодержави та її представників на території України.

Викликати відповідні злочини, щоб вони були такими ж жорстокими — це завдання російської пропаганди.

АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Жорстокість із дозволу верхів — це явна ознака виродження російської наці

— Сполучені Штати офіційно звинувачують російське керівництво в систематичному скоєнні злочинів проти людяності. Чи потрібні в даному випадку ще докази? Але трагедія в тому, що це одне відео, а насправді — це масова практика і не тільки таких злочинів. Російські військові злочинці хизуються цими діяннями на відео, вони показують їх один одному, і все це заохочується на самому верху.

Ви ж пам’ятаєте, що бригада, яка творила безчинства в Бучі, була урочисто переведена в ранг гвардійської. Путін заохочує такі злочини. Для мене як російського громадянина, це жахливо, це виродження.

Масовість цих злочинів показує результат того, що відбулося за останні 20-30 років — виродження російської нації, де імперський фашизм верхів, які мріяли про територіальні прирости, злився з низовим кримінальним фашизмом.

Це вже зайшло настільки далеко, що не лікується. Після трибуналу мають минути десятиліття. Канцлер ФРН Віллі Брандт приїхав до Польщі і став на коліна перед пам’ятником жертвам фашистської Німеччини через 25 років після закінчення Другої світової війни. Через скільки десятиліть майбутній канцлер Росії, якщо буде ще Росія, приїде в Бучу? Але раніше, ніж через 20 років його туди і не пустять.

ВІКТОР ЧУМАК: Встановити воєнних злочинців цілком реально

— Воєнні злочини і злочини проти людяності не мають строків давності.

Людей, які це зробили, розшукуватимуть практично все їхнє життя. І їм доведеться десь переховуватися.

Ми з вами абсолютно чітко розуміємо, що Росія в тому вигляді, в якому вона є зараз, не збережеться. Радянський Союз довів, що це не життєздатна конструкція. Швидше за все, під впливом Збройних сил України і всього світу Росія як конструкція розвалиться. І ось тоді почнуться пошуки. А пошуки — це вже зовсім інша, технічна, робота прокурорів, слідчих, які будуть розшукувати цих людей.

Є два варіанти розвитку подій.

Перший варіант: влада в Росії зміниться настільки, що буде співпрацювати зі світовою спільнотою. Тоді все буде набагато легше. Тому що комбатанти, які не порушували правил ведення війни, не підлягають відповідальності однозначно. А люди, які віддавали накази, що вели до воєнних злочинів, підлягають відповідальності. Для людей, які можуть відповідати за злочин збройної агресії – політики, вище політичне керівництво Росії — потрібен спеціальний трибунал. А люди, які безпосередньо вчиняли воєнні злочини, підслідні Міжнародному кримінальному суду. Тому там уже почнеться технічна робота.

Другий варіант і мені, і вам не подобається. Я думаю, він малоймовірний. Це те, що Росія збережеться в тій формі, в якій вона є. Тоді це буде складніше.

Але люди, які ухвалювали рішення про напад на Україну, як-от Путін, Шойгу, Наришкін, не можуть бути засуджені Міждержавним кримінальним судом, тому що Росія не визнає його юрисдикції. Міністри і президенти мають політичний імунітет. Тому необхідно створити трибунал. Потрібно, щоб велика кількість країн об’єдналися і, наприклад, ухвалили резолюцію про створення такого трибуналу в Генеральній асамблеї ООН. Але це вкрай складно.

Складно сказати, скільки за часом займе розслідування цього злочину. Зараз почнеться вивчення відео, потім буде встановлення особи людини, яку було розстріляно. Ми поки що не можемо визначити місце і приблизний час події. Хто кого взяв у полон, за яких обставин. Це досить серйозна, копітка робота зі встановлення фігурантів цієї справи.

Я впевнений у якості роботи військової розвідки України в плані того, що більшість військових частин і підрозділів РФ поіменно відомі.

Далі це стає справою часу, мужності і кропіткої роботи слідчих. А коли буде звільнена територія або, якщо вона вже звільнена, відбудеться фіксація злочину безпосередньо в тому місці. Тобто якийсь час мине. Але те, що це можливо встановити, це факт.

Прямий ефір