РФ відновила авіасполучення з Грузією — наслідки оцінили експерти

Акція протесту проти відновлення авіасполучення між РФ і Грузією. Фото: dw.com

19 травня 2023 року в аеропорту Тбілісі імені Шота Руставелі здійснив посадку літак авіакомпанії “Азимут”, що виконував рейс із Москви. Це був перший прямий авіарейс із Російської Федерації до Грузії з 2019 року.

Партнером “Азимута” виступила грузинська авіакомпанія Georgian Airways. В аеропорту противники відновлення рейсів між Грузією і РФ влаштували акцію протесту, а президентка країни Саломе Зурабішвілі назвала дозвіл на авіаперельоти з РФ провокацією.

Акція протесту

Літак російської авіакомпанії Sukhoi Superjet 100 вилетів із московського аеропорту “Внуково”. На борту перебувала група осіб, яких вважають посередниками в питанні відновлення авіасполучення між двома країнами.

Зокрема, у літаку перебували голова громадської організації “Солідарність в ім’я миру” Мераб Чикашвілі, директор російсько-грузинського громадського центру ім. Примакова Дмитро Лорткіпанідзе, керівник центру грузинсько-російської дружби Валерій Кварацхелія та інші.

Проти відновлення рейсів виступили представники опозиційних сил, які зібралися в тбіліському аеропорту. Учасники акції протесту тримали в руках прапори ЄС і України, а також плакати з написами російською та англійською мовами: “You are not welcome” (“Вам тут не раді”), “Російський літак, йди на х…”, “Ні авіарейсам окупанта до Грузії”.

“Те, що робить “Грузинська мрія” (правляча партія в Грузії, – ред.) у зв’язку з прямими рейсами, — це чергова зрада наших національних інтересів і удар по нашому суверенітету”, — заявила учасниця акції, лідерка партії “Дроа” Елене Хоштарія.

Міністерство внутрішніх справ Грузії закликало учасників акції протесту протестувати тільки на дозволеній території, а перед посадкою літака поліція оточила аеропорт і закрила зал очікування.

“Не забувайте, що ваше майбутнє теж у Європі!” — звернулася до поліцейських ще одна з учасниць акції з опозиційної партії “Єдиний національний рух” Дареджан Цхвітарія.

Після приземлення авіалайнера протестувальники спробували прорвати поліцейський кордон, проте поліцейські припинили ці спроби. Згідно з офіційними даними, було затримано шестеро протестувальників.

Після відновлення рейсів із РФ президент Грузії Саломе Зурабішвілі оголосила бойкот грузинській авіакомпанії Georgian Airways і закликала громадян своєї країни зробити те саме.

“Я оголошую бойкот авіакомпанії Airzena і утримаюся від використання їхнього літака, поки він належить Georgian Airways”, — заявила Зурабішвілі.

У відповідь у Georgian Airways заявили, що не пустять Зурабішвілі на борт своїх авіалайнерів.

Реакція у світі

Авіасполучення між Грузією і Росією було припинено 2019 року на невизначений термін.

Відповідний указ підписав президент РФ Володимир Путін після протестів, викликаних виступом депутата Держдуми Сергія Гаврилова в парламенті Грузії. Коли він зайняв крісло спікера, представники опозиції зірвали засідання, а сам Гаврилов через заворушення покинув країну під охороною.

Однак після початку повномасштабної війни в Україні міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров неодноразово схвально відгукувався про уряд Грузії через відмову приєднатися до західних санкцій. Він стверджував, що керівництво країни нібито “проявило відповідальний підхід, спираючись на інтереси свого народу”.

10 травня Володимир Путін офіційно зняв заборону на авіаперельоти до Грузії, а також скасував візовий режим між двома країнами. Обидва рішення набули чинності з 15 травня.

Уряд Грузії підтримав рішення Путіна про скасування візового режиму для грузинських громадян і відновлення авіасполучення з Грузією. Про це, зокрема, заявили глава МЗС Ілля Дарчіашвілі і спікер парламенту Шалва Папуашвілі.

