Для Путіна альтернативою оголошення часткової мобілізації в РФ могла бути лише поразка, — російський політолог

Аббас Галлямов. Фото: Telegram/abbasgallyamovpolitics

Альтернативою оголошення часткової мобілізації в Росії могла бути лише поразка президента РФ Володимира Путіна. Про це сьогодні, 22 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав російський опозиціонер та політолог Аббас Галлямов.

“Ризики альтернативних варіантів ще вищі. Тобто там уже гарантована поразка. Ось як альтернатива — це означає гарантовано програти війну. Не просто програти, а бути розгромленим, просто як під Харковом. І це просто помножити на нуль у політичному сенсі. Треба розуміти, що вся легітимність Путіна ґрунтується виключно на припущенні, що він сильний і завжди перемагає… А якщо він програє, причому на полі бою, тобто найбільш очевидним і зрозумілим чином… Причому програє супернику, якого зневажав і взагалі за людину не тримав, так? Тобто не якомусь “сильному великому воїну” — Китаю чи Америці, так? А українцям, яких він сам проголосив “неповноцінною нацією” і “неіснуючою нацією”. І ось “неіснуюча нація” розгромила цього великого вояка. І кому він після цього потрібен? Тобто це все”, — пояснив Галлямов.

На його думку, саме тому Путін обрав ризик масових протестів та буквально такого революційного сценарію.

“Я думаю, головна його надія пов’язана з тим, що він демонструє готовність до ескалації. Він демонструє, що готовий підвищувати ставки, і тим самим, знаєте, він просто позначає українцям, що “ви даремно мене з рахунків списуєте”. Вони ж відмовляються з ним вести переговори? Так. А він хоче вести з ними переговори. Він про це минулого тижня сказав і прем’єру Індії, і Ердогану. І він хоче, щоб вони сіли за стіл переговорів. До того ж якісь його мінімальні вимоги все-таки врахували. І для цього йому потрібно продемонструвати, що він ще ого-го. А ось він зараз продемонстрував готовність ризикувати всупереч своїм власним внутрішньополітичним інтересам”, — сказав політолог.

Він вважає, що Україна, за задумом Путіна, мала б сприйняти такий крок, як готовність російського президента підвищувати ставки до, можливо, застосування ядерної зброї.

Галлямов переконаний, що Путін особисто ухвалив рішення про часткову мобілізацію росіян.

“Насправді він розуміє, наскільки це ризиковане рішення. Перший аргумент на користь того, що він це розуміє, — це той факт, що він шість місяців тягнув, не ухвалював цього рішення. І другий факт — це те, що він наголошував, що це не він придумав, а Міноборони… А, по-друге, наголошував, що це все-таки мобілізація часткова, обмежена… І він намагається мінімізувати політичні втрати… Він розуміє, що зараз суспільство обурене і розгніване. Адже він порушив соціальний контракт, який колись із суспільством уклав. Він його порвав просто на шматки. Він до цього його порушував іноді, але не настільки рішуче”, — сказав Галлямов.

Політолог пояснив, що суть цього “соціального контракту” полягала в тому, що виборці Путіна одержують якесь більш-менш комфортне життя і повністю віддають йому керівництво країною. Тепер же їм наполегливо пропонують не спостерігати по телевізору за бойовими діями на території сусідньої країни, а особисто брати участь у війні.

“Це зараз призвело до колосального сплеску обурення, зростання протестів — зараз бунти такі низові почнуться. І невідомо, як ще росгвардія їх придушуватиме, буде чи не буде. Тому що гвардійці теж не в захваті від того, що відбувається. Там теж в Україні їх неабияк потріпали і, так би мовити, імідж Путіна в їхніх очах неабияк потьмянів”, — зазначив Галлямов.

Він додав, що раніше росіяни мали альтернативу — спостерігати за розв’язаною Кремлем війною в Україні по телевізору або виходити на протести з ризиком отримати тюремний термін. З початком мобілізації такої альтернативи у громадян РФ більше немає, тому, на думку політолога, можна чекати на масові протести.

Читайте також: Це буде гарматне м’ясо, — генерал Маломуж про майбутніх мобілізованих росіян на війну проти України

Нагадаємо, вранці 21 вересня президент РФ Володимир Путін виступив зі зверненням до народу на федеральних телеканалах, в якому оголосив про часткову мобілізацію в Росії. Телеканал FREEДОМ зібрав реакцію світових політичних лідерів.

Прямий ефір