М’яка сила України працює в дипломатії проти кинджалів російської пропаганди. Героїзм і відвага, з якими українці чинять опір кремлівському вторгненню, викликала у світі хвилю інтересу до самої держави. Іноземці все більше цікавляться традиціями та культурою України, повідомляє FREEДОМ.
Рік повномасштабної російсько-української війни змінив українське суспільство і згуртував державу. Багато соцопитувань показують рекордну довіру українців до Збройних сил і до державних інституцій, а також неготовність громадян до компромісів з Росією та навпаки бажання боротися з ворогом. Українці стали масово долучатися до волонтерського руху. Допомагають і військовим на передовій, і людям з нещодавно деокупованих територій.
“Ми любимо Україну, ми живемо на своїй землі, тому ми не здаватимемося. У нас дівчатка втратили все, втратили будинки, бізнес, вони залишилися без нічого, але вони не склали руки і далі працюють, вони від першого дня війни і донині допомагають іншим людям”, — каже голова громадської організації “Добрі Дії” Зоя Хабарова.
І збирають гроші на боротьбу з ворогом. Згадати тільки рекордні збори волонтерів. Наприклад, на “Байрактари” для ЗСУ 600 млн грн українці назбирали всього за три дні.
“Це проєкт про українську крутість, проєкт про гідність. Це проєкт про те, що ми показали собі й всьому світу, що для українців немає нічого неможливого”, — сказав волонтер, засновник ініціативи Сергій Притула.
Тоді цей збір настільки здивував виробників безпілотників, що вони подарували дрони Україні. А на зібрані гроші волонтери купили супутник, який використовують для розвідки. Подібні приклади привертають до України більше уваги Заходу. І українські дипломати тільки допомагають підтримувати цей інтерес.
“Приміром, у 2017 році було засновано Український інститут. Навіть під час повномасштабного російського вторгнення інститут активно працює і функціонує в напрямку поширення української м’якої сили на міжнародній арені. Цьогоріч, приміром, вдалося відкрити представництва Українського інституту в Берліні для покращення знань і розуміння України в німецькому суспільстві та популяризації української культури в Німеччині”, — розповів кандидат політичних наук Станіслав Желіховський.
Це і називається м’якою силою в дипломатії — вміння налагодити зв’язок з іншими державами і впливати на них за допомогою культури, а не за допомогою військового чи економічного тиску. Наприклад, нещодавній флешмоб українців у соцмережах #FreeTheLeopards, до якого долучилися навіть іноземні громадяни, допоміг домогтися постачання новітніх танків до України.
До м’якої сили можна віднести і співпрацю українських виконавців із західними зірками. Є приклад Андрія Хливнюка, який у перший день вторгнення став на захист України. Зі зброєю в руках у центрі Києва він виконав пісню “Ой, у лузі червона калина”, а вже за кілька місяців записав спільний кліп на цю композицію зі всесвітньо відомим гуртом Pink Floyd.
“Україна більше не є чистою сторінкою для всього світу. Надзвичайна мужність українців, а також потужні стратегічні комунікаційні зусилля в країні змінили сприйняття України у всьому світі. Ми не сумніваємося, що за підтримки партнерів Україна виграє війну. Ми знаємо, що образ України зміцниться найближчими роками, і світ дізнається про все неймовірне, що Україна може запропонувати — агро- або військові технології, “Дія” або наші творчі рішення та унікальний досвід в інших галузях”, — наводиться цитата глави Brand Ukraine Марії Липяцької у звіті організації.
Українською цифровою платформою для взаємодії людини і держави “Дія” вже зацікавилися кілька країн. Щонайменше 5 країн хочуть розробити власну платформу на основі української “Дії”.
“Це кілька європейських країн, країни Азії, країни Африки. По суті, це стає таким певним елементом дипломатії. Це продукт, який сам себе продає. Це бренд України, це репутація, це розвиток нашого політичного впливу”, — сказав міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
Кремлівська пропаганда десятки років переконувала Захід і Європу, що Україна — винятково аграрна країна, а найкраща наука і технології — саме в Москві. Та зараз ці стереотипи руйнуються, а Захід налаштований на довгу співпрацю з Києвом.
“Це дозволяє знаходити нових союзників на міжнародній арені. І також за допомогою громадян тих країн Україна отримує і важливі елементи допомоги у вигляді економічних і фінансових впливів, а також і військових. Тому можна сказати, що м’яка сила якоюсь мірою сприяє і набуттю Україною могутності навіть у військовому плані. І це все дозволяє прискорити перемогу нашої держави над російським агресором”, — резюмував Желіховський.
Читайте також: Росія втратила м’яку силу, — Умланд про активність агентів Кремля в Німеччині