Акції протесту, захоплення держустанов і зміна влади: загрози держперевороту в Молдові оцінили експерти

Антиурядовий мітинг у Кишиневі. Фото: newsmaker.md

Спецслужби Російської Федерації готують державний переворот у Молдові. Головна мета росіян — змістити проєвропейський уряд Молдови та встановити в країні підконтрольну Кремлю владу.

Для цього російські спецслужби за допомогою підконтрольних Кремлю політичних сил намагаються дестабілізувати ситуацію в Молдові.

Мітинги та відставка уряду

10 лютого прем’єр-міністр Молдови Наталія Гаврилиця заявила про звільнення зі своєї посади, що, згідно з Конституцією, означає відставку всього уряду. Вона не назвала причини свого відходу з посади, але натякнула, що очолюваний нею уряд не знайшов підтримки у громадян Молдови.

За словами Гаврилиці, за час своєї роботи уряд “зіткнувся з енергетичним шантажем”.

“Вони думали, що ми здамося і вчинимо, як попередні уряди, які зрадили національні інтереси, але це було не так. Ми працювали в режимі безперервної кризи. Ризики, пов’язані з енергетичною безпекою, є основними, з якими ми стикаємося”, — наголосила в інтерв’ю DW Наталія Гаврилиця.

Цього ж дня президентка Молдови Майя Санду внесла кандидатуру на посаду глави уряду радника президента з питань безпеки Доріна Речана.

Після консультацій із парламентськими фракціями президентка Молдови повідомила, що фракція керівної партії “Дія і солідарність” (PAS), яка має більшість у парламенті (63 депутати), оголосила про підтримку кандидатури Речана.

Дорін Речан — колишній глава МВС Молдови, який став першою цивільною особою на цій посаді в історії країни. Крім цього, він був одним із головних перемовників із представниками самопроголошеної “Придністровської молдавської республіки”.

Головними пріоритетами своєї роботи Дорін Речан назвав питання безпеки, а також дисципліну в держінститутах, економіку, мир і стабільність. Окремо потенційний прем’єр відзначив інтеграцію Молдови в Європейський Союз.

Відставці прем’єр-міністра та уряду передували акції протесту, організовані підконтрольними Росії політичними силами: Партією соціалістів Республіки Молдова колишнього президента Ігоря Додона та проросійською партією “Шор”.

Восени 2022 року ці партії організували акції протестів з вимогою відставки уряду і президента. Формальною причиною їх стало зростання цін на газ, але через жорсткі заходи, ухвалені владою (заборона мітингів, перекриття доріг і під’їзних шляхів до громадських установ), протестувальники почали вимагати відставки президента й уряду та оголошення дострокових виборів до парламенту.

Як зазначив експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук, крім цих партій, у Молдові можуть активізуватися й інші політсили, які посилять проросійську риторику.

“І такі політики намагаються сколотити ядро свого електорату. Якщо донедавна на це претендувала тільки Партія соціалістів Молдови й певною мірою партія “Шор”, то тепер багато хто з тих, хто пішов із соціалістів, спробують створити нові проєкти, які завуальовано просуватимуть ті самі наративи на місцевих виборах”, — сказав експерт.

Колишній міністр оборони Румунії Василь Дінку вважає, що Росія і підконтрольні їй політсили будуть і далі продовжувати деструктивні дії, спрямовані на зупинення проєвропейського курсу Молдови.

“Росія вторгається в Молдову зсередини. Їй не потрібно атакувати її військовими засобами ззовні. Вплив Москви в цій країні, на жаль, дуже великий. Молдова в небезпеці через спровоковану Кремлем хвилю протестів проти президента Майї Санду”, — зазначив Василь Дінку.

Плани Кремля щодо зміни влади в Кишиневі

13 лютого Майя Санду заявила те, що Росія планує здійснити державний переворот у Молдові, повідомляє NewsMaker. За її словами, російські спецслужби спробують захопити урядові будівлі та змінити владу в республіці.

Санду зазначила, що з цією метою в Молдові буде організовано протести опозиції, а для захоплення держустанов будуть залучені громадяни з інших країн.

“План [Росії] на майбутній період передбачає диверсії із залученням людей із військовим вишколом, замаскованих під цивільних осіб, для проведення насильницьких дій, нападів на державні будівлі та захоплення заручників. Документи, отримані від наших українських партнерів, вказують на місця та логістичні аспекти організації цієї підривної діяльності. План також передбачає використання іноземців для насильницьких дій. Наприклад, матеріали містять інструкції про правила в’їзду до Молдови для громадян Росії, Білорусі, Сербії та Чорногорії”, — розповіла президентка.