При цьому, Агентство цивільної авіації Грузії запевняє, що рейси між Грузією і РФ будуть нібито виконувати тільки авіакомпанії, які не потрапили під санкції.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі назвала ці рішення провокаціями і намагалася скликати Раду безпеки, щоб запровадити хоча б тримісячні візи для росіян. 19 травня вона знову закликала заборонити авіасполучення з Росією.

“Суспільство прекрасно розуміє, що Росія робить такі кроки, виходячи зі своїх інтересів. Шкода, що наш уряд ще не зрозумів і не подумав про історію і всі приклади, які є, що Росія ніколи не реагує на поступки уряду своїми поступками”, — зазначила Саломе Зурабішвілі.

У Міністерстві закордонних справ України назвали рішення Путіна “угодою з дияволом” і політичною компенсацією за відмову чинної грузинської влади ввести санкції проти РФ через вторгнення в Україну.

“Світ ізолює Росію, щоб змусити її припинити війну, а Грузія вітає російські авіалінії і відправляє свої до Москви. Водночас 20% території Грузії залишаються окупованими Росією. Кремль, напевно, буде в захваті від такого результату”, — написав у соцмережах речник МЗС України Олег Ніколенко.

Відновлення прямого авіасполучення Грузії з Росією розкритикували також і на Заході.

“Якщо між Росією і Грузією будуть прямі рейси, це викличе дедалі більше занепокоєння не тільки з боку США та інших західних країн, а й з боку компаній, які можуть працювати в грузинських аеропортах”, — заявив представник Державного департаменту США Ведант Пател.

Перед цим США попереджали керівництво Грузії про санкції, якщо вона відновить авіасполучення з Росією.

“Якщо прямі рейси між Росією і Грузією відновляться, це викличе наше занепокоєння щодо можливого введення санкцій стосовно грузинських авіакомпаній, які обслуговуватимуть літаки, що перебувають під імпортним та експортним контролем. Для грузинського народу буде краще, якщо Путін виведе свої війська з окупованої Росією території Грузії, ніж відновлення прямого авіасполучення або скасування візового режиму”, — повідомили в Держдепі.

Зі свого боку, представник Європейської комісії Петер Стано наголосив, що рішення грузинської влади викликає сумніви в європейському курсі, адже через вторгнення РФ в Україну безліч країн запровадили санкції проти російської авіації і заборонили польоти.

Читайте також: Москва відновила авіасполучення з Тбілісі: наслідки для Грузії оцінив експерт

Думки експертів

Які наслідки несе для Грузії відновлення авіасполучення з РФ? Як це може вплинути на перспективи цієї країни в ЄС і НАТО? Чи зміняться відносини між Україною та Грузією після ухвалення такого рішення? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Саломе Самадашвілі, депутат парламенту Грузії від опозиційної партії “Лело”, колишній посол Грузії в Євросоюзі;
  • Дмитро Шашкін, грузинський політик, член політичної ради;
  • Єгор Куроптєв, громадський діяч, директор фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Гела Васадзе, політолог.

САЛОМЕ САМАДАШВІЛІ: “Грузинська мрія” проводить саботаж європейського майбутнього Грузії

— Те, що тут відбувається, гранично ясно: розійшлася думка грузинського народу зі своїм урядом. У нас уряд, який більше не виражає волю грузинського народу, тому що більше ніж 90% грузинських громадян підтримують інтеграцію в Євросоюз.

Але в нас уряд, який робить усе, щоб цього не сталося. Тому що це вже не перша заготівля: у березні вони намагалися ухвалити російський закон про іноагентів, і ми це змогли зупинити.

Але саботаж нашого європейського майбутнього триває. І в цьому Російська Федерація і режим, який сьогодні керує в Грузії — я його називаю вже окупаційним режимом — діють заодно. “Грузинська мрія” – це партія, яка сьогодні працює на російські інтереси, а не на інтереси грузинського народу. І вони разом намагаються зробити все, щоб статус кандидата наша країна не отримала

Зараз Росія застосовує м’яку силу, щоб показати, що вони готові якось зближувати відносини з Грузією. Їм дуже важливо показати, що вони десь перемогли. Особливо на тлі того, що відбувається в Україні, і де, я впевнена, Росію попереду очікують великі втрати.

