Гарантії безпеки і припинення вогню — це головні передумови для початку мирного процесу, — Саакян

Олег Саакян у студії FREEДОМ. Фото: uatv.ua

Гарантії безпеки і припинення вогню повинні бути до початку мирних переговорів між Україною і Росією. Це головні передумови для того, щоби говорити хоча б про замороження, а не про припинення війни. На цьому в ефірі телеканалу FREEДОМ наголосив політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості і згуртованості” Олег Саакян. 

На думку політолога, якщо Путін категорично відхилить мирні ініціативи лідера США Дональда Трампа, то з боку Вашингтона послідує посилення санкцій і тиск на Росію. Іншого шляху в США немає. 

“Але Путін прекрасно розуміє, що йому не можна говорити “ні” — саме з цих причин. Тому і порушать питання територій. Це слабке місце американської команди. Оскільки США на сьогодні представлені командою “забудовників”, для яких території — це квадратні метри, кілометри і ключова цінність, ресурс. Все інше — можна вирішити, далі обговорити. Але територія — це головне. Я схильний вважати, що дійсно це слабке місце, яким Росія користується. Тому все зведено до територій з тим, що, мовляв, давайте юридично визнайте. А це безпечний спосіб для Росії зараз сказати ні по суті, але при цьому за формою залишитися в позиції, мовляв, ми беремо участь у переговорах”, — сказав Саакян.

Юридично визнання українських окупованих територій російськими неможливе, наголосив спікер. Ані з погляду Конституції України, ані з погляду міжнародного права. І Путін це знає.

“Тому це блеф з боку Росії. Це помилкова тема — територія, яка була підкинута для того, щоб зараз водити як на вудці, на гачку команду Трампа навколо тиску на Україну. При цьому з повним ігноруванням ролі Росії як агресора. Мовляв, з Росією потім поговоримо, кажуть вони. А ви, українці, спочатку прийміть неприйнятні умови. І 28, 19 або 128 пунктів буде в плані — абсолютно без різниці. Є насправді дві теми і два питання, які є першочерговими — гарантії безпеки і припинення вогню до переговорів”, — переконаний Саакян.

Україні необхідні дієві гарантії безпеки, не бутафорські, наголосив політолог. 

“Не бутафорські — мається на увазі ухвалені парламентами країн, або у варіанті пакетів допомоги. І ми тоді знаємо, що ми отримуємо ту зброю, яку до цього не могли отримувати. Умовні “Томагавки”. Тисяча ракет, наприклад, 500 там будуть лежати, 300 — там, 200 — там. Підтримка України закриттям повітряного простору. Буде 50 винищувачів тут, 100 винищувачів у Румунії, 50 у Польщі. І це має бути ухвалено парламентами. У такому випадку це гарантія, що через хвилину після підписання договору Росія опиниться в гіршому становищі в разі, якщо вони відновлять бойові дії”, — сказав гість ефіру. 

Це повинен бути не політичний документ, не декларація про наміри, а юридично зобов’язальний документ, ратифікований парламентами, пояснив Саакян. 

“Це повинні бути жорсткі, конкретні протокольні речі. А те, що зараз пропонувалося з боку Сполучених Штатів, було таким: якщо Росія стійко, навмисно, масштабно порушує [перемир’я], то тоді ми оголошуємо консультації, в яких визначимо, які заходи вживатимемо. Але Україна сказала: ні, давайте якось конкретніше. І Рубіо заявив, мовляв, гарантії безпеки ми будемо обговорювати після того, як ви підпишете договір. Тобто ви спочатку відмовляєтеся від купи всього, а ми потім подумаємо, чи можемо вам це гарантувати. Відповідно, тоді це гарантія того, що Росія виграє від такого перемир’я буквально через хвилину після підписання, не сказати через секунду. Адже ціла низка позицій буде відкочуватися по Росії, а Україна позбавлятиметься цілої низки позицій з підтримки”, — сказав політолог. 

Він також вважає, що якщо Росія готова до припинення вогню, а потім до переговорів, це буде свідчити про щирість її намірів. Про те, що Росія дійсно зрозуміла, що через внутрішні проблеми, економічні, соціальні, будь-які інші, ідеологічні, через втому, вичерпання ресурсів, продовження бойових дій для неї є гіршим варіантом, ніж домовлятися. 

“Якщо ж Росія каже, як зараз, давайте переговори, а на фініші, за їхніми результатами буде припинення вогню, це по суті використання перемовин як затягування часу і важіль тиску на Україну. Тому якщо припинення вогню настає після переговорів, це найкраща демонстрація того, що Росія зараз говорить не про завершення війни і навіть не про заморожування. Вони просто намагаються скористатися фактором Трампа, “хакнувши” Сполучені Штати, зайшовши через “задній двір” у вигляді Віткоффа, аби послабити Україну. Гарантії безпеки і припинення вогню — це передумови для того, щоб ми говорили хоча би про замороження. Навіть не про завершення війни, оскільки в завершення війни в таких форматах я взагалі не вірю. Ми просто будемо мати новий виток війни”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Цей тиждень може стати ключовим для дипломатії щодо завершення війни в Україні, — Каллас

Як повідомлялося, у Флориді відбулися переговори української делегації з американською стороною щодо доопрацювання проєкту мирного плану, запропонованого президентом США Дональдом Трампом. Узгоджений документ буде представлений диктатору Путіну в Москві.

Прямий ефір