Діалог із РФ поки що неможливий, а вивезених людей повертати треба: про роль країн-посередниць в цьому процесі розповіли експерти

Росія могла вивезти з України від 260 до 700 тисяч дітей. Правозахисники продовжують вести підрахунки, а Київ шукає виходи на організації та країни-посередники, які допоможуть повернути ціх людей на батьківщину. Мова не лише про маленьких українців. Також ведуться переговори щодо повернення мирних заручників та військовополонених.

Окупаційна влада тим часом нарощує кількість фільтраційних заходів проти українців. Частину — вивозять до різних куточків Росії, а тих, хто не підходить — залишають на окупованих територіях України. Саме тому російські силовики облаштовують нові колонії та в’язниці. Адже серед тих, хто не проходить фільтрацію, чимало тих, кого вважають небезпечними для кремлівського режиму.

Українські чиновники та експерти наголошують, що неможливо безпосередньо вести діалог про повернення людей в умовах гарячої фази війни, при тому що Росія порушує норми міжнародного гуманітарного права. У вчинках Кремля є ознаки нацистського підходу, підкреслюють правозахисники.

Цю тему в ефірі телеканалу FREEДOM обговорюємо з експертами::

Тетяна Іванова: Не лише Туреччина може бути посередником

— Для того, щоб повернути наших людей, яких вивезли до Росії, навіть за посередництва, ми повинні розуміти, скільки їх там. А ми й досі цього не знаємо. Ми знаємо про тих, хто, перебуваючи у РФ, сам звернувся за допомогою. У такому разі посередництво може допомогти. Але ми маємо ще довго розшукувати наших громадян, яких, на жаль, вивезли навіть на крайню північ, у Сибір, на Камчатку і так далі.

Туреччина може мати зацікавленість у тому, щоб українці поверталися з РФ. Керівництво Туреччини зараз хоче набрати істотної ваги на міжнародній арені. Переговори і не тільки переговори щодо повернення полонених зараз вигідні цій країні.

Я думаю, що є ще такі країни, які можуть натиснути на Росію. Це може бути Китай, бо має досить великі можливості. Він довго грав на полі РФ і тепер починає демонструвати віддалення від Кремля. Я думаю, якби Китай мав таку зацікавленість, він міг би виступити посередником. Якщо пошукати, таких країн можна набрати мінімум 5-6. У тому числі, наприклад, є Арабські Емірати.

Олександр Павліченко: Насильницьке вивезення дітей та нав’язування їм громадянства — це фактор воєнного злочину

— Потрібно буде створювати реєстр дітей, яких вивезли. Точна кількість таких дітей невідома. Чи можна буде встановити зв’язок із цими дітьми? Частково так. Для цього потрібно буде проводити дуже ретельну роботу та використовувати усі можливі організації, фонди, які працюють із цією темою. І я думаю, що ситуація має змінитись в умовах нинішнього контексту відносин із Росією. На жаль, зробити багато не можна. Але ми розуміємо, що довго так тривати не буде, і Росія змушена буде змінюватися. Щоб жити в цивілізованому суспільстві, вона намагається дотягуватися до високих технологій, намагається себе презентувати, як повноцінну, розвинену державу. Для цього потрібно входити у відносини на належному цивілізованому рівні.

Якщо, починаючи з 2014 року, Росія заявляла територіальні претензії та окупувала Крим, то широкомасштабне вторгнення після 24 лютого 2022 року не залишило сумнівів у тому, що фактично вона намагається знищити українську державність як таку. Для цього вона використовує різні методи, фактично переходячи на шлях ведення геноциду, на знищення української національної ідентичності.

Вивезення дітей та переведення їх з однієї національності в іншу становлять факт воєнних злочинів. Це явне порушення тієї ж четвертої Женевської конвенції щодо захисту цивільного населення в умовах військового конфлікту, де чітко прописані правила поводження з цивільним населенням. Особливо підкреслюється ставлення до дітей та питання комунікації, возз’єднання сім’ї. І все це для Росії не відіграє жодної ролі.

Росія веде таку агресивну війну не вперше. Це ж було в Грузії 2008 року, де так само росіяни на танках вивозили награбоване і так само ставилися до цивільного населення. Особливо коли це стосувалося етнічних грузинів. І переслідування національною ознакою так само були.

Те, що відбувається з українськими дітьми зараз у Росії, вимагає обов’язкового втручання та розгляду на рівні Генеральної Асамблеї ООН та ухвалення термінових та важливих кроків, які хоча б зупинили цю ситуацію. Є інформація про те, що фактично за 43 суб’єктами Російської Федерації розвезено українських дітей.

