Американський візит Зеленського: всі подробиці в розборі Олексія Мацуки

Виступ Володимира Зеленського у Конгресі США. Фото: president.gov.ua

Президент Зеленський вперше за всі місяці війни вилетів за межі країни — це справді сенсація. У його програмі зустріч із президентом США Джо Байденом, і особистий виступ перед обома палатами Конгресу. До цього моменту американська адміністрація приурочила одне з найважливіших рішень — виділення Україні систем Patriot (“Петріот”), які так давно були у збройовому запиті Києва. Що важливо знати про цей візит? І як Patriot можуть змінити ситуацію на фронті? Про це — в авторській рубриці шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Візит в умовах таємності

Поїздку президента України організували в умовах найжорсткішої таємності. Навіть апарат Білого дому, який за роки роботи бачив усіляке, не пригадає такого рівня заходів безпеки. З джерел в американській адміністрації я отримав відомості, що до Зеленського запрошення здійснити візит надійшло особисто від президента Байдена — листа передали офіційними каналами 14 грудня. І лише в неділю, 18 грудня, тобто лише за три доби до вильоту, було остаточно вирішено, що візит таки буде. Стартувала підготовка. Кількість чиновників, які знали, що Зеленський летить, максимально обмежила як з українського, так і з американського боків. І навіть членів Конгресу США офіс спікера попередив, що ввечері 21 грудня їм максимально бажано бути на роботі для “заходу, який має велике значення для демократії”. Але законодавцям спочатку не сказали, що це буде виступ українського президента перед Конгресом, щоб не було витоків.

Більше того, навіть заяву прес-секретаря Білого дому, яка підтверджувала, що візит відбудеться, до найбільших ЗМІ розіслали за умови “ембарго”. Не повідомляти нічого до першої години ночі за місцевим часом, тобто до моменту, поки лайнер Зеленського не буде в повітрі і не візьме курс на Вашингтон.

Про маршрут можна говорити лише зараз, коли борт уже приземлився. Президентський літак 14 грудня, в день, коли надійшло запрошення з Вашингтона, вирушив з Парижа, де він базувався, через Ржешов до польського Кракова. І чекав у Кракові, щоб забрати українську делегацію, яка приїхала туди з Києва в обстановці суворої таємності.

Програма у Вашингтоні — коротка, але насичена. Переговори з Джо Байденом тет-а-тет і в широкому складі, коли з боку Штатів буде присутня президентська команда, яка займатиметься питаннями національної безпеки. А ще — виступ у Конгресі, на спільній сесії двох палат, Сенату та Палати представників.

З джерел в американській адміністрації я знав про оголошення рішення президента Байдена, що готується на ці числа, про виділення Україні додаткового пакету військової допомоги, який включає і системи Patriot. Зрештою, все це приурочили до приїзду української делегації.

Отже, є пакет на 2 мільярди доларів, що включає Patriot. Також є формальне рішення щодо початку підготовки українських військових, які використовуватимуть цю зброю. У якій саме країні розпочнуть тренінги, не розголошується, але йдеться про Європу. Два мільярди — це, до речі, лише те, що своїм рішенням може надати президент. Пакет, який формував Конгрес, набагато більший, близько 40 мільярдів доларів, аби вистачило на весь 2023 рік. І щоб створити “страховку”.

Навіщо потрібні системи Patriot та як вони можуть вплинути на ситуацію на фронті?

Про необхідність отримати Patriot Україна говорила від початку повномасштабної війни. Ці системи захищають країни НАТО: Нідерланди, Німеччину, Іспанію… Чимало таких систем на Близькому Сході: Саудівська Аравія, Кувейт, Катар, Об’єднані Арабські Емірати, Ізраїль. Вони стоять поблизу кордонів України — в Румунії. Свій перший Patriot Бухарест отримав у 2020 році. Ці ж зенітно-ракетні комплекси мають незабаром надійти і на озброєння Польщі. До речі, Варшава чекала на них 4 роки. Україна, рахуватимемо, менше року.

Рішення про виділення прийнято, і це всупереч незадоволенню та загрозам з боку Росії.

“Для нас важливо уникнути ще більшої ескалації цієї війни — це було б не на користь українського народу. Але в той же час ми не дозволимо Росії диктувати, що і коли надаватимемо союзникам”, — заявив стратегічний координатор Радбезу США Джон Кібрі.