Раніше на саміті ЄС у Брюсселі президент Володимир Зеленський заявив, що українська розвідка перехопила плани РФ щодо взяття під контроль Молдови. Про плани Кремля Зеленський поінформував Майю Санду.

“Нещодавно я говорив із президенткою Молдови пані Санду і поінформував її про те, що вдалося перехопити нашій розвідці: детальний російський план руйнування політичної ситуації в Молдові. Ми не знаємо, чи був у Москві відданий наказ діяти за цим планом проти Молдови. Але ми побачили, що вони збираються робити. Ми впізнали в цьому саме те, що вони вже намагалися робити проти України, проти інших держав, зокрема в Європі”, — повідомив Володимир Зеленський.

Водночас координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що США не мають доказів спроби Росії організувати державний переворот у Молдові, однак не сумніваються, що це відповідає бажанню Кремля, передає “Укрінформ”.

“Незалежних підтверджень цьому немає, але ми точно не ставимо під сумнів здатність і бажання росіян і Путіна спробувати це здійснити. Ми повністю підтримуємо уряд і народ Молдови”, — наголосив Джон Кірбі.

Своєю чергою, твердження Кишинева і Києва про те, що Кремль готував силові дії для дестабілізації та спроби державного перевороту в Молдові, у Міністерстві закордонних справ Росії назвали “бездоказовою дезінформацією”.

Читайте також: Проросійські регіони, спекуляції навколо теми НАТО, залежність від російських енергоносіїв: як РФ стала головною загрозою нацбезпеці Молдови

Огляд думок експертів

Чи зможе Росія здійснити державний переворот у Молдові? Як незаконна зміна влади в сусідній країні може вплинути на Україну? Яких заходів вживає влада Молдови для недопущення держперевороту? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • ексміністр юстиції Молдови, член Венеціанської комісії Александру Тенасе;
  • політичний аналітик, колишній представник Молдови в Раді Європи і в ООН Олексій Тулбуре;
  • депутат парламенту Молдови Оазу Нантой.

ОЛЕКСАНДРУ ТЕНАСЕ: Росія хоче встановити в Кишиневі маріонетковий уряд

— Я думаю, що уряд повністю контролює ситуацію всередині країни, і знайомий із планами, які РФ завжди будувала з узяття під контроль внутрішньої ситуації та політики Молдови. Я думаю, це не сюрприз ні для кого.

Росія завжди робила різні кроки для того, щоб впливати на ситуацію, і завжди намагалася приводити до влади проросійських політиків. Чи то це пан Додон, чи ця партія проросійська, яку очолює олігарх Ілан Шор. Або це можуть бути інші партії, не обов’язково відкритого проросійського характеру, але які в принципі роблять гру Кремля.

Той виток напруженості, з яким ми стикалися наприкінці минулого року, все-таки пішов на спад. Суспільство зрозуміло, що це не внутрішньополітичне протистояння. Найімовірніше, це дуже добре продумані плани РФ щодо усунення від влади проєвропейського уряду і встановлення маріонеткового підконтрольного правління.

Абсолютно ясно, що цей божевільний режим, який встановився в Кремлі, хоче відтворити Радянський Союз. Той формат, який колись існував, принаймні на його європейській частині.

Актуальним питанням є також бажання Кремля створити для України ще один осередок напруженості. Якби російські окупаційні війська змогли взяти під контроль Одесу і створити так званий коридор через південні території України до Придністров’я, я думаю, це набагато ускладнило б стан справ в Україні. Але цього не сталося і, наскільки видно зі стану справ на фронті, цього і не станеться.

Єдине, що варто зазначити щодо Придністров’я, — там знаходяться дуже великі запаси зброї. На тій території є певні російські військові контингенти. І ми ще не знаємо, наскільки вони готові. Але ми можемо помітити, що влада самопроголошеного Придністров’я сама намагається триматися осторонь цієї ситуації, і жодним чином не дає себе втягнути в якісь дії проти України.

Я думаю, що це відбувається не тому, що вони друзі України. Просто вони усвідомлюють, що в разі якщо вони спробують вжити якихось дій військового або іншого характеру проти України, вони автоматично стануть законною метою для ЗСУ. І, найімовірніше, за кілька днів уся ця проблема з так званим придністровським режимом закінчиться. Тому в них тактика — очікування.