І ось такою перемогою вони вирішили зірвати грузинське майбутнє в Європі. І, звичайно, народ не підкоряється цьому.

І тому ці протести триватимуть доти, доки ми не досягнемо того, що нашій країні потрібно найбільше — це зміна влади.

Відтоді як почалася війна, моя партія вже півтора року вимагає, щоб ми запровадили візовий режим із Росією. Ми не говоримо, що потрібно закривати вхід усім росіянам. Але потрібно контролювати, хто хоче їхати до нас у нашу країну, і для цього потрібен візовий режим. Але, звичайно, влада цього не зробила.

ДМИТРІЙ ШАШКІН: Протести в Грузії триватимуть, поки “Російська мрія” буде при владі

— Це буде не один раз. Акції протесту триватимуть доти, доки грузинський уряд в особі “Грузинської мрії” не припинить надавати таємну і явну допомогу Росії.

Нашу владу захопила проросійська партія з 2012 року, після того, як за підтримки РФ і грошей олігархів було проведено спецоперацію на виборах, і до влади прийшла “Російська мрія”. Вони довгий час намагалися вуалювати свої проросійські позиції, але вже після 24 лютого 2022 року все таємне стало абсолютно явним.

Зараз вони відкрито підтримують Росію, допомагають їй і роблять все для того, щоб пом’якшити санкції і зробити життя путінського режиму комфортним.

Само собою, це не входить у плани громадян Грузії. Тому протести триватимуть доти, доки ця сила, ця “Російська мрія” перебуває при владі.

У Грузії було проведено референдум понад 10 років тому, на якому населення висловилося, що майбутнє Грузії в НАТО і в Євросоюзі. Приблизно місяць тому Міжнародний республіканський інститут замовив опитування громадської думки, яке показало, що понад 90% населення Грузії підтримують вступ до Євросоюзу, і понад 90% населення Грузії бачать єдину загрозу – це Росія. Також понад 80% підтримують вступ Грузії до НАТО.

Тобто населення абсолютно чітко давно визначилося з позицією щодо Євросоюзу, щодо НАТО, щодо України. Для нас дуже важливо, щоб тепер разом із нашими міжнародними партнерами ми змогли домогтися того, щоб “Російська мрія” та її лідер-олігарх (Бідзіна Іванішвілі, — ред.) не змогли сфальсифікувати майбутні вибори, які відбудуться за рік.

Протести в Грузії відбуватимуться не тільки для внутрішнього, а й для зовнішнього користування. Дуже складно перемогти політичну силу, за якою стоїть олігарх з його мільярдами.

Попри те, що Росія зараз досить слабка через війну, все одно дуже складно, коли гроші та інші ресурси зосереджені в руках проросійської партії. І без допомоги наших міжнародних партнерів дуже складно перемогти.

А санкції – вони діють. І ті санкції, які були накладені з боку Америки, дали дуже хороший поштовх розвитку ситуації. Тому ми абсолютно впевнені, що цей процес продовжиться.

ЄГОР КУРОПТЄВ: Для чинної грузинської влади важливими є, насамперед, гроші

— Грузинська влада — не прокремлівська, вона бізнесмени, що набагато небезпечніше. Для них зараз заробляти гроші будь-яким можливим способом, включно з прямими перельотами, торгівлею і всім іншим, що стало скрутним для РФ після введення санкцій через повномасштабну агресію в Україні, — це нормально.

І, на жаль, відсутність чіткого наративу за Росію змащує цю ситуацію. І протести-то дуже маленькі, я не знаю, що далі буде.

Але, спостерігаючи за соціальними мережами останній тиждень-два і за дискурсом, видно, що люди зараз не готові так масово виходити, попри те, що нещодавно велика кількість відбивала закон про іноагентів. Можливо, зокрема тому, що “пара вийшла” на законі про іноагентів.

