Немає сумнівів, що Україна отримає винищувачі F-16. Наразі є два пункти, що уповільнюють процес передавання — політичний і технічний. Але Україна зможе швидко подолати перепони, і реальний термін отримання F-16 — кінець літа — осінь. Таку думку сьогодні, 6 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив військовий експерт, волонтер Павло Нарожний.
“Перший — політика. Є певний опір серед союзників. Складно сказати, з чим він пов’язаний. Таких літаків у них дуже багато — від 3 до 4 тисяч штук, які є на озброєнні в різних країнах світу. Насамперед, напевно, у США їх найбільше за кількістю. Тобто для України в ідеалі мати близько 200 літаків. Це говорилося б про те, що ми б повністю закрили все небо України, повністю б контролювали всю акваторію Азовського і Чорного морів. Це менше ніж 10% літаків, які є у союзників. Вони відносно легко могли б нам їх передати”, — сказав він.
З технічного погляду, за словами експерта, проблема є з аеродромами.
“Тому що ці літаки не можуть злітати з тих аеродромів, з яких може злітати МіГ-29 або Су-27, які зараз стоять у нас на озброєнні. Але водночас у нас є цивільні аеродроми. Умовно, аеропорт “Бориспіль”, з якого такий літак міг би злітати. Звісно, йдеться про інфраструктуру — де зберігати боєприпаси, паливо, всякі бетоновані бункери для цих літаків. Але це все можна вирішити”, — каже Нарожний.
Також, уточнив експерт, існує перепона з погляду освоєння українськими льотчиками F-16 — в українській армії не дуже багато людей, які знають англійську мову та вільно нею розмовляють. Але українські льотчики прямо зараз проходять посилені курси вивчення англійської мови.
“Тобто вони готуються до того, щоб вчитися літати на цих F-16. З погляду технічної, навчитися злітати, приземляти такий літак мотивованому українському льотчику, який літав на МіГ-29, це не велика проблема. Більше питання стоїть у тому, що у F-16 величезна номенклатура різних типів боєприпасів — ракет “земля-земля”, “повітря-земля”, крилатих, протикорабельних, протирадарних тощо. І кожного виду цього озброєння потрібно вчитися. Кожен потрібно вивчати, тактику використання тощо. Це все — час. Моя оцінка — 3-6 місяців від моменту, коли вони почнуть вчитися, до того моменту, коли вони зможуть їх використовувати. Можливо, не повністю, не всі курси пройдуть, але це реалістично”, — резюмував Павло Нарожний.
Читайте також: Роль авіації на війні докорінно зміниться найближчим часом — можливості України і Росії порівняв військовий експерт