Боти, протести та підкуп: способи Росії впливати на вибори до Європарламенту перерахував експерт

Ілюстративне фото: pixabay.com

Росія намагається впливати на вибори до Європарламенту, які мають відбутися в червні, щоб отримати серед євродепутатів якомога більше своїх прихильників. Про це сьогодні, 14 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов.

“Крім прямої корупції і великих грошей, які у Російської Федерації все ще є, вони дуже грамотно працюють з інформаційним простором. На жаль, у них у цьому великий досвід. Згадаймо судовий розгляд щодо втручання Росії у вибори в США. Ось за цим сценарієм вони продовжують працювати зараз у Європі”, — сказав Несвітайлов.

Також Росія у своїх цілях використовує низку європейських політиків — євроскептиків, популістів та інших.

“Так, вони можуть бути й не проросійськими безпосередньо. Але Росії вигідно, щоб євроскептики отримували якомога більше місць і вносили розкол у єдиний європейський простір, і вони дуже активно працюють над цим… Росія дуже скрупульозно підбирає харизматичних популістів, які можуть виступати з гучними заявами, необов’язково обґрунтованими. По Угорщині вони дуже якісно працюють, там проросійського лобі дуже серйозне”, — додав експерт.

Традиційно для впливу на ситуацію використовують соцмережі, охоплення аудиторії яких незрівнянно більше, ніж у традиційних медіа.

Ще один спосіб — дестабілізація ситуації. Несвітайлов нагадав про протести, які відбуваються в країнах Європи, зокрема блокування польсько-українського кордону. Він припустив, що учасники таких акцій, найімовірніше, мотивовані, а спецслужби неодноразово виявляли російський слід у їхній організації.

“І якщо тільки на пропаганду в Україні через Медведчука Росія витратила понад 5 млрд доларів, то, я думаю, що на пропаганду в Європейському Союзі вони витрачають щонайменше зіставні суми”, — зазначив спікер.

Несвітайлов наголосив, що найефективніший метод боротьби з дезінформацією, з маніпуляціями — критичне мислення, фактчекінг.

“Але людей, які можуть з першого погляду відрізнити пропаганду, дезінформацію — одиниці. Бо з боку пропаганди теж працюють свого роду професіонали. Якщо взяти професійного бота, у нього може бути як мінімум п’ять профілів у соцмережах, а в середньому іноді 10. І Росія може собі дозволити тисячі таких ботів, у яких по п’ять 10 профілів. Тобто це ціла армія”, — розповів він.

“Неможливо заблокувати всю соціальну мережу. Але можуть бути обмеження окремих джерел — наприклад, сторінки проплачених політиків або журналістів. Із цим якось можуть впоратися країни. А щодо величезної кількості ботів: ось у соцмережі Х (колишній Twitter) Ілон Маск запровадив обмеження — потрібно оплатити “галочку”, яка показує, що це профіль живої людини. Це коштує всього 8 доларів на місяць. Але Росія дуже успішно там реєструє своїх ботів і працює за цим напрямком. Тому абсолютно ефективної протидії поки що немає”, — резюмував Максим Несвітайлов.

Нагадаємо, вибори до Європейського парламенту мають відбутися з 6 по 9 червня 2024 року. Це будуть десяті загальнонародні вибори до Європарламенту, починаючи з 1979 року, і перші вибори після Брекзиту.

Прямий ефір