Великий обмін, мобілізація, псевдореферендуми та формула миру: огляд основних подій тижня

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Тиждень, що минає, ознаменувався низкою важливих подій для України. Їхній розбір у щотижневій рубриці “Президент UA” пропонує журналіст і ведучий телеканалу FREEДOM Денис Похила.

Великий обмін

Головна перемога української влади цього тижня — 21 вересня у межах обміну з російською стороною вдалося звільнити 215 українських захисників. Захисники “Азовсталі”, прикордонники, поліцейські, моряки, нацгвардійці, бійці територіальної оборони, митники, цивільні — всі вони повернулися додому після перебування у російському полоні.

“Всього 108 бійців “Азова”, всього 188 героїв “Азовсталі” та Маріуполя. Вісім — поранено під час російського теракту в Оленівці… Ми пам’ятаємо про всіх наших людей і намагаємося врятувати кожного українця. У цьому сенс України, наша сутність, цим відрізняємося від ворога… Ми цінуємо кожне життя! І обов’язково зробимо все, щоб урятувати всіх, хто перебуває в російському полоні”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Також із російського полону вдалося звільнити п’ятьох командирів — захисників “Азовсталі”. Героїв вдалося обміняти на 55 російських полонених. Українські командири до кінця війни будуть у Туреччині під особистими гарантіями захисту президента країни Реджепа Тайіпа Ердогана.

Що важливо, поки російський президент Володимир Путін ховається від військовослужбовців своєї армії в бункері, Зеленський — щиро вітає захисників України.

“Радий бачити кожного, пишаємося тим, що ви зробили для нашої держави. Кожним із вас пишається… Перший крок ми зробили, ви сьогодні в безпеці, ви на турецькій землі. Другий крок — звичайно, ви обов’язково будете вдома”, — звернувся український лідер до звільнених командирів.

Командир полку “Азов” Денис Прокопенко (“Редіс”) подякував президентові та його команді за такий великий обмін.

“Пане президент, шановні українці. Я вдячний за те, що нас повернули. Дякую вам, просто емоції переповнюють. Дякую від усього складу Збройних сил, морських піхотинців, які захищали “Азовсталь”, — зазначив командир 36-ї бригади морської піхоти Сергій Волинський (“Волина”).

“Я хочу подякувати також усім захисникам України, які цього дня, прямо в цей час виконують свої бойові завдання, на своїх постах, які воюють за нашу Україну”, — додав заступник командира полку “Азов” Святослав Паламар (“Калина”).

Спілкування зі звільненими із полону захисниками. Фото: president.gov.ua

За 200 звільнених полонених до Росії передали Віктора Медведчука — кума Путіна, якого українські правоохоронці підозрюють у державній зраді. За словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, Медведчук уже дав слідству всі можливі свідчення.

Повернення українських військовополонених підірвало російський інформпростор. Особливо гарячі голови побачили в обміні зраду Кремля, який раніше погрожував українським воїнам, особливо з полку “Азов”, розправою.

З російського полону також було звільнено 10 іноземців (громадяни США, Великої Британії, Марокко, Швеції та Хорватії), які воювали за Україну і яким у російському полоні погрожували смертю. У день обміну вони прибули до міста Ер-Ріяд Саудівської Аравії. Як заявив Володимир Зеленський, звільнення іноземців — це справа честі України.

Читайте також: “215 хороших новин”: президент Зеленський розповів деталі великого обміну полоненими (ВІДЕО)

Формула миру

На день раніше, 20 вересня, розпочався тиждень високого рівня в межах Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй. 77 сесія проходила під знаком великої небезпеки для світу, як охарактеризував нинішню ситуацію генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Майже 150 глав держав та урядів зібралися у Нью-Йорку. Ключовою темою сесії була безпека. Безпека України, безпека продовольчої системи, безпека світу, адже неспровокована повномасштабна агресія Росії проти суверенної держави буквально підірвала підвалини цих систем.

Формулу миру на сесії Генасамблеї ООН презентував президент України.

“Я звертаюся від імені держави, яка змушена захищатися, але має формулу миру. Я звертаюся до кожного і кожної, хто хоче почути, як досягти миру. Я представлю формулу, яка може спрацювати не тільки для нас, а й для всіх, хто може опинитися у схожих обставинах”, — сказав Володимир Зеленський.