Важливо розуміти, що раніше Пентагон намагався передавати Україні тільки ті озброєння, які Київ уже вміє використовувати. Звідси пріоритет було віддано техніці радянського зразка, яку передавали європейці, одержуючи натомість сучасні американські озброєння. Принцип був завжди один: спочатку вчимося використовувати, готуємо інструкторів і лише потім обговорюємо реальні терміни постачання будь-якої зброї. Що стосується Patriot зробили виняток, пояснюють військові експерти.

“Це буде найскладніша частина обладнання, яке Україна отримувала на сьогодні. Якби українці мали рік-два, щоб освоїти Patriot, це не було б проблемою. Я вважаю, що Пентагон дуже нервує з цього приводу. Але я думаю, вони вирішили, що оскільки необхідність протиповітряної оборони була настільки великою, вони готові піти на ризик, чого не було в минулому”, — розповів екс-керівник бюджетного управління Пентагону Марк Кансіан.

Так що ж собою представляють ці установки, навколо яких так багато розмов? Patriot — це американська розробка збройового гіганта Raytheon, який є найбільшим у світі виробником керованих ракет. Отже, знає, як з ними і боротися. Система створювалася на початку 60-х, а вже з 80-х — перебуває на озброєнні США.

Сам комплекс — це не тільки ракети різних типів та пускові установки, які, до речі, пересуваються на вантажівках і причепах, а й станція радіолокації, пункт управління та інше допоміжне обладнання. Максимальна дальність перехоплення ракети — 80 кілометрів, мінімальна — 3. Patriot може працювати одразу по 8 цілях. Він є надзвичайно точним і може прикрити майже 100 квадратних кілометрів. Ця територія, наприклад, дорівнює трьом центральним районам Києва. Patriot може захистити навіть від тактичної ядерної зброї. Але його основні цілі — балістичні ракети. Може збивати і дрони-камікадзе, які постачають Іран Росії. Але це, як кажуть експерти, є дуже недоцільним. Тому що дорого!

“Балістична ракета — це дорогий ресурс для противника, якого в нього небагато, і знищити його іншими засобами не можна. Patriot точно не призначений для того, щоб палити їм по “Шахедах”, тому що собівартість дрону складає 20-50 тисяч доларів, а ракети MSE — 3 млн доларів”, — розповів військовий експерт Олег Катков.

А ось вартість самої установки сягає 10 мільйонів доларів. Тобто дуже і дуже багато. Але воно і зрозуміло чому: комплекси добре показують себе в дії. Вперше в бою їх використовували в Перській затоці під час операції “Буря в Пустелі”. Вони захищали війська США та коаліції від іранських ракет “Скад”, а також міста Ізраїлю. Patriot відрізняє високу точність, маневреність та швидкість реагування. Привести батарею комплексу до бойової готовності можна менше, ніж за годину. І це одна з причин, чому установки настільки бажані в Україні.

Коли Україна зможе отримати Patriot та скільки?

Терміни залежать від того, чи передадуть Patriot Україні безпосередньо зі складів Пентагону чи все-таки укладатимуть окремий контракт на виробництво, а отже доведеться чекати, поки компанія-виробник їх виготовить, на замовлення. Про це поки що відомо небагато.

Деталі американському виданню Politico розповів голова комітету з питань збройних сил Палати представників США Адам Сміт. Він каже цей проект не на один місяць.

“Річ у тому, що ЗРК Patriot — це довгострокове питання. Українці не стрілятимуть із нього протягом наступних шести місяців. Але безперечно є зрушення, щоб надати це озброєння Києву”, — розповів Сміт.

Водночас варіант, який обговорюється — передати кілька настанов із тих, що є в американських військових, а решту чекати. Пам’ятаєте історію з “Хаймарсами” (HIMARS), де теж починалося з кількох, а потім уже великий контракт.

Чому в Конгресі озвучується термін 6 місяців? Закладається навіть час для навчання наших військових. Обслуговують таку батарею зазвичай до 90 осіб. І всі вони мають розуміти, як це робити. Хоча в Україні кажуть, тут переживати не варто. Засвоїти навчальну програму військовослужбовці можуть і швидше. Досвід є. Та й стимул також. Адже самі установки потрібні, як кажуть, “на вчора”.

