Равлики, жуки і змії: як українська дизайнерка створює міські прикраси (ВІДЕО)

Фото UATV

1930-ті роки на Заході. Розквіт епохи джазу і початок Великої депресії. Коли влада починала вводити перші антикризові програми, дизайнери боролися на своєму фронті.

Чим підняти настрій людям, якщо немає грошей? Багато сімей були змушені продати свої фамільні коштовності, тож щоб жінки не залишилися без можливості виходити у світ і веселитися, дизайнери запропонували їм прикраси з бакеліту. Цей термостійкий пластик виробляли промислово, а раніше використовували у виготовленні побутової техніки, наприклад, корпусів для телефонів. Мода на яскраві прикраси з першого пластику протрималася аж до середини ХХ століття.

Зараз в Україні працює дизайнер, яка розмовляє зі своєю аудиторією мовою прикрас. Її звуть Тетяна Чорна, і вона – героїня нового випуску програми “Майстер справи“.

“Мої прикраси – це рефлексія на навколишній світ. Я працюю з різними матеріалами, намагаюся себе не обмежувати в них: поки що це пластик, силікон, гума, бронза, латунь, срібло”, – розповідає майстриня.

Вона півтора десятиліття працювала архітектором, а потім втекла в невелику майстерню до перснів, сережок і шпильки. Тетяна Чорна створює концептуальні колекції прикрас, які розповідають цікаві історії про себе і своїх власників. Від пластикових жуків-орігамі у сріблі – до равликів і змій з характером, за своєю природою ці аксесуари впритул наближаються до сучасного мистецтва. Тетяна хоче зібрати спільноту українських ювелірів, щоб показати країні та світу, на що здатні дизайнери прикрас XXI століття.

“У мене є серія прикрас “Прикраси міста” з цікавими елементами. Це трешові балкони, міські київські двори, жуйки, каналізаційні люки, білизна, яка сохне”, – говорить Тетяна.

Їй здалося кумедним розвісити речі на шиї замість дворових мотузок, або ж зробити сережку у формі жуйки, щоб нагадати про дитинство, коли їх ліпили за вухом для зберігання. Її перша колекція була чистими пустощами, способом пожартувати над друзями і знайомими.

Тепер же жуки, равлики та інші істоти з колекцій Тетяни Чорної поселилися вже в багатьох країнах, але дизайнерка хоче передусім показати українській публіці, що варто цінувати не тільки прикраси для демонстрації багатства та статусу, а й для іронії, для провокації, для самовираження в середовищі близьких по духу людей.

“Мені дуже хочеться створити середовище для спілкування та для популяризації сучасного ювелірного мистецтва в Україні. Я хочу створити ювелірну платформу, де можна обговорювати якісь свої досягнення, проблеми, ділитися досвідом, виставляти й показувати свої прикраси”, – ділиться планами наша героїня.

Спеціально для UATV Тетяна Чорна розповіла, якими ідеями та історіями діляться з публікою її колекції, чому вона прагне поєднувати матеріали, та як це відбувається. Детальніше дивіться у програмі “Майстер справи”.

Прямий ефір