Вони бачать, що на початку травня відкрилися авіаперельоти. Зрозуміло, що це початок туристичного сезону, і за найближчі три-чотири місяці влада планує отримати в рази більше грошей із туристів із Росії, ніж за будь-який минулий рік до закриття цього авіасполучення або ще більше.

Росіянам зараз взагалі мало куди можна якось легко пролетіти, тільки невелика кількість країн. Тому грузинська влада розраховує на гроші.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Грузія активно заробляє на сприянні обходу санкцій РФ

— Дійсно це угода з дияволом. Причому це хитра диявольська гра Кремля. Це така багатоцільова комбінація. З одного боку, це ніби такий дружній жест, мовляв, ви не підтримали санкції проти Росії.

Зазначу парадокс: між Грузією і Росією немає дипломатичних відносин з 2008 року. І тоді ще був президентом Михайло Саакашвілі. Грузія перервала дипломатичні відносини, але після того, як Росія напала на Грузію.

Грузія, до речі, дуже активно теж заробляє на тому, щоб сприяти відходу санкцій. Через Грузію йде потік ось цього паралельного або сірого імпорту в Росію якраз підсанкційних товарів.

І це хороший інструмент тиску на Грузію зсередини. Ось у чому потенційний ризик. І, здавалося б, це пряме авіасполучення — це начебто здорово, добре. Але це теж спосіб тиску на Грузію, тому що в такий спосіб можна, скажімо так, посилювати міграційний потік у Грузію і грузинських громадян залучати в Росію, тому що там дефіцит робочої сили.

Ось вам вплив на демографічну структуру Грузії, причому негативний вплив. Плюс ризики для національної безпеки Грузії.

ГЕЛА ВАСАДЗЕ: Росія намагається викликати негатив в українців щодо Грузії

— На акцію протесту вийшли ті, хто зміг організуватися. Але давайте ми поговоримо все-таки про те, чого домагається Росія, коли скасовує візи, і коли дає дозвіл на польоти в Грузію, який підхоплює уряд Грузії.

РФ домагається гарного інформаційного фону всередині Росії, показуючи, що ми, мовляв, із Грузією зробили практично те саме, що з Україною, а, виявляється, можна потім налагодити відносини. Вона також ще й домагається одного моменту: щоб на всіх українських телеканалах говорили про те, що Грузія зрадила Україну, і щоб було негативне ставлення до Грузії.

І в другій частині своїх цілей вона досягла досить ефективно. Я спочатку говорив про те, що рішення Росії скасувати візи і скасувати заборону на прямі рейси, до речі, які коштують дорожче, ніж через Єреван, — це якраз частина тієї самої гібридної війни.

А є ще третій момент: це не допустити, щоб Грузія увійшла до Євросоюзу, бо ні про яке кандидатство без виконання 12 пунктів не може йтися.

Коли закон про іноагентів не пройшов, тоді Європейський Союз сказав: “Можливо, дамо Грузії кандидатство, але не почнемо переговори, поки буде ця влада. Ось це категорично не влаштовує Росію.

Що стосується грузинської влади, то тут просто вже коментувати ліньки, тому що все зрозуміло і все ясно. Люди хочуть зберегти свою владу і заробити грошей.

Але, якщо раніше ця політика повністю влаштовувала Захід, тому що Саакашвілі був дуже незручним товаришем для Заходу, постійно смикав їх і вимагав щось проти Росії, то сьогодні вже це не влаштовує з огляду на те, що йде війна.

Війна йде, перш за все, проти України, але також йде війна Росії проти всього цивілізованого світу. Ось і вся конструкція.

Я вважаю, що Саломе Зурабішвілі, звичайно ж, чинить правильно. Звичайно ж, вона має рацію, але просто я за те, щоб вона конкретні дії здійснювала, а не тільки говорила очевидні речі для всіх.

Читайте також: НАТО чекає від Грузії дотримання санкцій проти Росії, — Столтенберг

Прямий ефір