“Я вам скажу на прикладі IRIS-T та NASAMS. Це сучасні комплекси, які вже ефективно б’ють ворога фактично зі стовідсотковою бойовою віддачею. На ці комплекси знадобилося кілька тижнів, щоби наші фахівці пройшли відповідне навчання. Це не просто люди йдуть з нуля вчитися на ці комплекси — це вже зенітники, які мають досвід бойових дій на радянській техніці”, — пояснив речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.

Навіщо можуть в Україні використовуватися Patriot? І скільки їх потрібно? Справа в тому, що в Україні систем ППО, здатних штатно збивати балістичні ракети, практично немає. І до цього моменту, якби Росія отримала з Ірану такі ракети, було б величезною загрозою. Є, звичайно, певна кількість С-300, але ці радянські комплекси розраховані здебільшого на цілі типу “Точка-У”. Звідси і потреба у Patriot.

“Якщо брати завдання просто прикрити міста-мільйонники, потрібно щонайменше 20 батарей, які вважаються fire unit. Це безліч ресурсів — десь 20 млрд доларів. Ми маємо 25 млрд доларів — це власний військовий бюджет України. Тому можна навіть припустити так, що нам не дадуть Patriot в достатній кількості, щоб прикрити стратегічні об’єкти. Можливо, Patriot нам дадуть лише для прикриття аеродромів, на яких у перспективі поставлять західні винищувачі, наприклад, F-16”, — каже аналітик порталу Defence Express Іван Киричевський.

Також важливо об’єднати всі озброєння, що поставляються, в один комплекс. Про це, як про першочергове завдання, наполегливо нагадує генерал, екс-командувач армією США Бен Ходжес:

“Я думаю, що NASAMS буде корисним, Patriot буде корисним, IRIS-T буде корисним. Немає однієї найкращої системи. Україні потрібні різні системи для різних типів загроз: для протидії безпілотникам, крилатим ракетам та іншим типам ракет. Для протиракетної оборони Києву потрібні різноманітні системи та це мережа, ми її називаємо інтегрованою протиракетною обороною”.

Простіше кажучи, щоб накрити надійною парасолькою всю країну, Patriot потрібно впровадити в загальну систему із супутниковою та повітряною розвідками, винищувачами-перехоплювачами та зенітними комплексами інших типів, тих же IRIS-T та NASAMS. Але як туди ж приєднати ще й радянські комплекси, які зараз мають Україну? Це новий виклик для військових. Впоравшись із ним, можна буде побудувати злагоджену повітряну оборону не лише навколо тих самих ТЕЦ, а й інших критично важливих об’єктів. На все це потрібен час, і самі установки. Адже у світі їх також не вистачає.

Небагато країн захочуть віддавати свої системи Patriot, тому що комплекси у них самих у дефіциті. Якщо почнеться ще якась війна, навіть у США буде недостатньо Patriot. Так само, як і деякі наші союзники — Німеччина чи Нідерланди”, — вважає директор центру розвитку миру і свободи у Вашингтоні Айвен Іланд.

Втім, якщо програма довгострокова, як заявляють у США, то й ресурс знайдеться. У Росії, звичайно, у відповідь на це посипалися погрози. У посольстві РФ у Вашингтоні попередили про “непередбачувані наслідки”. І назвали “черговим провокаційним кроком”.

А заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв раніше у своєму Telegram написав, якщо поставки відбудуться, Patriot буде мало не метою №1 для російської армії. Але на це не звернули увагу ні у Києві, ні у Вашингтоні.

“Для мене це важливо — це мої особисті стосунки із президентом Байденом. Загрози від деяких їхніх офіційних осіб з приводу наявності Patriot на нашій землі вони смішні. Це у них алкоголь каже. Я вважаю, що вони часто нетверезими формулюють щось і комусь погрожують”, — сказав президент України Володимир Зеленський.

Тож і Patriot, і новий пакет допомоги Україні — це, як сказали б американці, “два в одному”: і відповідь на російські обстріли українських міст, і співробітництво Москви з Іраном, і знак підтримки. Погодьтеся —максимально серйозний.

Читайте також: Коли чекати нового наступу Росії: всі прогнози — в розборі Олексія Мацуки

Прямий ефір