На майбутньому саміті НАТО у Вільнюсі члени Північноатлантичного альянсу планують розглянути майбутню архітектуру безпеки Європи та місце України в ній. Про це заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Може йтися про прискорену процедуру вступу Грузії та України до НАТО без плану дій щодо членства — за прикладом Швеції та Фінляндії, повідомляє FREEДОМ.
Запрошення в НАТО для Швеції та Фінляндії без плану дій щодо членства (ПДЧ) створило прецедент вступу країн-кандидатів до блоку за прискореною процедурою. Про це заявив колишній глава Місії Грузії при НАТО Леван Долідзе.
“Звісно, неможливо заперечувати контекст, що відрізняє Швецію і Фінляндію від країн, які перебувають у процесі інтеграції в НАТО (Грузія, Україна…). У Брюсселі часто наголошували на відсутності прецеденту членства в НАТО без ПДЧ. Але запрошення Фінляндії та Швеції нівелювало цей аргумент. Важливо, щоб Саміт НАТО у Вільнюсі подав необхідний сигнал тим країнам, громадяни яких багато років послідовно підтримують європейські та євроатлантичні прагнення своїх держав і заплатили за цей шлях високу політичну ціну”, — заявив глава Місії Грузії при НАТО (2013-2015) Леван Долідзе виданню IPG Journal.
Питання ПДЧ у НАТО для Грузії та України має лише політичне значення, підкреслює Долідзе. Замість цього Альянс міг би запропонувати новий план. Серед можливих його пунктів – спеціальний пакет посилення обороноздатності України. Також важливо надати Києву і Тбілісі можливість повноцінної участі в стратегічних переговорах країн блоку. За словами генерального секретаря НАТО, на саміті у Вільнюсі Північноатлантичний альянс представить нову програму співпраці України з блоком.
“Але те, що ми зробимо, найімовірніше, полягатиме в тому, що ми узгодимо, принаймні, програму зближення України з НАТО і підвищення оперативної сумісності озброєнь і систем між Україною і НАТО”, — зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Ключовим фактором для завершення війни може стати запрошення Києва до Північноатлантичного альянсу. За словами глави Офісу президента України Андрія Єрмака, Росія повинна прийняти вступ України до НАТО.
“Фінляндія вже стала членом НАТО, Швеція на шляху до цього. Це ж має відбутися для України. Тобто, сьогодні як Україна хоче бути членом НАТО, так і, я вважаю, НАТО потребує України для того, щоб мати нову безпекову структуру в Європі та у світі. І це сьогодні не тільки наше бажання, це абсолютно така реальність, яку вимагає сучасний світ, сучасна Європа. Без України не може бути реальною нова система безпеки в Європі”, — висловив думку в інтерв’ю Російській службі “Голосу Америки” Андрій Єрмак.
Як пишуть аналітики Центру аналізу європейської політики CEPA — НАТО пора припинити зволікати і прийняти Україну. Експерти наголошують: членство в НАТО для України — це правильний курс, причому, чекати перемоги України зовсім необов’язково. Це — єдиний спосіб стримування російської агресії та забезпечення безпеки Європи.
Читайте також: На шляху до НАТО перед Україною стоїть програма мінімум і програма максимум — розбір
Нагадаємо, в НАТО продовжують обговорювати питання членства України в Альянсі.