Формула містить п’ять пунктів:

  1. Покарання за агресію — поки не буде повної компенсації за війну. Це санкції проти агресора, зокрема персональні, блокування торгівлі, ізоляція Росії, створення Спеціального трибуналу для покарання РФ за злочин агресії.
  2. Захист життя — всіма засобами, які дозволяє Статут ООН. Це оборонна підтримка — розвідданими, зброєю, зокрема наступальною, технікою та снарядами, захисними системами, передусім протиповітряною обороною. Також потрібна фінансова підтримка, щоби зберегти внутрішню стабільність і виконувати соціальні зобов’язання перед українцями.
  3. Відновлення безпеки й територіальної цілісності — безпеки мореплавства, продовольчої, радіаційної, енергетичної та безпеки від зброї масового ураження. Потрібно обмежити ціни, за якими Росія відправляє на експорт свої енергоресурси і визнати Росію державою — спонсором тероризму на всіх рівнях і в усіх країнах.
  4. Гарантії безпеки — Україна має пропозиції модернізації архітектури безпеки для України, а отже, й для Європи та світу. Це пропозиції юридично обов’язкових багатосторонніх і двосторонніх договорів. Це умови, за яких гаранти мають діяти, і час, за який їхні дії мають принести результат — результат на землі, на морі, у повітрі, у дипломатії та політиці, в економіці та фінансах, у забезпеченні зброєю та розвідданими.
  5. Рішучість захищатися — рішучість партнерів допомагати Україні, а отже, самим собі. І це рішучість світу об’єднатися навколо того, хто бореться проти збройної агресії і поставити на місце одного, який загрожує всім.

“Чого немає в нашій формулі? Нейтральності. Ті, хто говорить про нейтральність, коли людські цінності та світ під ударом, мають на увазі зовсім інше. Вони говорять про байдужість. Кожен сам за себе. Ось про що вони говорять. Дбають один про одного формально, протокольно співчувають, і тому також умовно, формально і протокольно вдають, ніби захищають когось, а насправді — лише свої вузькі інтереси. Ось це , щоб створити умови для миру. Потрібна лише рішучість”, — заявив Зеленський в ООН.

Перспективи та наслідки такої формули неминучі. Більш того, можливо, що система світової безпеки в майбутньому також зазнаватиме нападів з боку агресорів, послідовників нинішньої верхівки Кремля. Володимир Зеленський, своєю чергою, пропонує необхідну для всієї планети формулу, яка мінімізує ризик майбутніх ескалацій. Формулу, яка здатна забезпечити мир не лише Україні, а й іншим суверенним державам.

“Кожна нація має право на гарантії безпеки. Не лише найбільші нації. Не тільки найщасливіші. У нас є пропозиції модернізації архітектури безпеки для України, а отже, і для Європи та світу… Це пропозиції юридично зобов’язувальних багатосторонніх та двосторонніх договорів. Це умови, за яких гаранти мають діяти, та час, за який їх дії принесуть результат”, — пояснив Володимир Зеленський.

Виступ Володимира Зеленського на Генасамблеї ООН. Фото: un.org

Також важливо зауважити, що формула, яку презентував президент України, де факто реформує саму Організацію Об’єднаних Націй.

“Наша формула універсальна, а отже, об’єднує Північ і Південь світу. Вона закликає світову більшість і спонукає до розширення представництва тих, хто залишився непочутим… І про це говорить Україна. А чи чули ви такі слова від Росії? А вона — у Раді безпеки ООН. Чомусь не Японія чи Бразилія, не Туреччина чи Індія, не Німеччина чи Україна. Настане день, коли і це питання буде вирішено”, — наголосив Зеленський.

У Москві цього тижня також говорили про мир. Щоправда, у своєму, дзеркальному розумінні.

“У Москві бачать необхідність переговорів з Києвом для досягнення поставлених Росією під час спецоперації цілей, проте передумов до них наразі немає”, — заявив прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.

У зверненні на сесії Генасамблеї ООН президент Зеленський повною мірою розкрив двуличність Кремля: з одного боку — меседжі про нібито переговори, з іншого — нові дії для ескалації війни.

“Напевно, ви чули різні слова з Москви про переговори. Начебто вони до них готові. Але. Вони говорять про переговори, але оголошують про мобілізацію. Вони говорять про переговори, але оголошують псевдореферендуми на окупованій території України. Що тоді правда? Мобілізація в Росії — правда. Фейкові референдуми — це теж правда. Росія бажає війни. Це вірно. Але Росія не зможе зупинити хід історії. Людство і міжнародне право сильніше однієї держави-терориста. Росії доведеться закінчити цю війну. Війну, яку вона почала”, — наголосив Володимир Зеленський.

Президент заявив, що врегулювання може відбуватися лише на основі української формули миру.

“Що далі заходить російський терор, то менша ймовірність, що взагалі хтось у світі сідатиме за один стіл з Росією. І якщо російською відповіддю на мої слова зараз будуть нові ракети і теракти, то це буде лише слабкістю. Слабкість Росії. Її нездатність переважити нас, її нездатність переважити світ. Це доведе лише, що потрібно якнайшвидше виконати п’ять пунктів української формули миру. Ми готові до миру. Але до чесного та справедливого миру”, — заявив Зеленський.

Читайте також: Досягти миру в Україні та не допустити нової війни — ключові пункти формули від Зеленського та підтримка Заходу (ВІДЕО)

“Могілізація”

Тема часткової мобілізації у Росії також була у фокусі президента України. І поки Путін у своєму зверненні 21 вересня говорив про якусь високу мету російської армії, про необхідність стати на захист батьківщини. Зеленський не брехав громадянам Росії, говорячи з ними однією мовою.

