Безпеку на Запорізькій АЕС можуть гарантувати лише миротворці ООН, — Кошарна

Запорізька АЕС.Фото: energoatom.com.ua

Лише миротворча місія ООН могла б гарантувати безпеку на Запорізькій атомній електростанції, що захоплена російськими окупаційними військами. Таку думку в ефірі FREEДОМ озвучила незалежна експертка із ядерної безпеки Ольга Кошарна.

Вона пояснила, що Запорізька АЕС не працює (не виробляє електроенергію) з 5 вересня, бо було пошкоджено всі лінії електропередач. І фахівці ухвалили рішення про охолодження та переведення в холодний стан енергоблоку № 6, який працював на мінімальній потужності, забезпечуючи лише власні потреби ЗАЕС в електроенергії.

“Лише коли було відновлено “Укренерго” лінію електропередач через Запорізьку теплоелектростанцію 330v, було ухвалене рішення керівництвом станції, українським персоналом, про зупинення реактора та переведення його в холодний стан. Тільки при зовнішньому енергопостачанні керівництво зважилося на цей крок, тому що процес займає за регламентом до 30 годин, і в холодному стані цей енергоблок безпечніший. Тому що живлення від однієї зовнішньої лінії — це теж, загалом, досить ризикована історія, відновлювати інші, ну, зважаючи на все, окупанти не давали це зробити”, — сказала експертка.

Кошарна прогнозує, що на засіданні ради керуючих МАГАТЕ, яке має відбутися у вересні, обговорюватиметься питання щодо створення зони безпеки АЕС.

Вона зазначила, що за інформацією ЗМІ, готується резолюція ради керуючих, у якій повторяться тези про те, що треба вивести всі війська з ядерних установок.

“Мені здається, що потрібно, зокрема, щоб Росію відсторонили від ухвалення рішень з питань, які стосуються України, і так далі. Тобто зараз дипломатична робота велика має бути так само, як і перед генеральною конференцією, яка є вищим органом управління МАГАТЕ… Паралельно йде процес, Сполучені Штати заявили нещодавно про те, що потрібно переглянути правила накладання вето постійними членами Ради Безпеки ООН. Це питання вже у квітні порушувалося, і це дійсно потрібно реформувати, тому що я не уявляю інших інструментів, окрім введення миротворчих сил ООН, на які мандат можна отримати лише у Раді Безпеки ООН. Тому це також наші дипломати мають працювати з усіма нашими партнерами — це не менше 55 країн, які підписали заяву за результатами конференції з розгляду договору про нерозповсюдження ядерної зброї”, — переконана експертка із ядерної безпеки.

Читайте також: 50-сторінковий звіт про ситуацію на ЗАЕС випустило МАГАТЕ — висновки та пропозиції

Нагадаємо, 1 вересня місія МАГАТЕ вирушила до окупованого Енергодара, щоб відвідати Запорізьку атомну електростанцію. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі пробув на ЗАЕС кілька годин. 2 вересня він заявив про досягнуту угоду про постійну присутність двох експертів МАГАТЕ на АЕС. Гендиректор МАГАТЕ запевнив, що ці два експерти “дуже досвідчені”, і їхня присутність на станції дозволить агентству постійно мати інформацію про ситуацію на АЕС.

Прямий ефір