Час історичних рішень: Про що говорила українська делегація на Генасамблеї ООН

Фото: Shutterstock.com

Україна була в центрі міжнародної уваги на ключовому тижні 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. Ядерний шантаж РФ, продовольча криза у світі, необхідність реформувати Раду безпеки ООН — усі ці питання обговорюються через призму війни Росії проти України. Усі вони виникли через агресію Кремля.

Росія б’є по засадах глобальної безпеки

Члени українській делегації продовжили свою місію на полях Генасамблеї — переконати всю світову спільноту та лідерів окремих країн у тому, що Кремль і надалі має намір тероризувати демократичний світ, а тому потрібно зробити важливі кроки, щоб її зупинити.

Так, президент України Володимир Зеленський представив “Українську формулу миру”. Вона складається з п’яти пунктів:

• покарання за агресію;

• захист життя;

• відновлення безпеки та територіальної цілісності;

• гарантії безпеки;

• рішучість захищатись.

Глава Української держави наголосив, що необхідно зробити лише один сильний крок, час для якого давно настав.

“Потрібно визнати Росію державою — спонсором тероризму. На всіх рівнях. У всіх країнах, які сповідують цінності миру та захисту людського життя. Юридично. Політично. Цей крок розставить усе по місцях. Після російського ракетного терору. Після масових вбивств. Після Маріуполя. Після спалення російськими військовими українських полонених в Оленівці. Після блокади портів. Після ударів російських танків і ракет по атомних станціях. І після погроз застосувати ядерну зброю, яка стала правилом, а не винятком для російських пропагандистів…”, — сказав Зеленський.

Про досягнення нової глобальної безпеки через призму єдиної суверенної України говорив голова міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба.

“Жоден російський злочин в Україні не був би можливим без злочину агресії проти України як такого, злочину, вчиненого керівництвом Росії. Вони не можуть залишитися безкарними. І єдиний можливий спосіб притягти Путіна та його оточення до відповідальності — створити Спеціальний трибунал зі злочину агресії проти України. Я ще раз закликаю всі держави підтримати цю ініціативу заради фундаментальних принципів гуманізму та Статуту ООН”, — сказав він, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН.

Також у виступах глави українського МЗС ключовою стала теза про необхідність покарати військових злочинців.

“Сьогодні ми говоримо не лише про Україну чи Росію. Глобальна криза безпеки, з якою ми маємо справу сьогодні, набагато масштабніша. Всі члени Ради безпеки повинні усвідомити, що 24 лютого Росія напала не лише на Україну, вона завдала смертельного удару по самій основі статуту ООН. Жодна країна не може почуватися в безпеці доти, доки Росія не буде притягнута до відповідальності за порушення загальних принципів, узгоджених усіма після Другої світової війни”, — переконаний Кулеба.

Реформа ООН неминуча

Народний депутат України від фракції “Слуга народу”, віцепрезидент Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Олександр Мережко наголосив на тому, що все більше політиків і держав розуміють, наскільки РФ небезпечна. У зв’язку з цим світова спільнота починає усвідомлювати необхідність проведення радикальної реформи Ради безпеки ООН (РБ ООН).

“Згідно зі статутом ООН, для будь-яких змін самого статуту та для проведення реформи необхідна згода всіх постійних членів Ради безпеки. Якщо ми розкриємо статут і почитаємо про склад Ради безпеки, то ми не знайдемо там згадки РФ. Її там немає. Росія нахабно захопила місце СРСР, який перестав існувати, тобто вона порушила статут ООН. Це політичне неправове рішення, результати якого ми бачимо досі”, — сказав Мережко в ефірі телеканалу FREEДOM.

Читайте також: Президент Фінляндії заявив про готовність стати посередником у переговорах між Зеленським та Путіним

Про це ж у своєму виступі нагадав Кулеба.

“Росіяни безсовісні. Вони перебувають в кріслі Ради Безпеки ООН, яке зайняли в 1991 році на сумнівних правових підставах. Вони озброїлися правом вето і почуттям повної безкарності. Росіяни впевнені, що їм все зійде з рук, і вони мають право робити все, що їм заманеться. Вони вважають, що це крісло дозволяє їм порушувати кордони в стилі імперіалістичних завоювань дев’ятнадцятого століття, вони думають, що це дозволяє їм обстрілювати і захоплювати атомні електростанції, що це дозволяє їм погрожувати світу використанням ядерної зброї. За всі ці дії вони мають відповісти”, — сказав міністр.

