На літньому саміті Північноатлантичного альянсу у Вільнюсі можуть заснувати новий формат — Раду Україна — НАТО. Також може бути ухвалено рішення про вступ Української держави до цієї організації в найближчій перспективі. Про це в прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
Говорячи про те, що означатиме для Києва створення Ради Україна — НАТО, він зазначив, що це якраз один із механізмів, який наближає Україну до вступу в організацію Північноатлантичного договору.
“Це дуже важливий крок. І я розглядаю це в контексті наближення Вільнюського саміту НАТО. Ми розраховуємо на те, що відбудеться дуже важлива подія — буде ухвалено принципове рішення про те, що в найближчій, можливо, перспективі Україна стане повноправним членом НАТО”, — сказав нардеп.
Він нагадав, що наразі діє міжпарламентська Рада Україна — НАТО. Також є Парламентська асамблея НАТО. Це парламентські механізми взаємодії.
“А те, що стосується Ради Україна — НАТО, то це якраз те, що дозволяє країнам безпосередньо розв’язувати питання, пов’язані з підготовкою до вступу України до Альянсу. Тобто це, скажімо так, та платформа, де відбувається безпосереднє спілкування між представниками, з одного боку, України, а з іншого боку, НАТО”, — пояснив Мережко.
Щодо того, чи може якась із країн-учасниць блоку перешкодити створенню такої ради, наприклад, Угорщина, депутат вважає, що це можливо. Але рішення в НАТО ухвалюють шляхом консенсусу.
“Угорщина намагається блокувати важливі для України рішення, пов’язані з санкціями Європейського Союзу, а рішення в НАТО ухвалюють шляхом консенсусу. Тому дуже важливо домогтися того, щоб жодна держава не була проти ухвалених рішень. На жаль, Угорщина може займати неконструктивну позицію. Ми це прекрасно розуміємо. Але водночас, як свідчить досвід, зрештою Угорщина змушена під тиском більшості держав-членів НАТО все-таки приєднуватися до спільного рішення. Тобто вона намагається виторгувати для себе якісь преференції, але зрештою змушена погоджуватися зі спільною думкою. І я думаю, що так буде і цього разу”, — резюмував Мережко.
Читайте також: На сьогодні немає сенсу говорити про якийсь ПДЧ, — Веніславський про очікування України від саміту НАТО
Нагадаємо, у НАТО раніше не розглядалися плани прямого протистояння з РФ, але російська агресія проти України ситуацію змінила. Водночас без участі України адекватний оборонний план на випадок гіпотетичної війни Альянсу з РФ неможливий. Таку думку висловив політолог Ігор Рейтерович.
Читайте також: У НАТО обговорюють ізраїльську модель безпеки України — що вона передбачає (ВІДЕО)