Глобальний Південь: спільні зусилля України та союзників для зміцнення зв’язків, щоб послабити вплив Росії (ВІДЕО)

Мапа Африки. Фото: pixabay.com

26 березня віцепрезидентка США Камала Гарріс прибула з візитом до Аккри — столиці Гани. Метою тижневої поїздки до Африки є зміцнення зв’язків США з країнами континенту. Про це повідомляє The Washington Post. Після Гани Гарріс відвідає Танзанію та Замбію. Водночас українські дипломати готують другий візит міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби на африканський континент, повідомляє FREEДОМ.

Гарріс проведе в Гані три дні. Потім заплановано дводенний візит до Танзанії, а також дводенний — до Замбії. Мета візиту — прагнення адміністрації Джо Байдена поглибити зв’язки з континентом на тлі конкуренції з боку Китаю та Росії.

“Я дуже схвильована впливом майбутнього Африки на весь інший світ, включно зі США. Коли я дивлюся на те, що відбувається на цьому континенті, і на той факт, що середній вік становить 19 років, і що це говорить нам про зростання можливостей, інновацій, здібностей. Я бачу в усьому цьому перспективи не тільки для жителів цього континенту, а й для всього світу. Особливо коли ми розуміємо, що до 2050 року, як ми вважаємо, кожен четвертий житель Землі проживатиме на африканському континенті”, — заявила віцепрезидентка США.

Раніше Гарріс зустрічалася з лідерами цих країн під час саміту США та Африки в грудні 2022 року і розглядає нинішнє турне як продовження цих діалогів, заявили в Білому домі.

“Послання таке саме, як і під час зустрічі лідерів африканських країн у грудні. І це те, що Африка має значення, континент має значення, і наші відносини на континенті мають значення”, — сказав координатор зі стратегічних комунікацій Білого дому Джон Кірбі на пресконференції у Вашингтоні.

Вторгнення Росії до України продемонструвало, що країнам Заходу необхідно налагодити комунікацію з Африканським континентом, щоб послабити вплив Росії, пише “Голос Америки”. Голосування в ООН щодо засудження цього вторгнення розділило африканські країни, на частку яких припала половина всіх тих, хто утримався. Але, як вважає політичний експерт Юрій Олійник, цьогоріч ситуація потроху почала вирівнюватися завдяки західним візитам до країн Глобального Півдня та зусиллям українських дипломатів.

“Більше держав стали підтримувати Україну, а деякі держави навіть стали нейтрально голосувати за українські резолюції. Тому ситуація складна, але через те, що є певна продовольча залежність деяких африканських держав від України, є певна робота Заходу і дипломаті заходу, і української дипломатії, яка зараз посилюється, трохи цей процесс змінюється”, — коментує кандидат політичних наук.

Еритрея була однією з п’яти держав, які в березні 2022 року проголосували проти резолюції ООН, що засуджує вторгнення РФ до України. Саме туди в січні 2023 року вирушив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Місцеві жителі зустріли його з характерною для країни гостинністю.

Перше в історії української дипломатії турне міністра закордонних справ Дмитра Кулеби африканськими країнами відбулося в жовтні торік. Уже цього літа планується другий тур, заявив спеціальний представник України з Близького Сходу та Африки Максим Субх в інтерв’ю агентству “Укрінформ”. Глава МЗС готується відвідати нові країни африканського континенту. Крім того, зараз спільно з Офісом президента активно готується саміт “Україна-Африка”.

“Ми спілкуємося з науково-дослідними інститутами, аграрними академіями, нашими експортерами і бачимо, як багато в Україні сучасних технологій, про які в Африці ніхто не знає і до яких вона не має доступу. Тому наша мета — через подібні саміти та візити побудувати міст для впровадження наших технологій на території Африки”, — повідомив Субх.

За словами дипломата, саміт “Україна-Африка” планують провести в Києві та запросити на нього лідерів держав усього Африканського континенту.

“Ми знаємо, що в липні планується саміт “Росія-Африка”, і закликаємо африканські країни не брати участь у ньому. На нашу думку, аморально перебувати на території держави-агресора в той час, коли триває війна проти нашої країни. Ми б хотіли, щоб африканські країни бойкотом цього заходу, принаймні з боку їхніх лідерів, продемонстрували, що Африка не згодна з тим, що робить Росія в Україні”, — сказав Субх.

Також він розповів, що за дорученням президента України Володимира Зеленського цьогоріч відкриється ще 10 посольств у різних країнах Африки. Також восени цьогоріч планується провести другий саміт Grain from Ukraine (“Зерно з України”).

Читайте також: Путін бореться за вплив в Африці — розбір експертів (ВІДЕО)

Прямий ефір