Новий пакет допомоги та батарея Patriot — значення постачань від США пояснили експерти

ЗРК Patriot. Фото: defence-ua.com

Україна отримає від США одну батарею Patriot і боєприпаси до неї. Крім постачання сучасних зенітно-ракетних комплексів, до нового пакета допомоги входять боєприпаси до HIMARS, артилерійські снаряди, мінометні системи, гранатомети, стрілецька зброя, танкові боєприпаси, прилади нічного бачення та інше оснащення. Держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив про те, що Україна отримає озброєнь, техніки та боєприпасів на суму 1 млрд доларів. Пентагон при цьому оголосив про додаткову допомогу Києву на 850 млн дол., інформує FREEДОМ.

Система Patriot — великої дальності ураження. Це — одна з найефективніших систем протиракетної оборони у світі.

Зенітний ракетний комплекс може знищувати цілі на відстані — 80 км, мінімальна дальність перехоплення ворожої ракети — 3 км. Patriot може одночасно працювати по восьми цілях. Крім того, цей ЗРК призначений для боротьби з балістичними ракетами, а це — одна зі складних цілей для ППО.

“Це, як його називають, золотий стандарт систем ПРО. Такі системи ПРО і ППО дуже неохоче, скажімо так, експортують, оскільки це найкращі технології, ті можливості, якими володіє, власне, армія США, і США завжди обмежують постачання такого озброєння, яке стоїть на озброєнні власних збройних сил”, — каже директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.

Після довгої дипломатичної роботи Київ домігся постачання Patriot в Україну. Експерти не сумніваються, установка, яку отримають Повітряні сили найближчим часом, буде не останньою.

“Це серйозний крок уперед, про який загалом ніхто ніколи не думав і не вірив, що таке можливо, оскільки це інноваційний механізм. Інструмент, скажімо так, майже винятково для країн НАТО або для союзників зовсім іншого рівня. Тому це багато про що говорить. І крім того, я впевнений, що президент Зеленський у США говорив про те, що Україні потрібні й інші види озброєння — наступальні озброєння, зокрема танки “Абрамс” і літаки. Це теж для нас дуже важливо, щоб мати можливість ефективно контрнаступати й звільняти територію”, — зазначає політолог Ігор Петренко.

Система Patriot може працювати по балістичних ракетах, які випускає “Іскандер”, гіперзвукових авіаційних ракетах з “Кинджала” і гіперзвукових протикорабельних ракетах, якими стріляє “Циркон”.

Інтеграція Patriot у систему протиповітряної оборони України не становитиме труднощів, впевнені експерти. Адже ЗСУ довели — техніка, яку постачають західні партнери, швидко стає на озброєння та ефективно використовується.

“До цього в нас, на жаль, не було першого ешелону, скажімо так, далекобійного, який міг би знищувати ракети на далеких підступах, і радари, які б’ють далі, вони можуть видавати цілевказівки та виявляти й давати цілевказівку на цілі, які можна виявляти на 200 км, наприклад, від українського кордону. У нас такі радари є, але, знову ж таки, система Patriot додає ще більше таких можливостей”, — каже Самусь.

Крім передачі озброєння, США продовжує фінансову підтримку України та, що важливо, дипломатичну.

“США потрібні Україні не тільки для фінансової підтримки або для надання зброї, а й з погляду роботи з іншими нашими союзниками. Тобто США завжди виступає як приклад, мовляв, ось дивіться, робимо ось так ось ми, робіть, як ми, і теж допомагайте всім, чим можете. Плюс, Штати мають можливість відшкодовувати деякі види озброєнь, які більш швидко з континентальної Європи можуть бути передані Україні для інших країн. Тобто, тут дуже широкий підхід у питанні ролі США у стримуванні агресії Росії в Україні”, — сказав Петренко.

Читайте також: 44,9 млрд дол. для підтримки України та союзників НАТО — головні результати візиту Зеленського до США (ВІДЕО)

Як повідомляють американські ЗМІ, у діалозі між Києвом і Вашингтоном звучать і сценарії закінчення війни. Українська сторона залишається непохитною: Росія має вивести війська з усіх окупованих територій, включно з Кримом, Донецькою та Луганською областями, а також виплатити Україні репарації.

Читайте також: Американський візит Зеленського: всі подробиці в розборі Олексія Мацуки

Нагадаємо, 21 грудня президент України Володимир Зеленський здійснив свою першу закордонну поїздку в період повномасштабного вторгнення РФ до України. Зеленський відвідав Білий дім, де зустрівся з Джо Байденом, ключовими особами його команди, звернувся до преси з брифінгом, а також виступив у Конгресі США.

Прямий ефір