Без прапорів ЄС на День незалежності: Грузія відхиляється від курсу євроінтеграції (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

Сьогодні, 26 травня, у Грузії День незалежності. Цього року уряд країни вирішив відмовитися від встановлення прапорів Європейського Союзу (ЄС) на будівлі парламенту. Це символізує радикальну зміну у відносинах між Грузією та ЄС, повідомляє FREEДОМ.

Це стало темою бурхливого обговорення в соціальних мережах. Уряд Грузії пояснив відсутність прапорів ЄС традиційною щорічною зміною головного гасла свята. Минулого року девіз був “Назустріч Європі” й прапор ЄС став одним з основних елементів свята. Цього року головний слоган — “Заради свободи!”, тож місто прикрасили лише символікою національного прапора Грузії.

Але символіка ЄС таки з’явилася на грузинських вулицях, але ненадовго. На проспекті Руставелі в Тбілісі правоохоронці завадили ході активістів, які прийшли з прапорами Європейського Союзу. Правоохоронці не дозволили учасникам пройти до площі Свободи, оскільки там у цей час виступала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.

“Важливо, щоб Грузія керувалася демократичними цінностями, у які ми всі віримо. Ми очікуємо від країн, які не є членами НАТО, дотримання санкцій, що ускладнюють для Росії фінансування та організацію її загарбницької війни проти України. Грузія найбільш вразлива серед країн, що опинилися “між” шкідливим впливом Росії та демократичним світом. Саме в Грузії ще 2008 року проявилася тенденція російської агресивної поведінки проти сусідів, коли Росія здійснила вторгнення в цю країну і захопила частину її територій. Ситуація навколо Грузії є одним зі свідчень, чого саме Кремль намагається домогтися своїми ворожими діями: відновити “сферу впливу”, контролювати та позбавити незалежності сусідів Росії та країни колишнього Варшавського договору. Це не той світ, у якому ми хотіли б жити”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Про такий вплив Російської Федерації свідчить нещодавнє відновлення прямих перельотів Москва — Тбілісі. І тепер Грузинська авіакомпанія Georgian Airways, запустить для росіян транзитні рейси через Тбілісі до Європи.

На тлі рішення Грузії про відновлення прямого авіасполучення з Росією, у Європейському Союзі висловили занепокоєння тим, що політика країни стає дедалі більш неузгодженою з відповідними політиками ЄС. Про це під час брифінгу в Брюсселі (Бельгія) раніше заявляв речник зовнішньополітичної служби Євросоюзу Петер Стано.

“Євросоюз і низка інших країн запровадили санкції проти російського авіаційного сектору через незаконну війну Росії проти України. Ми й наші партнери не дозволяємо польоти з/до Росії, включно з польотами над Росією. Останнє рішення грузинської влади викликає занепокоєння з погляду шляху Грузії до ЄС і зобов’язань Грузії узгоджувати рішення ЄС у зовнішній політиці, як це передбачено в “Угоді про асоціацію Грузії з ЄС”. Тому, на жаль, відповідність Грузії рішенням і деклараціям ЄС щодо зовнішньої та безпекової політики знизилася з 44% торік до 31% цього року. Зрозумійте, що це дійсно викликає в нас стурбованість”, — пояснив він.

У Міністерстві закордонних справ України розкритикували рішення Грузії про відновлення авіасполучення з Росією. Речник МЗС Олег Ніколенко нагадав, що РФ окупувала 20% території Грузії та продовжує війну проти України.

“Світ ізолює Росію, щоб змусити її припинити війну, але Грузія вітає російські авіалінії та відправляє в Москву свої. Кремль напевно зрадіє такому результату”, — написав у Twitter Ніколенко.

Заборона на польоти російських авіакомпаній до Грузії діяла з 2019 року. Президент РФ Путін підписав укази про скасування візового режиму для громадян Грузії з 15 травня і про дозвіл прямого авіасполучення з цією країною. Ці події викликали протести опозиції в Тбілісі.

Понад сто організацій продовжують закликати Грузію відмовитися від прямих рейсів до РФ, називаючи такі дії прямим саботажем в отриманні статусу кандидата в ЄС. Під онлайн-петицією із закликом відмовитися від прямого авіасполучення з Росією і запровадити візи для росіян, тільки за минулий тиждень підписалися понад 8 тис. осіб. Згідно з опитуванням, проведеним у березні цього року, 89% населення Грузії підтримують вступ Грузії до Євросоюзу, а 80% — вступ до НАТО.

Про зміну курсу уряду Грузії свідчить останній звіт Міжнародної правозахисної організації Freedom House, у якому оцінюють стан демократії у 29 країнах. У звіті йдеться про те, що рівень демократії в Грузії знизився до мінімального показника за останні 10 років. Грузію знову віднесено до країн із перехідним або гібридним режимом. Freedom House зазначає, що 2022 року знизилася готовність керівної партії “Грузинська мрія” сприймати критику, зокрема з боку стратегічних партнерів. Грузинська влада говорить про упередженість такої доповіді. А в опозиції вважають, що рейтинг виявив системний регрес Грузії.

Читайте також: НАТО чекає від Грузії дотримання санкцій проти Росії, — Столтенберг

Нагадаємо, 19 травня 2023 року в аеропорту Тбілісі імені Шота Руставелі здійснив посадку літак авіакомпанії “Азимут”, що виконував рейс із Москви. Це був перший прямий авіарейс із Російської Федерації до Грузії з 2019 року.

Прямий ефір