“Дії Путіна свідчать про страх”: як ордер МКС впливає на Росію та її президента, пояснив Тропін

Володимир Путін. Скріншот: uatv.ua

Президент РФ Володимир Путін відчуває страх перед виконанням ордера Міжнародного кримінального суду (МКС). З огляду на тиск на ПАР і значущість питання ордера МКС на арешт глави РФ, Путін утримається від візиту до цієї країни. Про це сьогодні, 3 червня, в ефірі телеканала FREEДОМ заявив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін.

За його словами, Міжнародний кримінальний суд — це не просто організація, це єдиний міжнародний суд кримінальної юстиції, до якого входить зараз понад 120 держав.

“Крім того, низка держав, зокрема, якщо говорити про ордер на арешт Путіна і Львової-Бєлової, вони сказали про те, що в межах співпраці з МКС, навіть не будучи членами Статуту МКС, якщо Путін або Львова-Бєлова опиняться на їхній території, вони теж виконають цей ордер. Це теж можливо і передбачено статутними документами МКС. І дії Путіна дійсно свідчать про страх перед цим ордером. Це не дивно, оскільки міжнародна юстиція за всієї своєї повільності все-таки досить ґрунтовна. І якщо вже процес запущено, то зупинити його практично неможливо”, — каже Тропін.

Разом із цим, зазначає доцент, у виконанні ордера МКС, виданого Путіну, можуть виникнути труднощі, адже в міжнародному законодавстві є лазівки.

“Я б не був таким райдужним в оцінках сили цього ордера, і сили МКС. На жаль, у практиці Міжнародного кримінального суду були проблемні ситуації, коли видавали ордери, і за ними або затримувалося виконання, або були проблеми з їхнім виконанням. Зокрема, у Статуті МКС є низка певних лазівок, які дають змогу не те що обійти, а й у певних ситуаціях не виконати фактично цей ордер”, — пояснив він.

Тропін акцентував, що особисті зустрічі лідерів країн мають велике значення — з ордером на арешт Путіна Росія не зможе ефективно просувати свої інтереси у світі.

“Особиста бесіда глав держав — це можливість переконати, представити свої доводи. Можна говорити про якусь силу особистої чарівності або ще щось. У цій ситуації у Путіна просто немає можливості застосовувати ці механізми, і якимось чином особисто впливати на глав інших держав. І це ж зрозуміло, що дуже сильно впливає на можливості Росії просувати свої політичні інтереси у світі. Яскравим прикладом можна назвати президента Бразилії, який після зустрічі, якщо не помиляюся в G7, просто змінив свою позицію. І зараз він офіційно, якщо до цього була така позиція умовно-нейтральна щодо війни, щодо вторгнення Росії до України, то зараз вже останні його заяви були про його підтримку України. Це все результат особистих зустрічей і особистих бесід глав держав. У Путіна цієї можливості через страх перед ордером немає”, — резюмував доцент кафедри міжнародного права.

Читайте також: ПАР рекомендує Путіну взяти участь на саміті БРІКС по відеоконференції — оцінка політолога

Як повідомлялося раніше, президент Росії Володимир Путін відмовився від відвідування саміту Шанхайської організації співпраці (ШОС) в Індії. Аналітики пояснюють це тим, що глава Кремля побоюється арешту. У квітні Путіну довелося відмовитися від візиту до Туреччини, хоча країна не визнає юрисдикцію МУС. Також помічник Путіна Ушаков заявив, що замість президента Росії на інавгурацію Ердогана поїде спікер Держдуми Володін. Не відвідає Путін і Індію, яка теж не підкоряється рішенню Гааги.

Прямий ефір