Графіті Бенксі в Київській області — нагадування про війну та нову культурну спадщину України.

Графіті Бенксі у Києві. Фото: focus.ua

Всесвітньо відомий британський вуличний художник Бенксі намалював кілька графіті на Київщині, повідомляє FREEДОМ.

Гімнастку, яка спирається на зруйновані панелі, Бенксі намалював на одній із зруйнованих дев’ятиповерхівок у Бородянці. Селище було під окупацією російських військових трохи більше місяця, у квітні цього року українська армія деокупувала Бородянку. Після себе російські окупанти залишили розруху та сліди воєнних злочинів.

Про те, що автор графіті гімнастки на зруйнованій дев’ятиповерхівці — всесвітньо відомий художник, стало відомо 11 листопада. Бенксі опублікував фото у своєму Instagram із коротким підписом: “Бородянка, Україна”. Новина про це менше ніж за тиждень облетіла всю країну. Про це графіті написали іноземні видання із мільйонною аудиторією. Місцеві жителі впевнені — така творчість потрібна, адже це чергове нагадування усьому світу, який жах російської окупації довелося пережити українцям.

“Дівчинка — гімнастка, і, я так підозрюю, це на честь тієї дівчинки, яка загинула або в Ірпені, або в Бучі. Я вважаю, що це добре, що люди не забувають, що є така Бородянка, яка перетерпіла багато чого, і сюди приїжджає людина, яка робить те, що вона може, показати свою повагу до цих людей загиблих. Це дуже приємно”, — вважає мешканка Бородянки Надія.

“Важливо дуже, щоб світ знав. Я ставлюся до цього позитивно”, — зазначив мешканець Бородянки Михайло.

У Бородянці Бенксі створив ще один мурал на зруйнованій котельні дитсадка “Буратіно”. Там зображено хлопчика, що кладе на лопатки дорослого чоловіка в костюмі дзюдоїста.

“Не бачила, коли малювали, але вранці вже побачила. Асоціації — Україна перемагає Росію. Навіть маленькі хлопчики і те можуть перебороти”, — каже мешканка Бородняки Ніна.

Графіті британського вуличного художника Бенксі у Бородянці під Києвом планують зробити об’єктом культурної спадщини, помістивши їх до музею з експонатами — спогадами про війну, пише Telegram-канал “Українські новини” з посиланням на селищну раду Бородянки.

Окрім двох робіт у Бородянці, Бенксі підтвердив ще 5 графіті свого авторства: два у Києві, і по одному — в Гостомелі, Горенці та Ірпені.

“Я був упевнений, що він приїде в Україну, тому що це основна тематика його робіт. Усі роботи по-своєму сильні, кожна робота сама про себе говорить. Це основний посил Бенксі, він не розповідає про свої роботи, і кожен зчитує їх самостійно. Знову ж таки, Бенксі викликає у людей інтерес до подій, що зараз відбуваються. І це найголовніше”, — зазначив художник Костянтин Качановський.

Роботи художника на Київщині — не перший випадок, коли Бенксі працює з локаціями катастроф та трагедій. 2015 року терористи взяли в заручники гостей театру “Батаклан” у Парижі, загинули 90 людей. Замість посвячення жертвам Бенкс зобразив на дверях театру жіночу фігуру в жалобі.

“Бенксі став світовою зіркою, загальновідомий художник. До того ж відомий він у найширших колах, тобто навіть не для посвяченої публіки. І в цілому починав як народний художник, і потім перекочував у галереї сучасного мистецтва. З цієї точки зору присутність Бенксі навіть у такому контексті — це безумовно здорово. Це привертає увагу до нашої країни, до нашої проблеми, до тієї агресії, до тієї війни, яка відбувається”, — вважає соціолог-дослідник Дмитро Заєць.

Особливість Бенксі в тому, що вже близько двох десятиліть ніхто не бачив його обличчя і не знає, хто ховається під цим псевдонімом. Графіті художника часто несуть антивоєнний і антикапіталістичний посил.

Читайте також: 15 тис. картин вивезли російські окупанти з Херсонської області — деталі

Прямий ефір