Люди хочуть повертатися до Прибузького — у Миколаївській області відновлюють село, яке 9 місяців перебувало під російським вогнем (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У селі Прибузьке, розташованому на кордоні Миколаївської та Херсонської областей, 9 місяців від початку повномасштабної війни Росії проти України не вщухали обстріли. Під час окупації Херсонської області позиції російських військових перебували всього за кілька кілометрів від села. Після успішного контрнаступу української армії до Прибузького повернулася довгоочікувана тиша, а місцеві жителі почали відновлювати зруйноване село, повідомляє FREEДОМ.

Село Прибузьке взяло на себе незліченну кількість ударів російських військ. Після цих обстрілів всюди можна побачити вирви від снарядів і боєприпаси, що не розірвалися. Масштаби руйнувань жахають.

“Ось Путін вирішив оновити мені житло. Залишив усе в сірих тонах, тому що я розумію, Росія — це теж сірі тони. Дай бог, щоб у них також було. Після того, як я дізналася, що в нас згорів будинок, і сюди приїхала, без психолога не могла з цим боротися. Я розуміла, що я і моя дитина, ми просто залишилися на вулиці”, — сказала жителька Прибузького Наталя Слободянюк.

Жінка показала, що залишилося від її житла. До вторгнення окупантів був сучасний ремонт, нові меблі та техніка. Тепер усе знищено прямим влучанням російського снаряда.

За словами чоловіка Наталії Віктора, будинок збудував його батько майже пів століття тому. Тут він провів своє дитинство, виховував сина. Відбудовувати доведеться все з нуля.

“Треба його знести. Він не підлягає ремонту. Це глина і солома, воно вже все перегоріло. Буде далі й далі обсипатися, падати, просідати. Реставрації не підлягає цей будинок”, — каже Віталій Слободянюк.

Намагаючись захопити Прибузьке, російські війська одразу ж зруйнували всю інфраструктуру. Уже тоді в селі не було електрики, газу та води, не працював мобільний зв’язок. Нині родина Слободянюків живе в Миколаєві на орендованій квартирі. З рідного села виїхали в березні минулого року під час перших обстрілів. Віталій згадує, що виїжджали під канонаду потужних вибухів. Затрималися б хоч на годину, то навряд чи б залишилися живими.

“Бігли, а будинки горіли. Ось так, знаєте, у шаховому порядку. Там горить, там горить. Бігли, там уже двоє загиблих було. Був приліт, будинок горів. Двоє йшли, якраз потрапили в цей час. Одразу на смерть. Усе побито. Залишили нас, як то кажуть, на виживання. Слава богу, що ми поїхали і нас не було в цьому будинку, коли прилетіло. Нас би не було в живих”, — поділився чоловік.

Відтоді Прибузьке обстрілювали щодня. Боєприпасів російські війська не шкодували. Понад 60% будинків знищено повністю. До листопада минулого року позиції російських солдатів перебували приблизно за 5 км від села.

Після деокупації правої частини Херсонської області місцева влада почала допомагати жителям будматеріалами, щоб люди могли зашити вікна, відремонтувати дах. Ті, у кого не залишилося навіть стін, сподіваються тільки на волонтерів.

“Людям важко переживати таке, тому будемо намагатися допомогти максимально. Усе, що від нас залежить. Повністю безплатно. Ми приїжджаємо самі, у нас інструмент є, все як годиться. Найчастіше свій матеріал використовуємо, який зможемо привезти, і яким нам навіть жертвують. Дуже часто бувало таке, що нам шифер жертвували, тенти якісь, дошки. Виручають люди все одно.  Усі розуміють, що війна, тому треба всім миром одне одному допомагати”, — каже волонтер Антон Колбасюк.

Антон — директор будівельної фірми. Уже рік допомагає жителям прифронтових сіл у відновленні житла. За його словами, побудувати будинок з нуля обійдеться в чималу суму, і більшості людей це не під силу. Матеріал подорожчав у рази, зросли ціни і на його доставлення. Він оцінив, що, наприклад, дах на будинок коштуватиме (і робота, і матеріал) не менше 7-8 тисяч доларів.

Пережити зиму жителям села допомагають волонтери з Одеської області. Для тих, хто вирішив і далі жити в рідному селі, привезли кілька модульних будиночків.

“Тут стіни, дах, утеплювач, опалення. А люди вже самі собі поставлять ліжко двоспальне або односпальне. Або крісло розкладне чи ще щось. В Україні так — у кожному селі є люди, які вміють працювати руками. Ось і в нашому селі буде, сподіваюся, три майданчики, на яких ми за два-три тижні побудуємо вже три будиночки. Справа тільки в зборі коштів. Але з грошима в нас вийшло все добре: хтось 150 грн жертвував, хтось навіть по 12 тисяч двічі, хтось 100 доларів. Ось так, спільно”, — повідомив волонтер Олег Зіньковський.

Один із перших таких будиночків встановили на подвір’ї жительки Прибузького Тетяни Кушилової. Разом із сім’єю жінка виїхала 15 березня. А за два дні черговий обстріл перетворив її будинок на руїни.

“Ніхто ніколи не думав, що ми у ХХІ столітті застанемо війну. Це жахливо. Майже тиждень ми перебували під цими обстрілами, сиділи в підвалі. І батько, у якого бронхіальна астма, два стенти в серці. Це було дуже важко. Ми вдячні волонтерам і за такий дім. Але ми розуміємо, що ми повернулися додому, і ми перебуваємо вдома. Це дуже важливо зараз для нас. Ми розуміємо, де б нам добре не було, вдома найкраще”, — сказала жінка.

У Прибузьке вже повернули електрику. Ремонтні бригади відновлюють газо- та водопостачання.

“Тут було колись головне газорегулювальне об’єднання. Через те, що воно було знищене вибухом, зараз поки що робимо кільцювання мереж для випробування повітрям. А далі буде закуплено новий газорегулювальний пункт, буде відновлено мережі по селу і буде подано газ”, — поінформував старший інженер РГК АТ “Миколаївоблгаз” Микола Дзюбан.

Постраждали від російських обстрілів також сільська лікарня та місцева школа. Незадовго до початку повномасштабного вторгнення Росії там завершили ремонт. Нині будівлі зруйновані й говорити про відновлення поки зарано. У березні планують відкрити амбулаторію в одному з житлових будинків.

“Люди хочуть повертатися. Телефонують, роблять запити на шифер. У нас зараз найбільша проблема — шифер. Його потрібно багато. 2,5 тисячі аркушів привезли, але це тільки четверта частина від того, що нам необхідно. У кожному будинку повилітали вікна. Щодня в нас були обстріли по 30-40 прильотів. На Прибузьке сюди летіло. І ці потужні вибухи зруйнували все”, — повідомив староста села Прибузьке Сергій Алдабаєв.

Наразі в селі проживає 155 осіб. Це лише десята частина від усього населення в мирний час. Після того, як почали відновлювати комунікації, дедалі більше жителів планують повернутися до Прибузького.

Читайте також: Відновлювати зруйновані Росією будинки в Україні допомагає інженер-будівельник зі світовим ім’ям Міамото і його компанія (ВІДЕО)

Прямий ефір