Оголошення про часткову мобілізацію в Російській Федерації — це фактично визнання президентом РФ Володимиром Путіним того факту, що його країна програє у війні. Про це заявили в Міністерстві оборони Великої Британії, з такою позицією згодні й у НАТО, повідомляє FREEДОМ.
“Промова президента Путіна демонструє, що війна не йде за планом. Він сильно прорахувався. Він був змушений вийти з півночі України. Потім він почав великий наступ на Донбасі, цей наступ зупинили українські сили й тепер українці виявилися здатними звільняти територію. Промова та часткова мобілізація у Росії просто демонструють, що він прорахувався, припустився великих стратегічних помилок”, — сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
На часткову мобілізацію РФ відреагували в уряді Німеччини.
“Рішення про часткову мобілізацію вказує на подальшу ескалацію цієї війни. Військова агресія проти України суперечить міжнародному праву. Це черговий жахливий та неправильний крок з боку Кремля. Звичайно, ми обговоримо та проконсультуємося щодо того, як реагувати. У будь-якому разі мені та уряду Німеччини зрозуміло, що ми продовжуватимемо повністю підтримувати Україну в ці важкі часи”, — заявив віцеканцлер і міністр економіки ФРН Роберт Габек.
У відповідь на заяви Кремля в Євросоюзі запевнили, що продовжать підтримувати Україну всіма можливими способами до перемоги. Обіцяють допомогти Україні й країни-члени НАТО.
“Росія продовжить сіяти руйнування, щоб знищити Україну та захопити більше українських територій. І через нещодавню серію хворобливих невдач Росія запустила новий план зміни карти шляхом анексії нових територій. Ми не можемо з цим погодитися. Разом з нашими американськими та британськими союзниками ми зробимо все необхідне, щоб усі країни НАТО допомогли Україні захиститися від додаткової мобілізації, яку оголосив Кремль”, — зазначив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Часткова мобілізація у Росії вже стартувала. Одразу після заяви Путіна повістки почали роздавати у багатьох регіонах країни. За словами очевидців, співробітники військкомату зупиняють молодих хлопців просто на вулицях.
“Черги до військкоматів ми не бачимо, та й охочих мобілізуватися немає, отже, очевидно, для мобілізації влада використовуватиме репресивний апарат і ті репресивні норми законодавства, які були введені напередодні. Мобілізація триватиме стільки, скільки необхідно владі, — це може бути декілька хвиль мобілізації. Десь вона може бути більш-менш добровільною, а десь влада буде примусово ось так відловлювати вулицями, квартирами”, — вважає російський адвокат Микола Полозов.
На акції протесту проти оголошеної Кремлем мобілізації вийшли жителі російських міст. Люди йшли на центральні площі та вулиці, а там на них уже чекали правоохоронці. Невдоволених затримували.
Решта ж вирішила не сподіватися на протести, а одразу тікати з країни. Чоловіки призовного віку за кілька годин розкупили всі квитки на найближчі кілька днів. Ті, кому квитки не дісталися, вирішили поїхати до Фінляндії автомобілями. На кордоні вже пробки. Поки що Фінляндія продовжує видавати туристичні візи для громадян Росії. А ось Латвія, Литва, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Данія, Бельгія та Нідерланди вже припинили видачу туристичних віз.
“З міркувань безпеки Латвія не видаватиме гуманітарні та інші види віз громадянам Росії, які ухиляються від мобілізації, а також не змінюватиме обмеження на перетин кордону для громадян Росії з шенгенськими візами, введені з 19 вересня”, — написав у Twitter міністр закордонних справ. Латвії Едгар Рінкевич.
Тим громадянам Росії, кому не вдасться виїхати з країни, правозахисники радять як мінімум змінити номер телефону та місце проживання. Щоб відмовитися від призову, громадяни Росії можуть обрати альтернативну цивільну службу. А контрактники мають право уникнути військову службу, розірвавши контракт. А ось мешканцям тимчасово окупованих територій правозахисники радять усіляко ховатися від військкомату, а у разі відправки на війну — здаватися в полон.
“До недавнього часу ми могли б радити відмовлятися від участі у військовій кампанії, але знову ж таки, через те, що ми бачимо в Луганській, Донецькій областях, — ці відмови не дуже допомагали. Частина людей опинялася під гнітом кримінального переслідування. А частину насильно кидали на передову. Ми радили й продовжуємо радити здаватися в полон”, — сказала менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
Читайте також: Для Путіна альтернативою оголошення часткової мобілізації в РФ могла бути лише поразка, — російський політолог
Нагадаємо, президент Росії Володимир Путін 21 вересня оголосив часткову мобілізацію. За задумом Кремля, закличуть 300 тисяч резервістів із різних регіонів РФ.