Домашній арешт митрополита Павла і робота комісії з передачі майна: що відбувається в Києво-Печерській лаврі

Києво-Печерська лавра. Фото: ukrinform.ua

Слідчі провели перший допит колишнього настоятеля Києво-Печерської лаври митрополита Павла (Лебедя) як підозрюваного. За словами адвоката, його підзахисний надав правоохоронцям усю необхідну інформацію, повідомляє FREEДОМ.

Священослужителя підозрюють у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі та виправданні російської агресії. 29 березня Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” розірвав договір про безкоштовне користування нижньою частиною заповідника з Українською православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП). 

Кремль же через телевізор прагне переконати росіян, що Україна нібито “проявляє агресію до представників духовенства”, коли йдеться про розірвання договору про використання Лаври УПЦ МП. 

Але насправді, щоб не попастися на гачок маніпуляцій та обман російської пропаганди, потрібно розуміти, що заповідник “Києво-Печерська лавра” належить Українській державі, а не окремій конфесії. 

Священики УПЦ МП, афілійованої з Москвою, користувалися Лаврою з дозволу Кабінету міністрів України. У 2013 році ці відносини були юридично закріплені в договорі безкоштовного користування. Документ держава має право припинити в односторонньому порядку. І цей процес абсолютно законний. 

“Усі закони нашої країни будуть виконуватися — перше. Друге: у все, що стосується церковних речей, ми не втручаємося. Але я хочу зауважити, що Києво-Печерська лавра — це музей, який належить державі. І все, що стосується музейного комплексу, буде вирішувати держава”, — заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

Священослужителів повідомили про припинення договору за 19 днів. До 29 березня вони мали покинути територію, а спеціальна комісія Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) України мала перевірити збереження об’єктів національного надбання. Але в УПЦ МП вимоги проігнорували, а роботу комісії заблокували. 

“Це ікони, крипти, інші артефакти. Комісія опрацювала понад 700 таких елементів. Залишилося для перевірки ще 129. Після завершення роботи комісії ми зможемо оприлюднити результати та надати повну інформацію для засобів масової інформації. Щоб розуміти, в якому стані перебувають ці цінності, чи є вони взагалі. Якщо тільки не виявиться якогось елемента з цих чітко визначених 800 культурних цінностей, тоді це вже питання кримінального провадження і злочину”, — зазначила директорка департаменту культурної спадщини МКІП України Мар’яна Томін. 

Через перешкоджання роботі комісії Міністерство культури подало заяву до поліції. 

Тим часом Служба безпеки України звинуватила колишнього настоятеля Лаври митрополита Павла (Лебедя) в розпалюванні міжрелігійної ворожнечі та виправданні російської агресії. Рішенням суду його взяли під домашній арешт на 60 днів. 

На ситуацію з Лаврою звернув увагу і президент України Володимир Зеленський.

“Сьогодні зроблено ще один крок на зміцнення духовної незалежності нашої держави, на захист українського суспільства від старих і цинічних московських маніпуляцій релігією. Україна — це територія найбільшої релігійної свободи в нашій частині Європи. Так — з 1991 року. І так завжди буде”, — заявив Зеленський. 

Наразі спеціальна комісія продовжує роботу з оцінки збереження державного майна на території заповідника “Києво-Печерська лавра”.

Читайте також: УПЦ МП блокує роботу комісії щодо передачі майна на території Києво-Печерської лаври — що відомо

Нагадаємо, РНБО доручила Кабінету міністрів внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій, зокрема Української православної церкви Московського патріархату.

Згодом президент України Володимир Зеленський запровадив санкції проти низки священослужителів УПЦ Московського патріархату, зокрема проти настоятеля Києво-Печерської лаври митрополита Павла.

Прямий ефір