Ірпінь – місто в Київській області, яке зазнало масованих обстрілів з боку російських військ від самого початку повномасштабного вторгнення в Україну. Наразі місто деокуповане, проте жити в ньому найближчим часом не можна – зруйновано інфраструктуру, заміновано будинки. Про це розповів депутат Ірпінської міської ради Тарас В’язовченко під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
— Яка сьогодні ситуація в Ірпені?
— Вчора місто знову опинилося під мінометними обстрілами. Вони були досить хаотичними. Як на мене, вони намагалися знищити ті будинки, які залишилися цілими. Зараз Ірпінь “зачищають”, знаходять дуже багато тіл (тих, кого розстріляли в частині міста, яку було окуповано) . Наразі працює наша ДСНС. Вони обходять вулиці разом із поліцією та вивозять трупи людей, які знаходять. Також документують свідчення людей із окупованої частини. Коли когось розстрілювали, де було поховано людей. Дуже важко насправді все це слухати, бачити. Складно бачити улюблене місто майже повністю зруйнованим. Близько 50% будинків знищено вщент. Решта всі мають якісь пошкодження. У місті немає нічого цілого.
— Скільки триватиме відновлення Ірпеня? Чи, можливо, міська рада ухвалить рішення зносити пошкоджені будинки, відбудовувати заново, реконструювати. Чи йдеться зараз про таке?
— Наразі головне питання — це розмінування міста. Навіть зараз у цій частині міста, де відбувається евакуація, дуже багато несподіванок, розтяжок, заміновано під’їзди, квартири. Поки що неможливо точно сказати, коли ми зможемо хоча б ухвалити рішення про те, як починати відновлювати інфраструктуру.
Нещодавно, буквально чотири дні тому, прилетів снаряд із “Граду”, який пошкодив повністю колектор. Цей колектор об’єднував Ірпінь із Києвом. Тобто ми зараз фактично залишилися ще й без каналізації, навіть якщо її вдасться запустити. Станції підйому води теж майже всі зруйновані. Тобто водопостачання не буде. Зруйновано майже всі трансформатори та підстанції. Електрику теж важко відновлювати. З газопроводом ситуація незрозуміла, бо буквально у перші дні війни було дуже багато руйнувань усередині міста. Тобто газ було відключено. Ситуація дуже тяжка. І не лише міська рада тут прийматиме рішення, а й служби газу, електроенергії та інші служби, які могли б це оцінити. Ми сядемо всі разом і ухвалимо рішення, коли зможемо хоча б почати щось відновлювати.
— Як я розумію, у фінансовому плані дуже потрібна підтримка центральної влади. Чи маєте ви якусь комунікацію з Офісом президента, можливо, з Київською міською адміністрацією, чиїм містом-супутником був Ірпінь, з приводу фінансів?
— Нам зараз справді дуже допомагають. Зокрема, у штабі, який було створено. Першого дня війни депутати зібралися, проголосували за два рішення. Вони вирішили перевести бюджет на забезпечення необхідної інфраструктури та спрямувати гроші, щоб допомогти захищати місто. Нині нам допомагають і народні депутати, і гуманітарний штаб. Просто ще насправді навіть не вдалося оцінити всі пошкодження. Кожен із нас знає, знімає, фіксує та передає необхідне відповідним органам. Хтось із юристів в Офісі президента опікується відновленням лікарні, хтось — школами, садками тощо. Тобто все це фіксують, ми називаємо дату, знімаємо пошкодження та передаємо далі, де вже оцінюватимуть збитки. Я знаю, що нас не залишать і нам допоможуть. Навіть наші міста-побратими з Європи шукають у себе кошти, щоб нам допомогти.
— Я правильно розумію, що вже за місяць можна буде пускати мешканців до міста? Вони зможуть там жити чи просто забрати свої речі?
— Я думаю, що тут ітиметься про те, щоб забрати речі з Ірпеня. Завдяки меру, теробороні, поліції зараз усі сили спрямовані на те, щоб не було розкрадання квартир, будинків, щоб не було мародерства. За це дуже карають.
Я нагадаю, що Ірпінь ще 24 лютого потрапив під бомбардування. І є деякі речі, які люди хотіли б забрати. Це критичні ліки для онкохворих, документи.
Не впевнений, що можна буде найближчим часом відновити хоча б мінімальну інфраструктуру, аби спокійно жити.
— Президент Володимир Зеленський говорив про те, що вже у додатку Дія можна подати заявку на компенсацію для відновлення свого житла. Чи буде якась інформаційна програма з жителями Ірпеня безпосередньо за такою ж програмою відновлення? Чи працюватиме вона на Київщині та в Ірпені?
Вона вже працює, це я точно знаю. Кожен з нас намагається пробувати, як це. Щоб донести громадянам, ми намагаємося пояснити все через пабліки, через офіційні Telegram-канали мера, зокрема й наші, які ми створювали через свої сторінки в соцмережах.
Читайте також: Росія змінила тон спілкування, але роботи ще багато — інтерв’ю з учасником переговорів Олександром Чалим