Коли ми говоримо про взаємини на різних майданчиках, ми розраховуємо, що сліди цих дітей будуть зафіксовані на рівні різних російських організацій, у тому числі неурядових, а також державних структур. І є дуже сильний розрахунок на те, що ще якась потужна організація чи третя країна-покровителька зможе взяти на себе гуманітарну місію та розслідувати всі можливі ситуації із поверненням дітей та встановленням доль цих дітей. Така функція для держав-покровителів передбачена четвертою Женевською конвенцією.

Павло Лисянський: Україна може взяти приклад із Ізраїлю, створивши організацію з питань повернення людей

— На початку цього року налічується вже понад 210 тисяч депортованих дітей. Раніше у своїх звітах ми не враховували одну категорію дітей — безпритульних. Це діти, у яких батьків вбило ракетами на окупованих теренах. Щоб врятуватися, вони пішли, втекли, почали шукати своїх батьків. І вони почали збиватися до груп по 3-4 особи для того, щоб вижити. І таких дітей також зараз забирають до РФ. Але перед цим російські органи проводять медичну фільтрацію. Минулого року через неї пройшли 83 тисяч дітей.

Дітей вони вивозять, щоб виконати свою нацистську програму з інтеграції з Росією людей слов’янської зовнішності. І зараз Путін ухвалив указ №951 від 26 грудня 2022 року, яким намагається анексувати все населення, яке проживає на тимчасово окупованих територіях України, указ про відмову від українського громадянства, і тепер вони змушують його підписувати всіх.

Навіть російські вчені прогнозують, що через 50 років у Росії молоді слов’янської зовнішності буде приблизно рівна кількість, а ще через 30 років молодь слов’янської зовнішності опиниться в меншості. І Росія замість того, щоб проводити соціальні програми, працювати над демографічною проблемою нормальними цивілізованими інструментами просто вирішила вкрасти українців, видати їм російські паспорти і так вирішувати демографічну проблему. Це нацистський підхід.

Я прихильник того, щоб було створено державну інституцію за прикладом Ізраїлю. Ця країна створила державну організацію, яка займалася репатріацією євреїв із території Радянського Союзу. Людей повертали різними способами. Ця структура досі працює. Вони мають дуже ефективний досвід. Я думаю, що нам треба йти таким же шляхом, тому що це дуже копітка праця. Щоб повернути людину, необхідно ідентифікувати місце, куди її депортували, простежити весь ланцюжок. Необхідно розуміти, що дітям змінюють імена, прізвища та по батькові. Я знаю про конкретні випадки з Луганської області, коли окупанти так робили.

Ростислав Смирнов: Колонії для неугодних — все, що може запропонувати Росія

— Наше завдання, зокрема на міжнародному рівні за посередництвом, вирішити питання депортованих людей. Тому що з об’єктивних та суб’єктивних причин зараз діалог між Україною та РФ, звичайно ж, неможливий. Всі переговори з тією стороною ведуться за посередництва третіх країн так само, як і обмін полоненими, і багато чого іншого. Тому ми можемо тільки говорити за допомогою наших міжнародних партнерів, таких організацій, як Міжнародний комітет Червоного хреста та інших. По можливості ми намагаємося повернути всіх депортованих людей, а не лише полонених.

Я не можу назвати кількість людей, яких окупанти утримують у місцях позбавлення волі на тимчасово непідконтрольних територіях, особливо там, де вели активні бойові дії. Навіть у Херсоні, коли окупанти перекидали свою техніку на лівий берег, вони це робили, прикриваючись громадянським населенням. Багатьох людей вивезли із українських міст, таких як Маріуполь. Звичайно ж, людей утримують у так званих фільтраційних таборах, у тому числі.

Морги та колонії — це все, що російські окупанти можуть будувати на захоплених територіях. Вже багато хто зрозумів, що таке “русский мир”. Можливо, якби на місці Донецька та Луганська з’явилися Емірати, багато хто замислився б, а може, “русский мир” несе щось хороше. Те саме по Криму. Ми не бачимо зараз там подібність до Туреччини з великим туристичним сезоном.

Вони можуть тільки будувати тортурні й колонії для того, щоб люди не мали зайвих питань до “влади”. Ми точно не ідеальна країна, ми теж маємо свої моменти, але ми точно волелюбна і вільна країна, і як мінімум можемо дозволити собі ставити запитання своєї влади. Якщо нам щось не подобається, ми владу змінюємо. А ось там потрібні колонії, щоби задавити протестні настрої серед місцевого населення.

Читайте також: Депортація українських дітей до РФ і передача їх у російські сім’ї кваліфікується як воєнний злочин і елемент геноциду, — експертка

Прямий ефір