“Почему, например, дагестанцы или кто угодно еще должны погибать на Харьковщине или под Донецком? Да потому, что один человек в России так решил – за всех граждан России. Нет другой причины. Так он хочет. Вы уже соучастники всех этих преступлений, убийств и пыток украинцев. Потому что вы молчали. Потому что вы молчите”, — звернувся Зеленський до росіян.

Він закликав вдуматися у кількість людей, яких хочуть забрати на війну проти України.

“Мы точно знаем, что повестки на 300 тысяч человек были напечатаны и подписаны заранее, еще до того, как появилось это решение о мобилизации. Наша разведка это доказала. Но российское руководство готовится забрать в армию до миллиона мужчин — это то главное, о чем они сейчас умалчивают. Мы знаем, что они будут брать всех без разбора. Не только военных в запасе, а любых мужчин. Любого, кого так запугают, чтобы он боялся уклоняться от войны больше, чем погибнуть на войне”, — сказав глава української держави.

Він нагадав, що вже 55 тисяч російських солдатів загинули на цій війні за півроку. Десятки тисяч поранені, скалічені.

“Хотите больше? Нет? Тогда протестуйте. Боритесь. Убегайте. Или сдавайтесь в украинский плен. Это – варианты для вас, чтобы выжить. Российские матери! Не сомневайтесь, что дети верхушки вашего государства на войне против Украины не окажутся. Те, кто принимают решения в вашей стране, берегут своих детей. А ваших детей даже не хоронят”, — сказав Володимир Зеленський.

Читайте також: Керівництво Росії готується забрати до армії до мільйона чоловіків, настав час вибору, — Зеленський звернувся до громадян РФ

Президент запевнив, що Україна гарантує кожному російському солдату, який здасться в полон, три речі:

  • перше: “к вам будут относиться цивилизованно в соответствии со всеми конвенциями”;
  • друге: “никто не узнает обстоятельства того, как вы сдались в плен, никто в России не узнает, что ваша сдача в плен была добровольной”;
  • третє: “если вы будете бояться возвращаться в Россию и сами не захотите обмена, мы найдем способ обеспечить это”.

Читайте також: Гарантуємо кожному, хто здався в полон, три речі: президент Зеленський звернувся до російських солдатів (ВІДЕО)

Після оголошення російської мобілізації німецький журнал Der Spiegel (“Шпіґель”) вийшов із обкладинкою “Небезпечно слабкий”.

Автори журналу заявляють про великі ризики для глави країни агресора, адже війна тепер буквально просувається до гущавини російського суспільства, і переоцінити тиск на кремлівського лідера просто неможливо. Російське суспільство з одного боку, з іншого — ефективні дії Збройних сил України щодо звільнення тимчасово непідконтрольних територій.

Читайте також: Росіяни тікають від “повзучої мобілізації”: ситуацію в аеропортах і на кордонах оцінили Фейгін та Шендерович

Псевдореферендуми Путіна

Бачачи, як сиплеться фронт і з українських територій біжить колись “друга армія світу”, від безвиході лідер Кремля зважився на черговий самогубний крок — провести псевдореферендуми на захоплених територіях України. Про це Путін оголосив все у тому ж зверненні до російського народу 21 вересня.

Реакція української влади на черговий цинічний крок Москви — виважена та сильна.

“Наші позиції — чіткі та добре відомі. Тільки це нас і має цікавити. Не те, що звучить десь, а те, що наше завдання … Наші позиції не змінюються від шуму чи будь-яких анонсів звідкись. І маємо в цьому повну підтримку наших партнерів”, — сказав Володимир Зеленський.

На ініціативу Кремля світ відреагував однозначно — проведення путінських псевдореферендумів матиме серйозні наслідки для РФ.

“Ми не визнаємо бутафорських референдумів на території України та відповімо наступними адресними санкціями. Кроки до ескалації, ядерна риторика з боку Росії безвідповідальні”, — йдеться у заяві міністрів закордонних справ країн “Великої сімки”.

У відповідь на псевдореферендуми в НАТО вирішили якнайшвидше посилити підтримку України. Що це означатиме за фактом? Ще більше озброєнь, ще більше звільнених територій від російських окупантів. Більше допомоги Україні заради миру у найбільшій європейській країні.

Як бачимо, російський президент не має наміру зупиняти агресію проти України. Кремлівський лідер готовий підвищувати ставки, навіть якщо це підвищення є згубним для його країни. Але ініціатива на полі бою — за Україною. Ініціатива на міжнародній арені — за Україною, за її президентом Володимиром Зеленським. І тут позиції як Путіна, так і Росії виглядають зовсім не втішними для агресора.

Читайте також: Через безкарність за Крим у Путіна рецидив: про “референдуми” на окупованих територіях України говоримо з експертами

Прямий ефір