Росія ще сподівається, що зможе, з одного боку, якимось чином створити цей коридор для того, щоб ізолювати Україну від Чорного моря. З іншого — повністю паралізувати її можливості поповнювати економічні та військові запаси, щоб закрити коридори для відходу громадян на територію Молдови та України.

Тому я думаю, що РФ розглядає цю ситуацію в комплексі як елемент можливого шантажу проти України. З іншого боку, вони завжди хотіли повернутися до кордонів 1991 року і відтворити Радянський Союз…

Я думаю, що молдовська влада досить добре зараз справляється із ситуацією. Не виключений факт, що навесні настане якесь більш серйозне протистояння. Але насправді все залежить від того, що відбувається в Україні.

Ми прекрасно розуміємо, якщо Україна переможе в цій війні — і ми в цьому не сумніваємося — тоді Молдова буде незалежною державою-членом європейського співтовариства поряд з Україною і з іншими державами. І всі наші надії зводяться до того, що Україна якнайшвидше поверне собі території, які Росія окупувала.

ОЛЕКСЕЙ ТУЛБУРЕ: Росія 30 років витирала ноги об Молдову

— Молдова — ідеальна мета для Росії в тих умовах, у яких вона опинилася: слабка країна з величезною кількістю проблем, яка не є членом НАТО. Україна героїчно чинить опір і переходить від оборони до інших видів бойових дій на полях битв, звільняючи свої території. Тобто це взагалі не відповідає початковим планам Росії, якій потрібні якісь успіхи, потрібні якісь зміни на краще.

Обстрілювати ракетами Молдову Росія поки що не збирається, але влаштувати такий переворот вони спробують. І ми серйозно ставимося до такого роду погроз, тому що не вірили в те, що російські війська увійдуть на територію України, але вони увійшли.

Війна все змінила, зараз усе можливо. Сьогодні президент озвучила ці реальні загрози: захоплення державних установ, захоплення заручників, використання проросійських політичних сил для здійснення держперевороту в Молдові. Якщо ми ще рік-два тому з певною іронією могли до цього ставитися, то сьогодні ні. Ми вважаємо, що це дуже серйозний і можливий розвиток подій.

Майя Санду закликала парламент проголосувати за введення такого стану в країні, за якого у прокуратур, у спецслужб буде достатньо повноважень для того, щоб боротися з такою загрозою. Так, Лавров заявив про те, що Молдову готують на роль другої України. Як це розуміти? Молдова стане наступною країною, у яку Росія вторгнеться? Фізично поки незрозуміло, як це може статися. Але те, що вони спробують щось тут влаштувати, це очевидно.

Ми спостерігали масові протести восени, коли на вулиці виходили десятки тисяч прихильників проросійських формувань, насамперед партії “Шор”. [Ілан] Шор — це дуже суперечливий персонаж, фігурант справ про крадіжку мільярдів, про відмивання грошей і шахрайство. Зараз він перебуває за межами Молдови, але його політична партія дуже активна в країні. Вони намагалися відправити проєвропейський уряд у відставку ще восени. Їм це не вдалося.

Майя Санду поінформувала молдовське суспільство про зміст того документа, який отримала від президента Зеленського, тому що він не був опублікований… Повторюю, ці погрози не теоретичні й не абстрактні. Росія дійсно почала проти Молдови гібридну війну, і ми зіткнулися з величезними проблемами.

По-перше, це енергетичний шантаж, по-друге, безперервні пропагандистські атаки та погрози, які ми спостерігаємо останнім часом. Марія Захарова робить певні заяви, погрожуючи Молдові якимись карами єгипетськими тощо.

Росія впродовж 30 років практично витирала ноги об наш нейтралітет, який закріплений у Конституції, зберігаючи свої війська в придністровському регіоні Молдови. Там до двох тисяч російських військовослужбовців, частина з них — це місцеві жителі з російським громадянством. Проте вони вважаються військовослужбовцями збройних сил Російської Федерації. Вони охороняють склади озброєнь, беруть участь у миротворчій місії, виконують інші завдання. Росіяни ігнорували вашу вимогу про виведення військ і вивезення зброї.

Зараз активні дискусії точаться про те, яким чином зробити так, щоб Молдова була в безпеці, щоб їй не погрожували якісь зовнішні сили, а також про необхідність перегляду нейтрального статусу країни, який закріплений у Конституції. Там є певна процедура перегляду.

