“Перемовин із Путіним бути не може”: Фесенко пояснив значення рішення про ордер на арешт

Володимир Путін. Ілюстративне фото: svoboda.org

Ізоляція Росії набуває нових форм. Ордер на арешт Путіна сьогодні, 17 березня, зробив РФ нерукопожатною і токсичною. Аналогів цьому рішенню немає. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

“Санкції проти Росії, перші санкції, нехай обмежені, але більш-менш чутливі, не одразу. А ось коли економічні санкції ввели влітку 2014 року після того, як росіяни збили пасажирський авіалайнер MH-17, ввели економічні санкції. До цього були суто символічні санкції. Навіть попри те, що Росія захопила й анексувала Крим. Тим не менш, м’яко відреагували. Але ось санкції з’явилися, це — мітка ізгоя. Але тільки лише мітка. А ось те, що зараз з’явився ордер на арешт глави держави, і не просто якоїсь держави (держав близько 200 у сучасному світі, дивлячись кого і як вважати державами, це окрема тема), в ООН входять майже дві сотні держав. Йдеться про державу, яка має ядерну зброю і яка має статус постійного члена Ради безпеки ООН. І ось проти лідера цієї держави пред’явлено ордер на арешт, пред’явлений Міжнародним кримінальним судом”, — сказав він.

Політолог підкреслив, що це принципово важливо, це — безпрецедентне рішення, аналогів просто немає в сучасному світі та в сучасній історії. Відтепер 123 держави можуть заарештувати Путіна, але й сам глава Кремля не ризикуватиме. Зрештою він ізолюється.

“Звісно, росіяни не будуть його визнавати, тим більше не будуть виконувати це рішення. Але це вже не просто мітка ізоляції, це таке тавро, тавро токсичності, нерукопожатності. Звичайно, не всі будуть це визнавати. Взагалі Статут МКС підписали 123 держави, і на території цих держав хоча б теоретично Путіна можуть заарештувати. Не всі, звісно, на це наважаться, але, гадаю, що і сам Путін навряд чи ризикуватиме”, — каже Фесенко.

Він констатував, що фактично ізоляція країни-агресора посилюється, набуває вже не просто санкційного характеру, а жорсткого політико-правового. Це ордер на арешт. І навів приклад для порівняння.

“З приводу санкцій. Адже це гнучкий режим. Свого часу були перемовини Нормандської четвірки (структура з реалізації Мінських угод, до якої входили Росія, Україна, Німеччина, Франція), проводили перемовини в Берліні. І санкції не діяли проти глав держав, прем’єрів, таке правило міжнародне. Проти Путіна жодних санкцій не було, не було такої практики, не вводять санкції проти лідерів держав для того, щоб залишати можливості для перемовин. Але під санкціями був помічник президента Путіна Сурков. І для того, щоб він зміг брати участь у перемовинах, для нього тимчасово призупинили цей режим санкцій. А проти Путіна взагалі санкцій не було. А тепер ордер на арешт. Це не просто тавро токсичності, це тавро поки що попереднє, тому що це ще не вирок, це фактично тавро міжнародного злочинця. Ось чим важливе це рішення”, — пояснив Фесенко.

Політолог уточнив, що таке рішення максимально звужує простір для якихось дій самого Путіна, для перемовин із Путіним.

“Тому що які перемовини з людиною, проти якої висунуто ордер на арешт. Можуть бути перемовини з іншими представниками РФ з різних приватних питань, але з Путіним — ні. Це звужує простір для якихось, грубо кажучи, договорняків із Путіним із боку тих чи інших західних країн. Ось у чому значення цього рішення. І на перспективу, я думаю, це рішення, особливо якщо воно закінчиться судовим вироком, воно буде дуже вагомою передумовою, щоб поставити питання про зміну статусу РФ в ООН”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: Ордер на арешт Путіна — історичне рішення, з якого почнеться історична відповідальність, — Зеленський підсумував 387-й день війни

Нагадаємо, Палата попереднього провадження II Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі видала ордери на арешт президента РФ Володимира Путіна і російського омбудсмана Марії Львової-Бєлової.

Прямий ефір