Нардеп Мережко, який цього року став членом української делегації, переконаний, що зараз гостро стоїть питання не про те, якою буде реформа, а про те, яким чином взагалі можна усунути Росію з ООН.

“Резолюції Генасамблеї ООН мають рекомендаційний характер, проте вони важливі для формування міжнародної думки та мають велике політичне значення. На сьогоднішній день ГА прийняла вже низку таких резолюцій, спрямованих на підтримку суверенітету України. Інший орган — Рада безпеки ООН приймає юридично зобов’язувальні резолюції. Але РФ блокує ухвалення документів, спрямованих на боротьбу з її спробою поставити під сумнів територіальну цілісність України”, — пояснив нардеп.

У США також розраховують на зміну архітектури ООН у майбутньому.

“Не може бути так, що один член Ради безпеки порушує суверенітет іншої країни і має силу вето на цій Раді. Тож розширення Ради безпеки — це один крок. Потрібно встановити, як можна реформувати ООН, щоб організація могла відповісти на найгостріші загрози. Тому що дії Росії викликали кризу довіри в ООН. І дійсно, члени ООН будуть говорити, як можна змінити ситуацію, щоб вона не повторилася в майбутньому”, — зазначила офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.

Глава Меджлісу Рефат Чубаров, у свою чергу, сказав, що залишається лише шкодувати, що необхідність реформи, про яку говорили багато років поспіль, стала очевидною саме внаслідок катастрофічних руйнувань міст України та масового вбивства людей.

“Кремль і ті, хто сидять у Кремлі, тепер мають бути до кінця впевнені в тому, що жодних послаблень і жодних сепаратних паралельних переговорів щодо України просто не може бути. Очевидно, що Росія — країна-терорист. І відповідно можливість глибокого реформування ООН, особливо Ради безпеки, і є одним із головних результатів цієї сесії, яка триває”, — сказав Чубаров в ефірі телеканалу FREEДOM.

Гуманітарний фронт

Близько 1,5 млн українців, депортованих до РФ, не можуть повернутися в Україну. Такі дані озвучила віце-прем’єр-міністерка із питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Вона зазначила, що їхні рідні не можуть налагодити з ними зв’язок.

За її словами, “важливо використати всі наявні міжнародні інструменти захисту основних прав людини та подвоїти наші спільні зусилля, щоб не допустити насильницької експлуатації українських громадян”.

Перша леді України Олена Зеленська, яка взяла участь у низці заходів на Генасамблеї ООН, наголосила на міжнародних лідерах на проблемі українських біженців та насильно вивезених людей. Дружина президента України виступила на глобальному саміті HeForShe та форумі “Жінки у конфліктах”.

“Подивіться: це такі самі жінки, як ви. Які мали плани та нормальне життя. А тепер вони борються за нього. Так, вони — героїні, але чи має так бути? Чи нормально це у світі, де ми хочемо жити, — щоб жінка героїчно гинула, закриваючи собою дітей? Чи має російська агресія тривати, ставши зручним телешоу для всього світу? Це не риторичне питання. Я думаю, кожен, хто має емпатію, знає відповідь”, — сказала Олена Зеленська.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс та Перша леді України Олена Зеленська. Фото: president.gov.ua

Обговорюючи з прем’єр-міністром Великої Британії Ліз Трасс ситуацію в Україні, Перша леді разом з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та постійним представником України при ООН Сергієм Кислицею відзначила жахливі наслідки російської окупації: примусову депортацію українських дітей, фільтраційні табори, створені росіянами, яким немає виправдання.

“Це — грубе порушення міжнародного гуманітарного права та воєнний злочин. Ми вже думаємо про відновлення, тому закликаємо долучитися до Fast Recovery Plan та сприяння у відновленні України”, — сказала перша леді.

Також Олена Зеленська зустрілася з першою леді Польщі Агатою Корнхаузер-Дудою та першою леді Литви Діаною Науседене у рамках Люблінського трикутника. Вона подякувала Польщі та Литві за підтримку українських біженців та тимчасових переселенців. Також вона звернулася до колег із проханням про запровадження у навчальну програму початкової та середньої школи їхніх країн української мови як сучасної іноземної.

Читайте також: Досягти миру в Україні та не допустити нової війни — ключові пункти формули від Зеленського та підтримка Заходу (ВІДЕО)

Прямий ефір