Можливо, варто розглядати можливість вступу до НАТО, оскільки ми бачимо, що НАТО — це все-таки надійний захист, а нейтралітет — ні. Напали на Україну, яка, на відміну від Молдови, мала документ, що гарантує її нейтралітет і безпеку. Я маю на увазі Будапештський меморандум, і підписант цього документа Російська Федерація гарантувала територіальну цілісність і суверенітет України.

Цей меморандум було порушено. У нас навіть цього немає. Наш нейтралітет односторонньо проголошений, він не закріплений міжнародними документами тощо. Тому, повторюю, і ці ракети, і знаходження російських військ на нашій території говорить про те, що нейтралітет нікого не переконує. Ми повинні думати й шукати інші форми захисту себе від можливих зовнішніх, у тому числі військових загроз.

ОАЗУ НАНТОЙ: Єдина гарантія безпеки Молдови — перемога України над Росією

— Для нас не є якимось одкровенням той факт, що Росія намагається провокувати хаос у Молдові та змінити чинну владу. Ми буквально поголовно знаємо російських агентів впливу. У цьому нічого нового немає. Так само як і те, що РФ намагається дестабілізувати ситуацію в Гагаузькій автономії, там є дуже затяті прихильники “русского міра” і “спеціальної військової операції”.

Але водночас я вважаю, що основну кризу ми подолали хоча б із тієї причини, що зуміли розірвати кільце залежності від “Газпрому”. Цю зиму Молдова переживає без російського газу. Так, нам суттєво допомогли міжнародні структури Євросоюзу насамперед. Але ми продемонстрували, що ми можемо жити без російського газу.

Складніша ситуація з електрикою. Є така непопулярна схема, коли “Газпром” постачає безплатно російський газ на лівий берег Дністра. При цьому правий берег платить суттєві ціни за споживаний газ. Але, повторюю, це вже не російський газ, цей безоплатний газ іде на Кучурганську ДРЕС, яка оголошена незаконно приватизованою “Інтер РАО ЄЕС” (російська енергетична компанія, — ред.), і ми змушені брати в них електрику за передбачуваними цінами.

Ми ухвалили новий закон про службу інформації та безпеки. Ми зараз думаємо, що можна робити з російською пропагандою онлайн, що досить складно, і поки що немає прецедентів в інших країнах. Ми намагаємося ініціювати діалог із Гагаузькою автономією і тримати ситуацію під контролем.

На лівому березі Дністра є оперативна група російських військ, але це умовно російська група. Тому що після того, як у травні 2015 року Україна розірвала угоду з РФ  про військово-технічне співробітництво, Росія втратила можливість забезпечувати ротацію своїх військових на лівому березі Дністра через територію України. Залишається тільки Кишинівський аеропорт.

І в цій ситуації сьогодні в оперативній групі російських військ понад 70% — це уродженці Придністров’я з російськими паспортами, багато з яких навіть не були жодного разу в Росії. Для них це просто спосіб розв’язувати особисті проблеми. І серед них немає охочих воювати й вмирати за Путіна, воювати з Україною або проти Республіки Молдова.

Ми це знаємо з досить надійних джерел. Особливо з огляду на той факт, що після 24 лютого минулого року деякі з цих вояків розірвали контракт і втекли. Коли на лівому березі Дністра було запущено фейк про те, що можлива мобілізація, люди кинулися куди? На правий берег Дністра.

І після 24 лютого втричі збільшився потік жителів із лівого берега Дністра, які хочуть отримати молдавське громадянство. Абсолютна більшість людей на лівому березі отримали наше громадянство, особливо після того, як 20 квітня 2014 року Молдова отримала безвізовий режим у Шенгенській зоні.

Ми уважно спостерігаємо за тим, що відбувається навколо Одеси та Одеської області. І коли Росія зайняла острів Зміїний і підірвала міст через Лиман, то це був ясний сигнал про те, що вона готує десант через Південну Бессарабію з виходом на Гагаузію, де дуже сильні пропутінські настрої.

Але Росія змушена була покинути острів Зміїний. Що сталося з крейсером “Москва”, ми знаємо. Українська армія героїчно чинить опір, і тому мені нічого додати до того, що єдиною гарантією для безпеки Молдови є військово-політична поразка путінського режиму на фронті в Україні.

Читайте також: Придністровський фронт як загроза захоплення Молдови: експерти оцінили шанси Москви взяти Кишинів

Прямий ефір